fbpx
eksperymenty w domu, kreatywne zabawy z woda, zabawy dla dzieci, kreatywne dzieci, moje dzieci kreatywnie
eksperymenty,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy sensoryczne

Zabawy i eksperymenty z wodą

          Zabawy i eksperymenty z wodą to zbiór kilkunastu fantastycznych zabaw dla dzieci na upalne dni. Dzięki takim aktywnością dzieci będą mogły się ochłodzić, pobawić i poeksperymentować z wodą. Każda zabawa jest krótko opisana, a niektóre propozycje są podlinkowane do naszych filmów.


Zabawa balonami wodnymi


         Jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci, czyli balony wodne i rzut do celu, ale nie byle czym tylko balonami wypełnionymi wodą! Zabawa idealna na przyjęcie urodzinowe, dla grupy dzieci czy jako rodzinna rozgrywka podczas ciepłego weekendu. Zupełnie nie spodziewałam się, że samo napełnianie balonów, będzie dla dzieci wielką atrakcją.

       Chłopcy świetnie ze sobą współpracowali, pryskali się nawzajem wodą, pomagali sobie śmiejąc się w głos, gdy kolejne krople wody spadały na ich głowy Chłopcy mieli wyznaczone miejsce z którego rzucali wypełnione wodą balony, każde uderzenie w naszą tarczę to odpowiednia ilość punktów. Wygrywa oczywiście osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.

moje dzieci kretaywnie blogi parentingowe ewa wojtan

balonowe i wodne zabawy

 


               Odmianą zabawy w balonami wodnymi jest malowanie balonami. Wystarczy wielki brystol lub karton, balony wyplenioną woda i fantastyczna zabawa gotowa zobacz nasz film.


 

moje dzieci kreatywnie zabawy z balonami i woda


Zabawy i eksperymenty z wodą

wędrująca woda


        Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka nieco cierpliwości. Do zabawy przygotowaliśmy 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Jeśli nie macie barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę.

         Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Całe doświadczeni w przyśpieszonym tempie możecie zobaczyć na filmie

Zabawy i eksperymenty z wodą

 


Kolorowe krople zabawa sensoryczna


           Do zabawy potrzebujemy kilku szklanek z wodą, pipety, puste opakowanie po tabletkach oraz barwniki spożywcze lub kawałki kolorowej bibuły. Wodę w szklankach barwimy barwnikami spożywczymi, farbami lub zamaczając w ciepłej wodzie kawałki bibuły. Przy okazji można wprowadzić elementy nauki kolor, mieszania barw. Gdy emocje związane z barwieniem wody już opadną dajemy dziecku kroplomierz, potocznie nazywany pipetą. Można go zakupić w aptece lub bardzo tanio na allegro. Dziecko nabiera dowolne kolory i stara się wkropić po kropelce w otwory opakowania od tabletek.

           To zadanie uczy precyzji, cierpliwości i świetnie trenuje małe rączki i paluszki. Odpowiednie wkropieni barwnych kropli wymaga od dziecka skupienia uwagi. A mieszanie ze sobą kropli pozwala dziecku zaobserwować jak zmieniają barwę. Naszą zabawę możecie podpatrzeć na YouTube.


Zabawy i eksperymenty z wodą

Malowanie kolorową pianą zabawa plastyczna


          Pamiętam, gdy jako kilkuletnia dziewczynka dmuchałam przez słomkę do kubeczka z wodą i płynem do mycia naczyń tworząc pieniste mniejsze lub większe bańki mydlane. Ja tą zabawę urozmaiciłam nieco moim dzieciom i dodałam do wody barwniki spożywcze. Dzięki temu mogliśmy tworzyć wielobarwne bańkowe obrazy na kartkach papieru.

     Przebieg całej naszej zabawy możecie zobaczyć na filmie Do szklanek z wodą nalewamy odrobinę płynu do mycia naczyń oraz farby lub barwnika. Płyn dokładnie mieszamy i gotowe ,,barwne mieszanki” ustawiamy w kilku miejscach na białym brystolu. Najlepiej zabawę przeprowadzić na trawie lub na piasku, aby uniknąć zabrudzeń wokół.

Zabawy i eksperymenty z wodą, malowanie pianą, zabawy na lato, co robić z dzieckiem latem

wodne zabawy moje dzieci kreatywnie blogi parentingowe


Zabawy i eksperymenty z wodą

deszczowa chmurka


              Na dużej kartce przyklejonej w pionie do okna przyklejamy w górnej części różne kawałki bibuły w odcieniach niebieskiego. Gdy powstanie chmura oklejamy ją watą. Teraz można zacząć wytwarzanie deszczu. Za pomocą spryskiwacza z wodą dziecko namacza chmurę obserwując już po chwili spływające smugi deszczu. Doskonale zobaczycie każdy etap naszej zabawy na filmie. Niebieska bibuła barwi wodę i sprawia, że z chmury spływają piękne strugi deszczu. Przebijające przez szybę światło dodatkowo wzmacnia efekty wizualne, a zabawa pozwala na ochłodę w strugach wody ze spryskiwacza 🙂

           Taka zabawa to doskonałe ćwiczenie małej motoryki, przygotowujące rączki do nauki pisania. Jeśli lubisz nasze filmowe inspiracje będzie mi bardzo miło jeśli dołączysz do subskrybentów mojego kanału YouTube jest tam już ponad sto różnych pomysłów na zabawy z dziećmi i naukę.

zabawy i eksperymenty z woda


Poszukiwanie złota


         Szukanie złota to fantastyczna zabawa dla każdego dziecka, a nawet grupy dzieci. Możecie się bawić w domu, ogrodzie czy na festynie rodzinnym. Zobacz na naszym filmie jak łatwo przygotować taką zabawę i ile mieliśmy przy tym frajdy, rywalizacji i zabawy. Małe kamyczki umyliśmy, wysuszyliśmy i pomalowaliśmy złotym sprayem. Do dużej kuwety nasypaliśmy piasek i zalaliśmy go wodą. Następnie wrzuciliśmy do naszej wodno-piaskowej mieszaniny ponad kilogram wyprodukowanego wcześniej złota i mogliśmy zacząć zabawę. Wszystko pokazujemy dokładnie na filmie. 


Wodowanie statków


          Wspólne wykonywanie ekostatków z recyklingu i testowanie jak pływają to zabawa na wiele godzin zarówno dla rodziny jak i dla grupy dzieci. Zobacz nasze pomysły, a potem spróbujcie stworzyć własne parostatki, żaglowce i łodzie podwodne…


Zabawy i eksperymenty z wodą

wodny stolik DIY


            Wodny stolik to pomysł na fantastyczną zabawę zarówno dla młodszych dzieci, jak również dla starszych konstruktorów. Wystarczy poszukać w domu kilku potrzebnych rzeczy, rurek, butelek i już po chwili zobaczycie jak łatwo stworzyć kreatywną zabawę dla całej rodziny. Zapraszamy również na film z naszego majsterkowania.

wodny stolik diy fontanna dla dzieci


Wodny tor przeszkód


            Zabawa ruchowa zarówno do domu jak i na plener dla jednego dziecka, dwójki lub całej grupy. Podczas takiej aktywności trenujemy koordynację, równowagę i pobudzamy zmysły. Ważne aby podczas zabawy chodzić po butelkowym torze gołymi stopami, wtedy lepiej czujmy powierzchnię. Dla zwiększenia doznań czuciowych w kilku butelkach może być umieszczona ciepła woda, a w innych zimna.

zabawy ruchowe dla dzieci


Chłodzący gniotek DIY


          Gniotek DIY z żelatyny to nasze najnowsze odkrycie. Wcześniej robiliśmy już gniotki z mąki i ryżu, ale galaretowaty gniotek z żelatyny to nasz prawdziwy hit. Dostarcza mnóstwo wrażeń i zabawy, a wypełniony zimną żelatyną świetnie będzie chłodził w upalne dni. Zobacz nasz film krok po korku i subskrybuj kanał na YouTube.

moje dzieci kreatywnie


Pienisty wąż


        Puszczanie baniek mydlanych to jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa i świetna zabawa dla dzieci. Spróbujcie idąc dalej stworzyć kolorowe pieniste węże. Potrzebujecie do tego miseczkę z wodą i płynem do mycia naczyń, przeciętą plastikową butelkę, kawałek bawełnianej szmatki, gumkę recepturkę i barwniki. Szmatkę zakładamy na przecięty otwór butelki i mocujemy za pomocą gumki. Kocówkę butelki ze szmatką moczymy w wodzie z płynem do mycia naczyń.

         Na mokrą szmatkę nakrapiamy barwniki i dmuchamy przez drugi otwór butelki. Już po chwili zauważymy, że przez szmatkę zacznie tworzyć się i wydobywać długi pienisty wąż. Moi chłopcy byli tą zabawą zachwyceni, to świetny pomysł na rodziną aktywność w plenerze lub na zabawę dla grupy dzieci na przykład podczas kolni. Zawody kto wydmucha dłuższego węża z pewnością dostarczą dzieciom wielu emocji.

zabawy dla 4 latka, zabawy z wodą dla 5 latka, kreatywne zabawy, dzieci w domu, zabawy w przedszkolu przedszkolu

pienisty wąż, zabawy dla dzieci na dworzu, zabawy i eksperymenty z wodą


Zabawy i eksperymenty z wodą

lodowe skarby


          Zabawy z lodem są idealne na każdą porę roku. To już nie pierwsza propozycja zabawy sensorycznej z lodem, ale nigdy dotąd nie było takich emocji, śmiechu i skupienia jednocześnie. Zebrałam w jednym poście wszystkie nasze lodowe propozycje, więc do dzieła! >Zobacz tu<

Zabawy i eksperymenty z wodą, zabawy z lodem, zabawy na lato, kreatywne zabawy na wakacje


wodny materac


              Próbowaliście kiedyś dmuchany materac zamiast powietrzem wypełnić wodą. My tak i powstała fantastyczna zabawa sensoryczna. Ubaw był nie tylko przy tworzeniu wodnego materaca, ale również w trakcie korzystania z niego. To idealna propozycja na ochłodę w letnie dni. Wodny materac wykonujemy ze zwykłego materaca dmuchanego. Wystarczy przez otwór wlać do środka wodę i zabawa gotowa…

blogi parentingowe, moje dzieci kreatywnie, wodny materac, zabawy wodne, Zabawy i eksperymenty z wodą

wodne zabawy dla dzieci materac wodny

zabawy sensoryczne dla dzieci, Zabawy i eksperymenty z wodą, materac wodny


Chłodzący basen cieczy nienewtonowskiej


        To była meeega zabawa, której pewnie drugi raz nie powtórzymy, ale wspomnienia będą fantastyczne na całe życie 🙂  Zamiast basenu zimnej wody zrobiliśmy cały basen chłodnej cieczy nienewtonowskiej z 50 kg mąki ziemniaczanej. To był szał! Polewanie się, przelewanie cieczy z ręki do ręki, chodzenie na rękach po cieczy… Zobacz koniecznie nasz film 🙂

ciecz nienewtonowska, jak zrobic basen pełen cieczy newtonowskiej, moje dzieci kreatywnie, Zabawy i eksperymenty z wodą

ciecz nienewtonowska newtonowska moje dzieci kreatywnie vlog


Rzucanie balonami wodnymi do celu


            Zbijanie kubeczków z numerkami to prosta zabawa, w której porodzą sobie nawet młodsze dzieci. Wyznaczamy linię lub określamy miejsce skąd będziemy rzucać balony wypełnione wodą i celować w piramidkę z kubeczków. Ile kubeczków zrzucimy, tyle zdobywamy punktów.

Zabawy i eksperymenty z wodą, rzucanie balonami wodnymi, zabawy balonami wodnymi, moje dzieci kreatywnie


Traf balonem z wodą do miseczki


           Ustawiamy w kilku miejscach ogrodu w różnych odległościach miski . Im dalej stoi miska tym więcej punktów zdobywamy, o ile oczywiście trafimy do środka i balon nie wypadnie. Wydaję się to łatwe, ale musieliśmy się nieźle natrudzić, aby złapać jakiekolwiek punkty, bo balony lubiły wyskakiwać z misek 🙂 Ostatecznie liczyliśmy także punkty za samo trafienie do miski.

kreatywne dzieci, kreatywne zabawy dla dzieci, moje dzieci kreatywnie, zabawy z balonami, zabawy dla dzieci na urodzinki


Złap balona wodnego w locie


         Jedna osoba lub kilka trzyma miskę i próbuje w nią łapać rzucane przez drugą osobę balony. Choć wydaje się to trudne, to chłopcy świetnie sobie radzili i łapali większość rzucanych im balonów. Ostatecznie za każdym razem mimo pęknięcia kilku balonów wychodził nam na koniec remis. Z 10 balonów wszystkim udało się złapać około 6-7 w każdej turze 🙂

zabawy dla dzieci na urodzinki, zabawy z balonami wodnymi, zabawy i eksperymenty z wodą

kreatywne dzieci, zabawy z balonami wodnymi, zabawy na lato, zabawy na urodzinki, zabawy w ogrodzie


Przebijanie balonów wodnych zawieszonych na sznurku


         Tu się przyda odrobina współpracy między dziećmi. Zabawa ma dwie wersje dla młodszych dzieci i dla starszych. Między drzewami rozwieszamy sznurek i przewiązujemy na nim kilka balonów wodnych.

         Młodsze dzieci próbują trafić w balony wodne i przebić wszystkie w jak najkrótszym czasie. Starsze dzieci robią to samo, ale z zamkniętymi lub zawiązanymi oczami. Aby ułatwić zadnie, inne osoby mogą podpowiadać gdzie kierować wykałaczkę oczywistymi komunikatami jak: -wyżej -niżej -w lewo -w prawo.

      Podczas takiej zabawy uczymy się nie tylko współpracy, ale również słuchania poleceń i reagowania stosownie do nich. Jeśli dziecko ma problemy z określaniem kierunków, to tu również można to świetnie przetrenować. Dla nas ta zabawa, to jeden z faworytów, bo było tu mnóstwo śmiechu, gdy nie mogliśmy trafić i przebić balona.

zabawy dla dzieci na dworze, zabawy dla dzieci na lato, zabawy dla 6 latka, zabawy dla 8 latka

Zabawy i eksperymenty z wodą, zabawy z balonami wodnymi, co można robic latem z dzieckiem, przebijanie balonów

Zabawy i eksperymenty z wodą, zabawy dla dzieci z balonami, wakacyjne zabawy dla dzieci

Zabawy i eksperymenty z wodą, zabawy z balonami wodnymi


Łowienie balonowych rybek


            Do balonów wypełnionych wodą przyklejamy za pomocą taśmy pętelkę zrobiona ze sztywniejszego sznurka lub drucika kreatywnego. Wędki wykonałam z patyków, sznurka, taśmy i haczyka. Wszystko mocowałam zwykłą taśmą klejącą. Haczyk kupiłam w sklepie budowlanym, ale wystarczy wygięty kawałek drucika.

            Do basenu wrzuciliśmy balonowe rybki, każdy miał swoją wędkę, a zadanie polegało na wyłowieniu jak największej ilości rybek w określonym czasie, lub do momentu, aż złowimy wszystkie rybki z basenu. Zabawa wymaga od dziecka nieco cierpliwości, bo złapanie rybki na haczyk nie jest takie proste. Jednak dzięki temu świetnie trenujemy koordynację ruchową.

kreatywne dzieci, zabawy z dzieckiem, co robić z dzieckiem w wakacje

Zabawy i eksperymenty z wodą


Jak się bawić z dzieckiem w domu?


        Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu, ale bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam nasze książki. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.

Żółty bestsellerowy Dziennik Zabaw dla dzieci 2-12 lat, to ponad 340 stron z pomysłami i 450 kolorowych zdjęć, które przeciągną uwagę Twojego dziecka! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień!

Dziennik Zabaw Lato, to 160 stron inspiracji i ponad 300 kolorowych zdjęć z pomysłami na dekoracje z elementów natury takich jak patyczki, kamienie, piasek i liczne twórcze zabawy na każde nudne, czy deszczowe popołudnie. Wykonamy wspólnie różne z stworki, marionetki, wesołe odciski dłoni, prace z rolek czy papierowych talerzyków!

Przejdź do sklepu

 

dziennik zabaw, moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan

#dziennikzabaw #markawłasna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »