Ciecz nienewtonowska

7 komentarzy

eksperymenty integracja sensoryczna Mała motoryka MAŁE DZIECI rozwijamy ZMYSŁY twórczość Zabawy dla DZIECI 6-24m
                   Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły chętnie się potapla. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni.

                    Każda zwykła ciecz pod  wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.   

Adaś delikatne zanurza rękę w płynie i obserwuje co się dzieje…
ciecz nienewtonowska

 

eksperymenty dla dzieci
Kształtujemy kulkę.
zabawy sensoryczne
Po chwili kulka rozpływa się.
zabawy sensoryczne

 

Teraz już chłopcy szaleją razem 🙂

 

integracja sensoryczna zabawy
   Płyn nienewtonowski zrobisz łatwo ze skrobi i wody. My użyliśmy 1 kg mąki i stopniowo dodawaliśmy wodę sama zobaczysz na filmiku na końcu postu  jak łatwo taką zabawę przygotowywać.

 

masy plastyczne diy

 

Jeśli dzieciom znudzi się zabawa białą cieczą, to możecie spróbować pobawić się w jej barwienie i mieszanie kolorów za pomocą pasków bibuły.

 

kreatywne zabawy dla dzieci

 

jak zabarwic bez barwnikow

 

eksperymenty dla dzieci
          Kolejna zabawa to ukrywanie np. szklanych kulek w masie i próba ich odnalezienia. Dzieci uwielbiają takie zabawy, to niezwykłe doznania sensoryczne i fajna pomoc terapeutyczna dla dzieci wymagających rehabilitacji dłoni i ręki.

Zapraszam na film


 

 

 

7 comments

  1. Sussana

    Od jakiego wieku można się bawić taką cieczą? Może zapytam konkretniej. Córka ma 7 mc i jest duża szansa, że rączkę umazaną masą włoży do buzi. Nie zaszkodzi jej?

    1. ewawojtan Post author

      myślę, że można spróbować, to tylko mąka z wodą 🙂 ewentualnie dla takiego maluszka fajny w doznaniach sensorycznych jest ugotowany kisiel 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »