fbpx
zabawy dla dzieci
eksperymenty,  integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  MAŁE DZIECI,  poznajemy kolory,  poznajemy kształty,  zabawy sensoryczne

Nauka w oparciu o zmysły

           Nic tak nie zaciekawi dziecka nauką jak eksperymenty, aktywności oparte na zmysłach lub zawierające nowe elementy tajemniczej zabawy. Dlatego dziś prosta i zmysłowa propozycja dla najmłodszych, a także przedszkolaków, która rozwija zdolność koncentracji, wycisza i odpręża.

          Nie od dziś wiadomo, że zmysły i doświadczenia są najlepszymi nauczycielami dzieci. Zabawy, które umożliwiają dziecku coś dotknąć, poczuć, zobaczyć lub usłyszeć i emocje z nimi związane pozwalają w łatwy sposób przyswoić wiedzę. Dziś zabawa ucząca kolorów, figur i przyswajająca pojęcie zbioru oraz jego elementów.

           Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleiłam kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory. Nasze zabawy z żelem możecie zobaczyć na filmie, umieszczonym na końcu postu, a przy okazji będzie mi miło, jeśli dołączysz do subskrybentów mojego kanału You Tube. Można tam znaleźć dużo ciekawych i oryginalnych inspiracji, których wkrótce będzie jeszcze więcej ?

kreatywne zabawy dla dzieci

najlepsze blogi parentingowe

         Woreczek wypełniony żelem przykleiłam do okna, dzięki czemu zabawa była bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło dodawało zabawie pewnej magii. Wspólnie z synkiem wykonywaliśmy kolejne zadania. Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem Michałka było umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików. Przesuwanie koralików do kolejnych zbiorów, co dobrze widać na naszym filmie, to doskonały trening małych paluszków i całkiem miłe uczucie dotykowe. Kolejne zadania można formułować następująco:

-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.

-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie

-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła

-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze

-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze

nauka w oparciu o zmysly

kreatywne zabawy dla dzieci

zabawy sensoryczne

                  W naszym współczesnym świecie dzieci mają coraz mniej sensorycznych doświadczeń, ostatnio mówi się nawet o “tabletowych dzieciach”. Od najmłodszych lat dajemy dzieciom swobodny dostęp do tv, podsuwamy tablety, które zastępują rodziców i zabawki lub urozmaicają drogę w podróży…  dajemy smartfony i chwalimy się jak szybko maluchy je opanowały. Jednak dziecko w okresie wczesnego dzieciństwa musi poznawać świat wszystkimi zmysłami… Świat taki jaki jest naprawdę, bo to wszytko buduje w mózgu odpowiednie połączenia neuronowe, uczy koncentracji, myślenia i pobudza wyobraźnię.  Dzieci powinny patrzeć, słyszeć, wąchać, dotykać i smakować otaczający je świat. Dlatego wspólne zabawy, kontakt i bliskość z rodzicem, spacery i poznawanie świata wszystkimi zmysłami jest tak bardzo istotne w dzisiejszym nowoczesnym i technicznym świecie.

integracja sensoryczna

zabawy dla 3 latkow


Zapraszam na film

Tu możesz subskrybować mój kanał YouTube:  >klik<


 

19 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »