fbpx
duża motoryka,  Mała motoryka,  MAŁE DZIECI,  Moje Dzieci Kreatywnie

Duża motoryka na co dzień…

               Duża motoryka czyli bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, gra w piłkę, zabawy równoważne, jazda na rowerze, hulajnodze w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa związana z rzucaniem, celowaniem, czy utrzymywaniem równowagi to coś co mój starszy syn uwielbia od urodzenia.

              Rozwój dużej motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania dziecka. Duża motoryka jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo- ruchowej a na jej podstawie możemy dalej rozwijać i wspierać małą motorykę dziecka.
               U moich dzieci, które są swoimi przeciwieństwami od urodzenia rozwój obu motoryk przebiega zupełnie inaczej. Starszy Adaś bardzo sprawny fizycznie ale dużo pracy wkładamy w rozwój sprawności dłoni i placów, bo dopiero powoli opanował prawidłowy chwyt ołówka, zresztą musieliśmy do tego użyć specjalnych nakładek na ołówki.
                Natomiast młodszy dwuletni Michał wymaga dużo pracy nad ogólna sprawnością i równowagą całego ciała, dlatego często ma nabitego guza czy jak dziś na spacerku zdarty nosek o chodnik:-) kiedy próbował złapać gołębia:-). Dla równowagi paluszki i dłonie ma bardzo sprawne, precyzyjne i rozwinięte a uchwyt szczypcowy od dawna opanowany do perfekcji:-) Dlatego w moim podejściu do dzieci muszę wymyślać zupełnie odmienne zadania i zabawy aby w atrakcyjny dla nich sposób wspierać ich rozwój.
PRZYKŁADY ROZWIJANIA DUŻEJ MOTORYKI
-plac zabaw, drabinki, równoważnie, ślizgawka, mostki, trampolina
-pływanie już od najmłodszych miesięcy można
-jazda na rowerze i rowerku biegowym
-jazda na hulajnodze i rolkach lub deskorolce dla starszych
-bieganie, skakanie, fikołki, taniec, wspinanie, wchodzenie po schodach, kulanie
-tor przeszkód zbudowany w domu lub na dworze place zabaw typ Małpi gaj
-zabawa w parku linowym:-)

 

od kiedy basen z dzieckiem

Przygodę z pływaniem Adaś rozpoczął jak miał kilka miesięcy, z pewnymi przerwami ale aktualnie też chodzi na basen i jak to mówi już prawie umie pływać bez niczego:-) Michał też uwielbia wodę ale chodzimy z nim pływać sporadycznie bo nie zawsze jest czas i Michał dużo choruje niestety.

góry z dzieckiem
 Wspinaczki górskie powtarzamy co roku na dwa tygodnie w nasze polskie góry, trochę chodzimy po szlakach, trochę z wózkiem, trochę z Michałem w nosidle, co roku kombinowanie ale mimo zmęczenia zabawa i widoki niezapomniane a i zmiana klimatu z nad morza w góry dobrze dzieciom robi. Tutaj jesteśmy na Kasprowym:-)
duża motoryka

Każdy moment dobry na zabawę, więc synek pomagał nam przy malowaniu, jeździł umoczonym w wodzie wałkiem po ścianie. Malowanie pokoju przed urodzeniem Michałka:-).

jak wspierac rownowage

Wspinaczka po drzewie w Parku Oruńskim w Gdańsku:-)

trampolina dla dziecka

Skoki na trampolinie, coś co uwielbiają oboje:-) ostatnio była szalona zabawa na trampolinach w Ocean Parku we Władysławowie:-)

nauka rownowagi

Ćwiczenie równowagi na placu zabaw w Parku Reagana w Gdańsku

koordynacja dziecka

Wspinaczka na placu zabaw w Łeba Park

jaki sport dla dziecka

Wspinaczka na ściankę w parku linowym

hulajnoga dla dziecka

Codzienne zabawy na placu zabaw tym razem kowboj na hulajnodze:-)

aktywne zabawy z dzieckiem

Gra w piłkę tutaj jesteśmy nad jeziorkiem:-)

kulanie dziecko

Kulanie się z wielkiej wydmy w Łebie

wspinaczka dziecko

Wspinaczka na wydmę:-)

co daje rowerek biegowy

Jazda i nauka równowagi na rowerku biegowym

park linowy od ilu lat

W zeszłym roku Adaś pierwszy raz poszedł do parku linowego na wysokości z zabezpieczeniem ale już bez siatki po bokach, udało się przejść całość, synek był zachwycony i w tym roku też planujemy taki wypad tu jesteśmy w Tarzan Park w Łebie. Świetne do ćwiczenia równowagi a i zabawa fajna ale trzeba dostosować do wieku i możliwości dziecka aby nie zniechęcić.

rownowaznia dla dziecka

Park Reagana , równoważnia

nauka jazdy na dwoch kolkach
 Jazda na rowerku tu już od zeszłego roku na dwóch kółkach, świetnie sprawdził się pomiędzy 4 kółkami a dwoma rowerek biegowy:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »