fbpx
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  DIY,  masa solna

Kot z masy solnej – szablon do druku

         Masa solna to najtańszy i najbardziej przyjemy materiał plastyczny dla dzieci. Można tworzyć rozmaite prace według własnej wyobraźni lub korzystając  z prostych szablonów, które są przydatne zwłaszcza dla młodszych dzieci. Przepis na masę jest prosty i sprawdzony od lat podczas różnych zajęć i warsztatów w moimi małymi artystami.

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

           Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam. Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu. Przygotowana masę solną barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej.

         Nasze koty powstały z gliny. Na początku wałkujemy kawałek dowolnej masy plastycznej na bawełnianej szmatce, aby zapobiec przyklejaniu się do podłoża. Na wywałkowanym kawałku masy za pomocą wykałaczki odrysowujemy zarys kota oraz jego głowę i wycinamy go również używając do tego wykałaczki. Głowę kota doklejamy do tułowia i ozdabiamy według własnego pomysłu.  Tu dzieci mogą wykazać się własną pomysłowością. Możemy doklejać oczy, wąsy, nosek czy inne dekoracje, a za pomocą wykałaczki dowolnie zdobimy koty tworząc rozmaite faktury. Jak widać każdy został kot wykonany według szablonu, a ma swoja osobowość i charakter 🙂 link do pobrania na końcu postu. Prace wykonywały dzieci w wieku 5-9 lat.

            Prace po wykonaniu najpierw suszymy na powietrzu, a potem wypalamy w piekarniku stopniowo zwiększając temperaturę. Zaczynamy od 75 stopni Celsjusza, aby na koniec zrumienić w temperaturze prawie 200C stopni. Wypalone prace możemy malować zwykłymi farbkami, zdobić brokatem i utrwalić lakierem do włosów.

 

koty z masy solnej

przepis na masę solną

koty z gliny

masa solna dla dzieci

prace plastyczne dla dzieci

co zrobic z masy solnej

masa solna pomysly

prace plastyczne koty

koty z ceramiki


Pobierz szablon kota do wydruku


szablon kota

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »