fbpx
jak zrobic slime glutka przepis
eksperymenty,  glutki,  masy plastyczne,  slime,  zabawy sensoryczne

Jak zrobić slime DIY – proste przepisy na glutki

             Prosta instrukcja Slime po polsku, czyli jak łatwo zrobić slime krok po kroku… Glutki to temat który ostatnio wraca do nas każdego dnia. Moi chłopcy tak się wciągnęli w eksperymentowanie z różnymi masami i mieszaniem rozmaitych składników, że powoli stajemy się ekspertami w tej dziedzinie. Kilka miesięcy prób i błędów, wiele przepisów do kitu, a niektóre trzeba było modyfikować… ale tu będziemy zamieszczać tylko przepisy, które na pewno wyjdą każdemu z Was, a do każdego przepisu zamieszczamy instrukcję filmową.

          Gdy chłopcy byli młodsi niekoniecznie przepadali za taki kleistymi, ciągnącymi się glutkami. Zdecydowanie wybieraliśmy zabawy z gliną, piaskiem kinetycznym, cieczom nienewtonowską czy ciastoliną. Jednak stopniowo takie eksperymentowanie i zabawy sensoryczne zaczęły ich wciągać i pasjonować, dlatego kilka miesięcy temu zrobiliśmy nasze pierwsze podejście do glutków i zrobiliśmy własną masę balonową.

           Każde zdjęcie jest podlinkowane i po kliknięciu pozwoli Wam przejść do opisu wybranego slima. Dziś prezentujmy Wam kilka naszych ulubionych glutków i stopniowo będziemy dodawać kolejne propozycje sprawdzonych slimów z instrukcją wykonania oraz filmem po polsku  🙂 Prosiliście też o podawanie dokładnej nazwy wszystkich użytych produktów, więc tak będę robić. Dzięki temu będziecie mieli 100 % pewności, że zabawa się uda.


Zobacz nasz przepis na masę balonową

Slime po polsku krok po kroku sprawdzone przepisy


           Masa balonowa to było nasze pierwsze podejście do slimów, jest ciągnąca, odrobinę kleista, ale co najważniejsze można z niej tworzyć wielkie balony. Powstała z trzech składników: użyliśmy białego kleju w płynie (Introligatorski) Bambino, żelu do prani Persil i zwykłej pianki do golenia. Wystarczy wymieszać około 4 łyżki kleju z 4 łyżkami żelu do prania i dodać odrobinę pianki do golenia. Po wymieszaniu tworzy się masa, która świetnie nadaje się do robienia wielkich balonów: >zobacz film<.

masa balonowa glutki diy przepisy

             Po kilku tygodniach przerwy starszy syn przywiózł z obozu pierdzącego glutka, którego kupił na straganie z pamiątkami 🙂  Oczywiście to była dla nas kolejna inspiracja do eksperymentowania i stworzenia własnego glutka, która nie tylko jest zabawnym pierdziochem, ale również pozwala stworzyć wielkie balony. Masę możecie również zabarwić za pomocą kilku kropel barwnika spożywczego.


Zobacz przepis na naszego: pierdzącego Slima


slime przepis masa balonowa pierdzacy diy po polsku jak zrobic slime proste przepisy moje dzieci kreatywnie

         Zachęceni udaną próbą zaczęliśmy jeszcze bardziej kombinować i zrobiliśmy Piaskowego Glutka, Czyli Slime DIY z piaskiem. To jeden z najfajniejszych glutków jakie zrobiliśmy. Naprawdę świetnie się przy nim bawiliśmy i jest niesamowicie przyjemny i lejący w zabawie. Takie sensoryczne zabawy niezwykle oddziałują na zmysły i w pewien sposób działają relaksująco i wyciszająco.

               Sama uważam, że takie masy mają świetne działanie antystresowe, więc z przyjemnością tworzę z dziećmi kolejne slimy i glutki 🙂 Dodatkowo wiele slimów przechowywanych w zamkniętym pudełku lub słoiku zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas nawet ponad miesiąc. Nasz piaskowy slime przypomina trochę konsystencją piasek kinetyczny, musicie go koniecznie spróbować.


Zobacz jak zrobić Slime DIY z piaskiem

Slime po polsku krok po kroku


jak zrobic slime przepis diy glutek po polsku

slime przepis glutek z piaskiem piasek kinetyczny

slime po polsku jak zrobic glutka


Przezroczysty Slime


            Kolejnym wyzwaniem było stworzenie slima, który będzie przezroczysty. Początkowo wydawało się to trudne i sporo prób skończyło się niepowodzeniem. Jednak w końcu odkryliśmy recepturę, która wychodzi nam za każdym razem i jest podstawą do kolejnych kolorowych i brokatowych slimów. Obserwowanie jak masa się rozciąga, i jak wygląda świta za magiczną bezbarwną ciągnąca się masa daje mnóstwo frajdy.

           Do wykonania przezroczystego slima potrzebujesz: Bezbarwny klej w płynie poj. 50ml. my użyliśmy kleju Astra, dwie łyżki wody, dwie łyżki płynu do soczewek my użyliśmy ReNu oraz odrobina sody oczyszczonej, która jest naszym aktywatorem. Wszystko dokładnie mieszamy i już po chwili mamy pięknie przezroczystego, ciągnącego się glutka. Poniżej instrukcja z filmem. A wszystkie nasze filmy podzielone tematycznie znajdziecie na naszym kanale YouTube o tu: >Subskrybuj nasz kanał<


Zapraszam na film: Jak zrobić przezroczystego Slime

slime przepis po polskuslime glutki proste przepisy

jak zrobic przezroczysty slime

przezroczysty slime po polsku jak zrobic

Jak zrobić slime DIY przezroczysty


Jak zrobić brokatowy brokatowy slime?


              Największą fanką brokatowych slimów i glutków jestem chyba ja 🙂 Pięknie się mienią i zachęcają do zabawy. Podstawą do brokatowego slima jest nasz przezroczysty slim. Ważna jest tylko kolejność dodawania składników. Najpierw wlewamy do miseczki 50ml klej w płynie, potem dwie łyżki wody, wsypujemy brokat i dokładnie mieszamy. Dopiero na końcu dodajemy dwie łyżki płynu do soczewek i odrobinę sody oczyszczonej. Dzięki temu wszystko pięknie i równomiernie się wymiesza, a nasz brokatowy slime można oczywiście przechowywać w zamkniętym pudełku do kolejnych zabaw.

jak przechowywac glutki

slime po polsku jak zrobic slime z brokatem

slime po polsku przepisy na glutki

jak zrobic slime przezroczyty z brokatem moje dzieci kreatywnie

slime z brokatem diy glutki prosty przepis po polsku jak zrobic gluta przepis

moje dzieci kreatywnie slime


Jak zrobić kolorowy Slime z brokatem

Instrukcja na slime po polsku


               Kolorowy slime z brokatem jest również łatwy w wykonaniu i ma znacznie bardziej intensywny kolor od slima powyżej. Instrukcja jest podobna. Najpierw wlewamy do miseczki 50ml klej w płynie, potem dwie łyżki wody, następnie dodajemy kilka kropli barwnika spożywczego lub barwnika do jajek. Po wymieszaniu wsypujemy brokat i ponownie dokładnie mieszamy. Dopiero na końcu dodajemy dwie łyżki płynu do soczewek i odrobinę sody oczyszczonej. Dzięki temu wszystko pięknie i równomiernie się wymiesza, a nasz slime będzie kolorowy.

               Do tworzenia kolorowych slimów możecie wykorzystywać każdy dowolny kolor. Jeśli nie macie barwnika możecie wykorzystać do barwienia zwykłą szkolną bibułę. Wystarczy kawałki bibuły zalać odrobina gorącej wody. W ten sposób uzyskamy kolorową wodę, która może posłużyć nam do wykonania kolorowego slima. Kolor slima będzie mniej intensywny niż w przypadku barwnika, ale jak najbardziej taki sposób również jest skuteczny.

kolorowy glutki z brokatem jak zrobic przepis

jak zrobic slime po polsku glutki diy sprawdzony przepis na slime film

gluty sprawdzone przepisy


Jak zrobić biało czerwonego glutka

Instrukcja na dwukolorowego slime na naszym kanale: >klik<


         Do wykonania naszych dwukolorowych slimów tym razem użyliśmy bezbarwnego kleju w płynie marki Astra, a jako aktywator płyn do soczewek. Aby wykonać białego glutka potrzebujesz dodatkowo piankę do golenia i wodę. Do czerwonego slima potrzebujesz dodatkowo sodę oczyszczoną oraz czerwony barwnik. Nasze glutki są łatwe w wykonaniu, a przy tym dają dużo frajdy. Obserwowania jak mieszają się kolory oraz robienie wielkich balonów wprawiło nas w doskonały humor. Instrukcję wykonania obu slimów zobaczysz na naszym filmie: >klik<

jak zrobic slime krok po kroku glutek

przepisy na slime po poslku glutki jak zrobic


Jak zrobić różowego slima z brokatem i styropianem


           Do wykonania różowego slima użyliśmy bezbarwnego kleju w płynie marki Astra, a jako aktywator płynu do soczewek ReNu. Oczywiście klej lub płyn możecie użyć dowolnej marki. Aby wykonać takiego glutka jak my potrzebujesz dodatkowo piankę do golenia, wodę, sodę oczyszczoną, czerwony barwnik lub farbkę plakatową, styropian i brokat. Nasze glutek jest łatwy w wykonaniu, przyjemny w dotyku i niezwykle efektowny.

         Najpierw wlewamy do miseczki 50ml klej w płynie, potem dwie łyżki wody, kilka kropli barwnika lub farby plakatowej. Po wymieszaniu wsypujemy brokat, styropianowe kulki i dokładnie mieszamy. Dopiero na końcu dodajemy dwie łyżki płynu do soczewek i odrobinę sody oczyszczonej. Dzięki temu wszystko pięknie i równomiernie się wymiesza. Ciekawy efekt daje również dodanie pianki do golenia 🙂

slime przepis ktory zawsze wychodzi

gluty przepisy

sprwadzone przepisy na glutki


Świecący w nocy SLIME


         Do wykonania świecącego slima potrzebujesz: bezbarwny klej w płynie, płyn do soczewek ewentualnie jeśli nie masz może być żel do prania(na przykład Persil), piankę do golenia, farbę świecącą w ciemności ( ja kupiłam na Allegro, są też w sklepach plastycznych).

         Do miseczki wyciskamy dwie łyżki farby, dwie łyżki kleju w płynie, łyżkę wody i dokładnie mieszamy. Następnie dolewamy aktywator płyn do soczewek i kulkę pianki do golenia wielkości dużej śliwki. Glutek powinie się już tworzyć w razie problemów można dodać malutką szczyptę sody oczyszczonej.

        Wymieszany i gotowy już slime naświetlamy przez kilka minut (2-3) przy lampie, a następnie idziemy do ciemnego pomieszczenia pobawić się i poobserwować jak pięknie przelewa się między naszymi palcami świecąca w ciemności glutkowa masa.

slime jak zrobic swiecacy w nocy przepis na glutek

swiecacy slime jak zrobic przepis diy

 

swiecacy w nocy glut slime jak zrobic diy glutek


Jeżeli chcesz być z nami na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał  YouTube


najlepsze przepisy na gluty

5 komentarzy

 • Kasia

  Witam robiłam z córka slime wg Pani przepisu wszystko wychodzi super ale po jakimś czasie slime robi się twardszy i jak chcemy go rozciągnąć to się urywa czemu tak się dzieje?

  • ewawojtan

   Slime trzeba przechowywać w zamkniętym pudelku lub woreczku, bo inaczej twardnieje i wysycha. Można włożyć trochę pod ciepłą wodę powinno pomóc 🙂

  • ewawojtan

   Ja próbował z Persilem i zawsze wychodzi. Można użyć też zamiast żelu do prania na przykład płyn do soczewek i odrobinę sody oczyszczonej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »