fbpx

Kreatywne zabawy z płatków śniadaniowych w kształcie literek

Comment

czytamy czytanie sylabowe zabawy dla 2-3 latków zabawy dla 4-5 latków zabawy logiczne

      Wakacje to czas kiedy spędzamy dużo czasu razem i staramy się, żeby wspólne chwile były zupełnie inne niż w ciągu roku szkolnego. Śniadanie na tarasie bez pośpiechu, wspólne gotowanie, wycieczki, zabawy i letnie szaleństwa oderwane od rutyny wypełniają nasz dzień po brzegi.

       Bywają oczywiście chwile, gdy dopada nas nuda i to jest jak najbardziej normalne, naturalne i potrzebne. Wtedy dzieci poznają siebie najlepiej i odkrywają nowe pasje czy talenty. Adaś na przykład od kilku dni uczy się gry na gitarze, a Michałek z chęcią naśladuje brata i fantastycznie improwizuje występy rockowe. Uwielbiam właśnie takie spokojne sielskie momenty, gdy nie trzeba się nigdzie śpieszyć i można się cieszyć dniami wolnymi od szkoły.

        Zawsze wspólnie zastanawiamy się co można jutro robić, jak spędzić czas, gdzie się wybrać. Możliwość współdecydowania uczy dzieci odpowiedzialności i podejmowania decyzji. Dzięki temu możemy poznać wiele ciekawych miejsc i przeżyć każdy dzień inaczej, co nie zawsze znaczy idealnie. Bo zdarza się, że pogada nie dopisze, że coś wpłynie na nasze plany i będzie trzeba je zmienić. Ale to są właśnie świetne lekcje życia, na które w roku szklonym brakuje nam czasu.

 

          Ostatnio nasze wakacyjne śniadanie zamieniło się w niezwykłą zabawę, a to za sprawa płatków śniadaniowych NESQUIK® ALPHABET w kształcie literek. Jak dla mnie to fantastyczny pomysł na połączenie smakowitego rodzinnego śniadania z zabawą i nauką. W opakowaniu znajdziecie cały alfabet łaciński i wszystkie 26 literek, dzięki temu możecie ułożyć niemal każdy wyraz i stworzyć rozmaite zabawy słowne i kreatywne opowieści.

            U nas w rodzinie szczególnie Michał jest miłośnikiem płatków, dlatego od czasu do czasu pozwalamy sobie na takie pyszne śniadanko. Literki dodatkowo zachęciły nas do wykorzystania płatków w kreatywnych zabawach.

            Większość prezentowanych niżej zabaw z literkami wymyślił Michał. Wspólnie zastanawialiśmy się jak można ciekawie wykorzystać takie jadalne literki do zabawy i jak widać pomysłów nie zabrakło. Mamy aż osiem ciekawych propozycji zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Mogą się okazać niezwykle zajmujące i pomocne na nie jednym wakacyjnym wyjeździe.

 

 


Łowienie literek


           Pierwszy nasz pomysł to łowienie na łyżkę literek i próba ułożenia z dwóch wybranych liter jakiegoś wyrazu. Przykładowo Michałek wyłowił literki: B,A,K,E,M. Z dwóch wybranych liter układa początek wyrazu, a następnie słownie dopowiada resztę, na przykład: MAMA, BABCIA, KALAFIOR, METRO. Komu uda się to zadnie szybciej zdobywa punkt. Bawimy się do momentu zjedzenia literek. Przy czym pamiętajcie, żeby na jedna porcję używać maksymalnie 6-7 łyżek płatków. To rekomendowana porcja dla dziecka. Dla mnie wielki plus dla marki, że podaje takie informacje na opakowaniu, bo dzięki temu łatwiej przedstawić to dziecku, a maluch sam może sobie odmierzyć odpowiednią porcję.

           Ze starszymi dziećmi możemy urozmaicać zabawę w taki sposób, żeby wykorzystać w wyrazie jak najwięcej wyłowionych literek, lub ułożyć jak najdłuższy wyraz. Oczywiście wtedy punkt zdobywa osoba, która ułoży dłuższy wyraz lub wykorzysta więcej wyłowionych liter.

 

 


Literowe zagadki


             Nasza kolejna propozycja wymaga odrobiny główkowania. Każdy z graczy wymyśla sobie kategorię na przykład rzecz, imię, marka samochodu, zawód, tytuł itp. Układamy pierwszą literkę hasła i podajemy z jakiej kategorii jest dane hasło i z ilu liter się składa. Zadaniem drugiej osoby jest odgadniecie po jak najmniejszej liczbie liter wymyślonego hasła. Każdy zdobywa tyle punktów karnych ile liter potrzebował do odgadnięcia hasła. Na koniec sumujemy wyniki i wygrywa osoba, które miała mniej punków karnych. Wiele razy bawiliśmy się z dziećmi w taki sposób pisząc literki na kartce. Teraz dodatkowo możemy je układać ze smakowitych literek, co świetnie urozmaica naszą zabawę.

 

 


Smakowite literki i nauka pisania


            Do nauki pisania z literkami NESQUIK® ALPHABET nie musiałam Michałka długo zachęcać. Ułożyliśmy wspólnie od góry do dołu kolumnę kakaowych literek. Na kartce formatu A4 było ich osiem. Michałek pisał obok w rzędach kolejne litery, a po zapełnieniu kartki z przyjemnością chrupał jedną z liter. Oczywiście nie jest to propozycja do codziennego stosowania, ale jako urozmaicenie wakacyjnych zabaw i wspólnego śniadania nadaje się wyśmienicie.

 

 


Szukamy par takich samych literek


              Zabawa dla najmłodszych dzieci to szukanie par takich samych literek. Możemy bawić się na przykład na czas. Włączamy stoper lub obracamy klepsydrę i w czasie załóżmy dwóch minut staramy się odszukać jak najwięcej par takich samych liter. Po upływie ustalonego czasu liczymy pary i każdy z graczy zdobywa tyle punków, ile par odnalazł w rozsypanych literkach.

 


Zbiory liter – zabawa na spostrzegawczość


              To propozycja dla dzieci które jeszcze nie potrafią czytać, ale rozpoznają już literki lub samogłoski po kształcie. Każdy z uczestników zabawy ma swoją kartkę, gdzie rysuje cztery kółka. Będą to zbiory liter, czy też domki dla naszych literek. W każdym kółku wpisujemy dowolną literę. Zadaniem dzieci będzie jak najszybsze odnalezienie pięciu liter do każdego z czterech zbiorów (domków). Przykładowo my zbieraliśmy literki B, W, A, L. Kto był bardziej spostrzegawczy i znalazł szybciej wśród rozsypanych liter po pięć do każdego zbioru wygrywał zabawę. To świetna propozycja na wakacyjną zabawę nawet dla grupy dzieci.

 


Czytanie Sylabowe


          Jak wiecie jestem zwolenniczką nauki czytania sylabowego. Pisałam o tym na blogu wiele razy, między innymi w artykule: Jak nauczyć dziecko czytać? Dlatego i tym razem nie mogło zabraknąć takiej zabawy. Wspólne układanie i odczytywanie sylab było chyba najsmaczniejszą zabawą w naukę czytania. To jeden z tych momentów, gdy dziecko zapomina, że się uczy, bo zwyczajnie świetnie się bawimy. Najpierw wspólnie wyszukiwaliśmy wśród rozsypanych liter spółgłoski, które można połączyć z samogłoską A i stworzyć sylaby np.:  NA, SA, HA, BA, TA, WA. Przy okazji stworzone sylaby zapisywaliśmy na kartce. W kolejnej turze możecie tworzyć sylaby z połączenia spółgłoski z kolejną samogłoska na przykład E lub O. Jeśli nie jesteście jeszcze na etapie czytania sylabowego, możecie bawić się w wyszukiwanie samych samogłosek: A,E,I,O,U,Y.

 

zabawy czytanie sylabowe nauka czytnia

 

czytanie sylabowe zabawy nauka czytania


Wyrazowy wyścig


           Nasza kolejna propozycja to zabawa na czas i spostrzegawczość. Każdy z graczy ma swoją pulę literek NESQUIK® ALPHABET, które najlepiej rozsypać na płaskim talerzu. Wymyślamy jeden wspólny wyraz na przykład: WAKACJE. Na sygnał ,,start” każdy próbuje wśród swoich literek odszukać jak najszybciej litery potrzebne do ułożenia wyrazu. Kto pierwszy ułoży hasło lub wyraz wygrywa i zdobywa punkt. Tu nie tylko liczy się refleks, ale również spostrzegawczość przy poszukiwaniu potrzebnych liter. To świetna zabawa i ćwiczenie wzrokowe nawet dla dorosłych. Musze przyznać, że u nas szanse były wyrównane i każdy co jakiś czas cieszył się ze zwycięstwa w naszym ,,wyrazowym” pojedynku.


Zabawa w trzy litery


          Do zabawy w trzy litery zainspirował nas NESQUIK® ALPHABET, który poprzez płatki śniadaniowe w kształcie literek pragnie zachęcić dzieci do twórczego i kreatywnego tworzenia opowiadań. Tworzenie wymyślonych przygód i historii nie jest łatwe, a my często w codziennym, szybkim tempie życia, zapominamy o rozwijaniu tej umiejętności u naszych dzieci.

          Dlatego NESQUIK® ALPHABET rzuca nam wyzwanie i zachęca nas do zabawy i opowiadania własnych historii. W przyszłości, to może być jedna z najbardziej cenionych umiejętności poszukiwanych u młodych ludzi. Osoby odważne, potrafiące tworzyć nowe historie, własnym językiem i indywidualnym spojrzeniem będą szczególnie cenione.

          Zabawa w „Trzy litery” polega na ułożeniu przez dziecko historii na podstawie trzech losowo wybranych literek: od pierwszej z nich nazywamy na przykład bohatera, od drugiej motyw historii, a od trzeciej litery wymyślamy miejsce akcji.

            U Michałka zabawa ta wzbudziła szczególnie duże zainteresowanie, gdyż należy on do dzieci, które mają bogato rozwiniętą wyobraźnię i lubią dużo opowiadać. Na pewno jest to  również efekt naszych wcześniejszych podobnych zabawach na przykład w kamienne opowieści, o których pisałam kiedyś na blogu. Co tym bardziej pokazuje, że takie zabawy są bardzo wartościowe i warto o nie zadbać nawet podczas wspólnego wakacyjnego śniadania.

 

          Jeśli spodobały Wam się nasze propozycje, to zachęcamy Was do zabawy!


KONKURS z płatkami NESQUIK Alphabet.


 

  1.  Wylosujcie 3  literki z paczki płatków NESQUIK Alphabet.

  2. Wymyślcie na ich podstawie kreatywną opowieść. ? Niech każda literka będzie początkiem nowego słowa.

  3. Zdjęcie literek i historię dodajcie w komentarzu >tutaj< ?

        


         Do wygrania: karty podarunkowe o wartości 500 zł na artykuły dziecięce oraz zestawy składające się z paczek płatków NESQUIK Alphabet. Zobacz szczegóły konkursu w linku poniżej:

Konkurs „Trzy litery” z NESQUIK® ALPHABET


Kreatywne zabawy z płatków śniadaniowych nesquik w ksztalcie literek

Partnerem wpisu jest marka NESQUIK® ALPHABET

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »