Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły chętnie się potapla. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. Zobaczcie koniecznie cały wpis, bo mamy dla Was, aż dwa filmy z 2014 roku i z 2018 🙂
Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.
Adaś delikatne zanurza rękę w płynie i obserwuje co się dzieje…
Kształtujemy kulkę
Po chwili kulka rozpływa się
Teraz już chłopcy szaleją razem 🙂
Płyn nienewtonowski zrobisz łatwo ze skrobi i wody. My użyliśmy 1 kg mąki i stopniowo dodawaliśmy wodę sama zobaczysz na filmiku na końcu postu jak łatwo taką zabawę przygotowywać. Natomiast do zabawy w basenie wypełnionym cieczą nienewtonowska użyliśmy, aż 50 kg mąki ;- )
Jeśli dzieciom znudzi się zabawa białą cieczą, to możecie spróbować pobawić się w jej barwienie i mieszanie kolorów za pomocą pasków bibuły. Kolejna zabawa to ukrywanie np. szklanych kulek w masie i próba ich odnalezienia. Dzieci uwielbiają takie zabawy, to niezwykłe doznania sensoryczne i fajna pomoc terapeutyczna dla dzieci wymagających rehabilitacji dłoni i ręki.
Zapraszam na film: ” Ciecz Nienewtonowska “
Będzie nam bardzo miło, jeśli zasubskrybujesz nasz kanał YouTube o tu: >klik<
Zrobiliśmy basen cieczy nienewtonowskiej!!!
Zobacz nasz nowy film
Jeżeli chcesz być z nami na bieżąco i obserwować kolejne wpisy:
Od jakiego wieku można się bawić taką cieczą? Może zapytam konkretniej. Córka ma 7 mc i jest duża szansa, że rączkę umazaną masą włoży do buzi. Nie zaszkodzi jej?
7 komentarzy
Ewelina Gancarz
my również kochamy zabawy z cieczą 🙂
Anonimowy
pozdrawiamy i jesteśmy zainteresowani konkursem , moje dzieciaczki to bliźniaki – 4 -latki 🙂
mixumfixum
Syn pokazał ten eksperyment w klasie, gdy jeszcze chodził do szkoły. Fajna rzecz.
Sussana
Od jakiego wieku można się bawić taką cieczą? Może zapytam konkretniej. Córka ma 7 mc i jest duża szansa, że rączkę umazaną masą włoży do buzi. Nie zaszkodzi jej?
ewawojtan
myślę, że można spróbować, to tylko mąka z wodą 🙂 ewentualnie dla takiego maluszka fajny w doznaniach sensorycznych jest ugotowany kisiel 🙂
anoim
Skrobia woda = super zabawa!
Anonim
Kiedyś wyszło mi to zupełnie przypadkiem 😉 chciałam zrobić masę solną i pomyliłam składniki 😉