fbpx
ptaki praca plastyczna sikorka gil glina
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  CERAMIKA,  jesień,  twórczość,  zabawy plastyczne

Ptaki na magnes z gliny samoutwardzalnej DIY

                   Glina samoutwardzalna umożliwia tworzenia rozmaitych dekoracji w różnej tematyce i wielkości. Dziś chciałam Wam zaproponować wykonanie ptaków z gliny, które za pomocą małych magnesów możecie przypiąć jako dekorację na lodówkę. Dla ułatwienia przygotowałam do pobrania gotowe szablony do druku.

             Do wykonania ptaków potrzebujesz: Glinę samoutwardzalną dowolnej firmy (do kupieni w marketach, internecie i sklepach papierniczych), magnesy, klej termotopliwy lub dwustronną taśmę, bawełnianą szmatkę , wykałaczkę, wałek, odrobinę wody, pisak, ewentualnie farby.


Pobierz szablon ptaka do druku


        Praca w glinie samoutwardzalnej jest bardzo przyjemna i pozwala szybko uzyskać piękne efekty. Nadaje się do tworzenia niewielkich dekoracji i prezentów dla bliskich osób. Pokazywałam na blogu już kilka propozycji prac z tego materiału plastycznego. Linki do nich zostawię na końcu wpisu.

         Jeśli nie macie gliny możecie ptaki wykonać również z masy solnej lub z masy porcelanowej.

        Dziś zaprezentuję jak krok po kroku wykonać dekoracyjne ptaki w dwóch wersjach. Pierwsza jest prostsza dla młodszych dzieci, a druga wymaga nieco większej wprawy i na pewno zaciekawi starsze dzieci.

         Glinę rozwałkowujemy na bawełnianej szmatce na grubość około 0,5 cm. Następnie za pomocą wykałaczki lub nożyka wycinamy szablon ptaka oraz jego skrzydła odrysowując go na glinie. Pozostałe fragmenty gliny chowamy w szczelnie zamkniętym worku lub pudełeczku, aby glina nam nie wyschła. Na pewno przyda się do wykonania kolejnych prac. Jeśli gliny nie schowamy zeschnie się i będzie do wyrzucenia.

 glina samoutwardzalna ptaki

            Na wyciętym już kształcie ptaka w miejscu przyklejenia skrzydła robimy szachownicę. Taką sama kratkę rysujemy na części skrzydła, którą będziemy przyklejać. Teraz chropowatą powierzchnię smarujemy niewielką ilością wody i dociskamy skrzydło do ptaszka. W ten sposób elementy powinny dobrze się skleić, i skrzydło nie odpadnie po wyschnięciu. Teraz pracę odkładamy w miejsce, gdzie będzie mogła leżeć spokojnie przez około 24h. Tyle czasu czekamy, aż glina wyschnie i stwardnieje. Wtedy będzie w pełni odporna i gotowa do dalszych naszych działań.

glina samoutwardzalna ptaki

            Na wysuszonej glinie możemy narysować dekoracyjne kontury za pomocą pisaka, ewentualnie napisać jakiś cytat lub dedykację komuś bliskiemu na prezent.

ciekawe prace plastyczne dla dzieci ptaki z gliny

ptaki szablon do druki praca plastyczna sikorka gil


Mocowane magnesów


           Ptaszki w najprostszej wersji już są gotowe. Teraz za pomocą kleju na gorąco lub dwustronnej taśmy przyklejamy na ich odwrocie zwykłe magnesy.

              Prace można przypiąć do lodówki, a na ich odwrocie lub na skrzydełkach można napisać jakiś cytat, dedykację dla bliskiej osoby.

ptaki praca plastyczna szablon do druku

ptaki z gliny na lodowke praca plastyczna


Malowanie ptaków z gliny farbami


                Ptaki można również pomalować zwykłymi farbami, akwarelami, plakatówkami itp. Możliwość wyboru jest dowolna, ważne tylko, aby nie używać dużo wody, bo glina może się rozmoczyć. Ptaki możemy pomalować w rozmaite kolory i wzory wszystko zależny od dziecięcej wyobraźni. Oczywiście jeśli tylko maluchy zapragną mogą do ptaszków doklejać również elementy ozdobne takie jak koraliki, wstążki, cekiny czy brokat. Można też strać się odwzorować istniejące ptaki na przykład Sikorki lub Gile.

                 Moi chłopcy bardzo lubią malować ptaki, bo jest to dosyć łatwy i bardzo efektowny temat. Rożne dzioby, skrzydła, pióra, kolory świetnie pobudzają wyobraźnię. Zazwyczaj dzieci najpierw oglądają nasz wielki atlas ptaków i wybierają jeden gatunek, który chcą namalować. Uwielbiam ich prace w takiej tematyce. Dlatego też powstał pomysł wykonania ptaków z gliny samoutwardzalnej.

ptaki z gliny na magnes prace plastyczne dla dzieci moje dzieci kreatywnie

ciekawe prace plastyczne dla dzieci z gliny

gil praca plastyczna z gliny

ptaki z gliny prac plastyczna diy

ptaki, Sikorka, gil prac plastyczna z gliny


Zobacz inne pomysł na prace z gliny

wystarczy kliknąć zdjęcie i przejdziesz do opisu


 

bocian praca plastyczna

 

kwiaty praca plastyczna

 

kot praca plastyczna

lisc monstera patera podstawka

Jeden komentarz

  • Hania z HAART.pl

    Ewa, pięknie wyszły te ptaszki. Mam u siebie masę utwardzalna i jakoś nie mogłam się za nią zabrać. Zachęciłaś mnie do działania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »