fbpx
integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  MAŁE DZIECI,  Poznajemy świat,  rozwijamy ZMYSŁY

Pudełko sensoryczne

Tak jak obiecałam, co jakiś czas opiszę zabawy dla młodszych dzieci. Dzisiejsza propozycja aktywności odnosi się do rozwijania zmysłów Przygotowanie pudełka sensorycznego trwa kilka minut, a dla dziecka to wielka frajda.

                Pudełko sensoryczne to prosta zabawa, ale bardzo stymulująca rozwój dziecka. Do koszyczka lub pudełka układamy rożne przedmioty, muszą się różnic w dotyku, strukturą, fakturą, kolorami, tak aby jak najbardziej poznawczo oddziaływały na dziecko.
                    Dla dziecko, które jest na etapie leżenia na brzuszku układamy tego typu przedmioty dookoła w zasięgu ręki i wzroku, aby stymulowały do łapania, obracania się i obkręcania. Starsze siedzące dziecko niech samo wyciąga przedmioty z koszyczka i ogląda, my możemy mu opowiadać co to jest, jakie jest miękkie czy kłujące, używając rożnych form wypowiedzi w tym wyrazy dźwiękonaśladowcze np. kuj, kuj, ał, kizi, mizi:-)
Jak widać na zdjęciach mój prawie dwu latek tez się jeszcze taką zabawą zainteresował:-)
pudełko sensoryczne

 

zabawy sensoryczne dla dzieci

 

pudełko sensoryczne

 

jak sie bawic z malym dzieckiem

 

kreatywne zabawy dla malych dzieci

Kilka zdjęć z naszego archiwum:-)

Zabawy koralikami, zarówno Adaś jak i Michał bardzo lubili, tylko trzeba sprawdzić żeby był mocny sznurek. Porozkładane dookoła na dywanie zabawki, zachęcające do oglądania i poruszania się:-) oraz pudełko rozmaitości. Korzystaliśmy też z klocków sensorycznych, układając jeden na drugi. Z czasem jednak im dzieci bardziej chciały poznawać świat i się nudziły szybko zabawkami, zaczęłam sama im wymyślać zabawki i różne formy zabawy:-)
Na pewno takie sensoryczne pudełko będzie ciekawe, bo zawsze będą tam inne rzeczy, więc zabawa się nie nudzi:-)
Dla starszych dzieci tak jak moje do pudełka sensorycznego wsypuję zrobiony w domu piasek z mąki i oleju zabarwiony kredą, następnie wrzucam tam muszelki lub samochodziki i chłopcy je wyszukują. Zamiast piasku używamy też czasem hydrożelu, zabawy są opisane w linkach:-)

 

 

 

 

 

 

2 komentarze

  • Agnieszka Halman

    Niedawno trafiłam na tego bloga i jestem zachwycona! Mój bobas ma dopiero 8 miesięcy i wszystko pakuje do buzi, ale jak tylko trochę podrośnie na pewno nie raz skorzystam ze wspaniałych pomysłów.
    Wariacją zabawy z różnymi przedmiotami w koszyczku jest pudełko z małą dziurką przez które dziecko wyciąga przedmioty nie widząc ich, a czując jedynie ich fakturę, co chyba jeszcze bardziej rozwija zmysł dotyku.
    Pozdrawiam i dołączam do fanów bloga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »