fbpx
moje dzieci kreatywnie
eksperymenty,  gry,  integracja sensoryczna,  MAŁE DZIECI,  rozwijamy ZMYSŁY,  zabawy logiczne

Kreatywne zabawy – Dźwiękowe rękawiczki

       Kreatywne zabawy i eksperymenty w oparciu o zmysł słuchu. Uszy i nasz słuch służy nam do odbierania fal dźwiękowych, a dzięki temu możemy się komunikować i rozpoznawać otoczenie. Dziś kilka zabaw i eksperymentów w tematyce związanej ze słuchem, które w świetny sposób zobrazują temat nawet najmłodszym dzieciom.

          Do pierwszej zabawy potrzebujecie: gumowe rękawiczki jednorazowe, patyczki, ryż, sól, pompony, nakrętki, kulki lub inne przedmioty zróżnicowane pod względem wydawanych dźwięków.
kreatywne zabawy dla dzieci

Nasze narządy słuchu to uszy:

 Poglądowe uszy wyrzeźbiliśmy sobie z gliny, przy okazji omawiając podstawową budowę ucha


zmysl sluchu

 

edukacja domowa

 

zmysl sluchu

 


Eksperyment

Fale dźwiękowe rozchodzą się w powietrzu:


         Na duży słoik nałożyłam cienki papier i przytrzymałam go gumką. Następnie wysypałam na wierzch siemię lniane, ale można użyć  mąkę, herbatę itp. Adaś i Michał uderzali w blaszkę drewnianym wałkiem i obserwowaliśmy jak nasionka podskakują i przysuwają się. Gdy odwracaliśmy blaszkę w innym kierunku niż nasze nasionka nic się z nimi nie działo.

wniosek:
 Fale dźwiękowe wydawane przez blaszkę podczas uderzania rozchodzą się w powietrzu i wprawiają w ruch nasionka.

fale dzwiekowe eksperyment

 

eksperymenty dla dzieci
 

 


Kreatywne zabawy

“Dźwiękowe rękawiczki”


        Do lateksowych rękawiczek nasypałam rożne przedmioty zróżnicowane dziękami jakie wydają, gdy obijają się o siebie. Następnie rękawiczki nadmuchałam i zawiązałam. Adaś z zawiązanymi oczami potrząsa kolejno podawanymi rękawiczkami i próbuje odgadywać, co jest ukryte w środku.
kreatywne zabawy

 

kreatywne pomysly na zabawy
zabawy z dziecmi zmysly

 

zagadki dla dzieci
           Sprawdzamy czy wszystkie rękawiczki są dopasowane prawidłowo do zawartości. Okazało się, że były dwa błędy, więc porównywaliśmy dźwięki ponownie i omawialiśmy różnice.
dzwiekowe rekawiczki
 Na tym zdjęciu doskonale uchwycony moment analizowania. Pełne skupienie i powaga…

 

kreatywne zabawy dla dzieci
              Tu już zabawa odbijanie, podrzucanie istne szaleństwo, a przy tym nieustające ciekawe odgłosy i śmiech dzieci. Z pewnością wasze dzieciaki również będą zachwycone takim eksperymentem i zabawą.

 

ciekawe zabawy dla dzieci

           Podobną zabawę można przeprowadzić w grupie dzieci. Wszyscy siadają w kole mając przed sobą po jednym z przedmiotów umieszczonych w każdej rękawiczce. Zawiązujemy uczestnikom zabawy oczy i podajemy do koła pierwszą rękawiczkę. Dzieci nic nie mówiąc, wyciągają z pojemniczka przed sobą przedmiot, który uważają, że był w rękawiczce podczas potrząsania. Tak kolejno podajemy dzieciom następne rękawiczki (maksymalnie 5 szt.). Na końcu wspólnie sprawdzamy, czy wybrane przez dzieci przedmioty zgadzają się z kolejnością słuchanych wcześniej dźwiękowych  rękawiczek.

                Tak skonstruowana zabawa dodatkowo stymuluje zmysł dotyku oraz wymaga od dziecka analizowania. Połączenie w głowie przedmiotu, który słyszymy oraz dobranie, po dotyku odpowiednika nie jest takie proste. Młodsze dzieci mogą się bawić bez zawiązywania oczu, bo nie wszystkie dzieci lubią takie zabawy i czują się komfortowo, gdy nic nie widzą.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »