fbpx

Kim jest Tata?

2 komentarze

Bez kategorii moje przemyślenia
Dziś trochę refleksyjnie i odrobina moich przemyśleń o roli ojca w życiu dziecka. Czy tata jest tak samo potrzebny jak mama? Czy jest takim samym wzorem dla córki i syna? Czy potrafi się zająć samodzielnie i odpowiedzialnie dzieckiem? Czy kocha dziecko równie mocno co mama?

W swoim krótkim życiu poznałam już wiele różnych rodzin i wielu ojców. Ojców kochających swoje dzieci bardziej lub mniej, ale poznałam też wiele dzieci, które kochają swoich rodziców ponad wszystko, ponad każdą krzywdę im wyrządzoną. Dzieci kochają miłością bezgraniczną, rodzice są dla nich najważniejsi na świecie. Dzieci kochają Ojca i Matkę i nie rozróżniają tej miłości, nie wybierają, dlatego my nie każmy im wybierać. Nie oczerniajmy wyobrażeń o ojcu lub matce, pozwólmy kochać i my kochajmy. Niezależnie od sytuacji rodzinnej. W czasie pracy w domu dziecka poznałam wiele rodzin, gdzie oboje rodzice oczerniają się wzajemnie w oczach dzieci, aby zdobyć w ten sposób ich większą przychylność i miłość. Proszę Was, nie tędy droga. Zdobywajcie miłość dziecka swoimi czynami, gestami, zachowaniem, a nie przez intrygi. Dziecko kocha rodziców i niech samo kształtuje w sobie wizje każdego z Was. Nie można generalizować na temat ważności roli ojca lub matki w życiu dziecka, oboje są tak samo potrzebni i ważni w ich życiu.
Zostać Ojcem może każdy, nawet kilkunastoletni chłopak, ale być tatą to już coś wyjątkowego. Nie wystarczy być przy żonie, towarzyszyć przy narodzinach, ale być również każdego kolejnego dnia w tych dobrych i złych chwilach. Wiecie, że wiele dzieci dużo bezpieczniej i pewniej czuje się podczas pierwszych kąpieli w dużych i silnych ramionach taty? Tak, każdy z ojców może uczestniczyć podczas wielu czynności pielęgnacyjnych już od pierwszych dni życia dziecka, nie trzeba czekać aż syn dorośnie i pójdzie z Tatą na mecz. Więzi kształtują się od pierwszych chwil, pierwszych lat, a potem zbiera się ich żniwa.
Tata nie jest tylko od upominania i karcenia, gdy dziecko coś przeskrobie. Tata może również przytulić gdy dziecko płacze, może dodać otuchy w chwili zwątpienia. Tata również czuje dumę i radość gdy dziecko stawia pierwsze kroki i zdobywa kolejne sukcesy. Niech każde dziecko od najmłodszych lat zna i rozumie tę prawdę, że “Tata zawsze w Ciebie wierzy i Cię kocha”. Tata to doskonały kompan do zabawy, rozmowy i wspólnego majsterkowania. Nie mów nigdy dziecku nie mam czasu, nie zawracaj mi głowy, bo skoro do Ciebie przychodzi, to znaczy , że Cię kocha, że Cię potrzebuje, że jesteś dla niego ważny. Kiedyś się role odwrócą i albo będziecie wspaniałymi przyjaciółmi albo usłyszysz od syna nie mam czasu wychodzę… Pomyśl jak się wtedy poczujesz? Dbaj o więzi ojcowskie już teraz, już dziś, baw się, kochaj i żyj, bo dzieci to największy skarb. A rodziców ma się tylko jednych.
Wiecie co czuje żona, gdy widzi Ojca tulącego w ramionach ich płaczące (np. podczas kolek) dziecko? Albo gdy Tata bawi się, lub gra w piłkę wspólnie z dzieckiem?
Czuje wielką dumę, radość i  miłość i to wcale nie do dziecka, ale do swojego męża! Podziwia go jakim jest cudownym człowiek, ojcem i partnerem. Rodzicielstwo to zadanie obojga rodziców, buduje nie tylko więzi między dzieckiem i rodzicem, ale również wzmacnia więzi małżeńskie. Dlatego Dzień Ojca jest równie waży co dzień mamy. Dlatego wszyscy Ojcowie powinni być tak samo ważni w życiu dziecka co ich matki.Każdy Tata może iść ze swoim dzieckiem na spacer, na plac zabaw, pograć w piłkę, poskakać w kałużach,  wspólnie zbudować latawiec, zaplanować weekendowy wyjazd, pojeździć na rowerze, pobawić się w fotografów i wiele innych ciekawych rzeczy…

 

2 comments

  1. dzidziulkowo

    piękny tekst! utwierdził mnie jeszcze bardziej w przekonaniu, że Dzidziulka ma najcudowniejszego Tatę pod słońcem, a ja najcudowniejszego pod słońcem męża 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »