fbpx

Nauka w oparciu o zmysły

19 komentarzy

eksperymenty integracja sensoryczna Mała motoryka MAŁE DZIECI poznajemy kolory poznajemy kształty zabawy sensoryczne
zabawy dla dzieci

           Nic tak nie zaciekawi dziecka nauką jak eksperymenty, aktywności oparte na zmysłach lub zawierające nowe elementy tajemniczej zabawy. Dlatego dziś prosta i zmysłowa propozycja dla najmłodszych, a także przedszkolaków, która rozwija zdolność koncentracji, wycisza i odpręża.

          Nie od dziś wiadomo, że zmysły i doświadczenia są najlepszymi nauczycielami dzieci. Zabawy, które umożliwiają dziecku coś dotknąć, poczuć, zobaczyć lub usłyszeć i emocje z nimi związane pozwalają w łatwy sposób przyswoić wiedzę. Dziś zabawa ucząca kolorów, figur i przyswajająca pojęcie zbioru oraz jego elementów.

           Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleiłam kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory. Nasze zabawy z żelem możecie zobaczyć na filmie, umieszczonym na końcu postu, a przy okazji będzie mi miło, jeśli dołączysz do subskrybentów mojego kanału You Tube. Można tam znaleźć dużo ciekawych i oryginalnych inspiracji, których wkrótce będzie jeszcze więcej ?

kreatywne zabawy dla dzieci

najlepsze blogi parentingowe

         Woreczek wypełniony żelem przykleiłam do okna, dzięki czemu zabawa była bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło dodawało zabawie pewnej magii. Wspólnie z synkiem wykonywaliśmy kolejne zadania. Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem Michałka było umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików. Przesuwanie koralików do kolejnych zbiorów, co dobrze widać na naszym filmie, to doskonały trening małych paluszków i całkiem miłe uczucie dotykowe. Kolejne zadania można formułować następująco:

-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.

-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie

-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła

-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze

-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze

nauka w oparciu o zmysly

kreatywne zabawy dla dzieci

zabawy sensoryczne

                  W naszym współczesnym świecie dzieci mają coraz mniej sensorycznych doświadczeń, ostatnio mówi się nawet o “tabletowych dzieciach”. Od najmłodszych lat dajemy dzieciom swobodny dostęp do tv, podsuwamy tablety, które zastępują rodziców i zabawki lub urozmaicają drogę w podróży…  dajemy smartfony i chwalimy się jak szybko maluchy je opanowały. Jednak dziecko w okresie wczesnego dzieciństwa musi poznawać świat wszystkimi zmysłami… Świat taki jaki jest naprawdę, bo to wszytko buduje w mózgu odpowiednie połączenia neuronowe, uczy koncentracji, myślenia i pobudza wyobraźnię.  Dzieci powinny patrzeć, słyszeć, wąchać, dotykać i smakować otaczający je świat. Dlatego wspólne zabawy, kontakt i bliskość z rodzicem, spacery i poznawanie świata wszystkimi zmysłami jest tak bardzo istotne w dzisiejszym nowoczesnym i technicznym świecie.

integracja sensoryczna

zabawy dla 3 latkow


Zapraszam na film

Tu możesz subskrybować mój kanał YouTube:  >klik<


 

19 comments

 1. ewawojtan Post author

  Najtańszy żel do włosów za ok 6 zł z Auchan 🙂 można spróbować też z kisielem lub krochmalem choć ja nie robiłam, ale konsystencja podobna 🙂

 2. Joanna Dz.

  Rewelacja, naprawdę 🙂 Podkradam pomysły od Was już od b.dawna, ten wypróbuję oczywiście też, jutro lecę po żel.
  Maluchy będą zachwycone 🙂

 3. Beata

  Cudowne !!! Nie moge sie doczekac, a moja corka dorosnie do takiej zabawy !!!!!! Swietny pomysl !!!! Naprawde !!!!!!

 4. Mamarak

  Super pomysł! Taki sensoryczny “tablet” na pewno przygotuję dla mojego prawie dwulatka. Zadań co prawda jeszcze nie wykona, ale sam dotyk i przesuwanie koralików będzie dla niego frajdą i doznaniem, któremu nie dorówna żadna elektroniczna zabawka. Dziękuję za inspirację 🙂

 5. Basia

  Dziękujemy za pomysł robiliśmy z moim 4,5 latkiem!!! Jak nam się znudziły figury geometryczne to rysowaliśmy tor, po którym kulki przesuwały się z ich domku do celu. pozdrawiamy ciepło.

 6. Martyna

  Mojemu trzylatkowi zabawa bardzo przypadła do gustu. Pomyślałam, że zamiast koralików można użyć guziki, a figury geometryczne wyciąć z kolorowego papieru i przykleić taśmą do woreczka. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »