fbpx
gry,  integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  MAŁE DZIECI,  Montessori,  zabawy logiczne

Labirynt zabawa manualna

               Labirynt zabawa manualna, która wspiera rozwój małej motoryki. Adaś uwielbia różnego rodzaju labirynty, najczęściej drukowałam mu z internetu, rysowałam czy rozwiązywał w rożnych książeczkach lub w  gazetkach, ale to było za mało. Mój mały sportowiec nie lubi nudy więc wymyśliliśmy układanie i budowanie labiryntów samodzielnie.

           Do zbudowania labiryntu na podłodze użyliśmy ostatnio ciastoliny kupionej w sklepie, ale może to być cokolwiek innego. Na przykład jakieś patyczki, własna ciastolina, masa solna, surowe ciasto z mąki, plastelina, glina, taśma izolacyjna, wykałaczki  czy inne rzeczy domowego użytku. Sama budowa, wałkowanie elementów toru paluszkami i układanie rozwija zarówno sprawność rąk jak i paluszków. Tworzenie rożnych wzorów toru wspaniale rozwija wyobraźnię dziecka i powstają kolejne elementy, tunele, zjeżdżalnie czy przeszkody dla kulki.
Labirynt zabawa manualna
kreatywne zabawy

 

              Zabawa po ułożeniu toru dla kulki polega na tym, aby małą kuleczkę popychając pędzelkiem przeprowadzić przez cały tor do celu w którym, pod ukrytym jajem był kawałek ciasteczka.  Wspaniały cel i motywacja, żeby po drodze nie wypaść z toru, bo jak kulka wypadnie zaczynamy ponownie od miejsca startu.
           Przy okazji labiryntu podłogowego pojawił się pomysł labiryntu w pudełku. Zabawa tym razem polega na tym aby najpierw w małym pudełku ułożyć tor i tak nim manipulować na boki do przodu i do tyłu aby kulka pokonała całą trasę do celu bez wypadania. Po kilku próbach i labiryntach do zabawy ruszyło duże pudełko od puzzli i powstał mega duży tor dla kulki, który pokonywaliśmy wspólnie na czas. Zabawa bardzo fajna, twórcza, zajmująca. Budowanie labiryntu rozwija zarówno małą motorykę jak i wyobraźnię i cierpliwość. Labirynt bardzo fajnie rozwija też orientację w terenie, podczas pokonywania labiryntu ćwiczymy określanie kierunków.

 Labirynt zabawa manualna


         “Teraz kulkę pchaj do przodu albo cofnij się do tyłu, skręcamy w lewo, a teraz w prawo. Można się pogubić ale to bardzo fajna zabawa ucząca orientacji i pobudzająca myślenie. Aby utrudnić zadanie lub w wersji dla starszaka można zawiązać jednej osobie oczy, a druga osoba mówi komunikaty jak się poruszać. Taka wersja uczy zarówno orientacji ale i wzajemnej współpracy oraz słuchania poleceń. A satysfakcja i radość po dojściu do celu bezcenna…

Jak młodszy synek się obudził, to również włączył się na swój sposób  do zabawy.

mała motoryka zabawy
kreatywnie w domu

 

zabawy logiczne

 

 

labirynt

 

zabawy dla 3 latka

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »