fbpx
lisc monstera
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  CERAMIKA,  dekoracje,  DIY,  zabawy plastyczne

Liść Monstera dekoracyjna podstawka DIY i szablon do druku

             Liść Monstera to od pewnego czasu bardzo popularny motyw dekoracyjny. Sama też jestem zauroczona kształtem tego liścia, dlatego chciałam Wam zaproponować wykonanie prostej podstawki z gliny samoutwardzalnej. Dodatkowo, aby ułatwić zadnie przygotowałam proste szablony  w kształcie liścia do pobrania i wydruku.

          Do wykonania mini patery potrzebujesz: glinę samoutwardzalną, bawełnianą szmatkę jako podkład, wałek, wykałaczkę lub nożyk, szablon liścia, wodę, farby, pędzle, nożyczki.

          Wydrukuj i wytnij szablon liścia Monstera przyda Ci się do odrysowania jego kształtu i wielkości na glinie. Rozłóż na stole bawełnianą szmatkę, na której rozwałkujesz glinę. Dzięki szmatce glina nie przyklei się do stołu. Na wykonanie jednego liścia wystarczy połowa opakowania gliny o gramaturze 460g. Poniżej opiszę krok po kroku jak wykonać naszą podstawkę, z pewnością większość dzieci poradzi sobie z tym tematem. Taka podstawka to doskonały pomysł na upominek dla mamy, babci czy innej bliskiej osoby.

 


Pobierz szablon: liść Monstera


lisc monstera szablon

                   Glinę rozwałkuj na grubość około 7-8mm, przyłóż wycięty szablon i odrysuj go za pomocą wykałaczki. Dociskając wykałaczkę do podłoża wytniesz kształt liścia. Wszelkie nierówności możesz wygładzić palcem zwilżonym w wodzie lub za pomocą drewnianej szpatułki.

 

 

 

            Teraz układamy liść w bezpiecznym miejscu. Staraj się przenosić glinę delikatnie, aby się nie uszkodziła. Brzegi liścia podnosimy do góry i układamy pod nimi kawałki papierowego ręcznika lub bawełnianej szmatki, tak jak na zdjęciu niżej. W takiej pozycji ułożenia patera wyschnie i pozostanie już w ułożonym kształcie. Czas schnięcia to około 12-14h. Wysuszoną podstawkę możesz jeszcze delikatnie wyrównać za pomocą pilniczka lub papieru ściernego.

             Teraz już możemy malować. Podstawka świetnie nada się jako dekoracja, pojemniczek na biżuterię, klucze lub inne drobiazgi. Do malowania możesz użyć zwykłych farb plakatowych, tempery lub akryle. Staraj się używać mało wody, aby nie rozmoczyć podstawki. Po dokładnym pomalowaniu można całość pokryć bezbarwnym lakierem lub werniksem na przykład w sprayu.

          Poniżej prezentuję również efekt malowania farbami do ceramiki. Nie trzeba ich wypalać, a nadają pracy piękny efekt połysku. Jedna farbka kosztuje około 11zł. Ja zakupiłam je na Allegro są bardzo wydajne i starczą na długo. Jeśli planujecie częściej wykonywać prace z gliny samoutwardzalnej to można z takich farb jak najbardziej korzystać. Przy jednorazowej pracy wystarcza Wam zwykłe farbki i bezbarwny lakier.

 

 

 

 


Efekt malowania farbami do ceramiki


 

liść monstera dekoracja diy podstawka

lisc monstera patera podstawka


Zobacz inne pomysły na prace z gliny wystarczy kliknąć na zdjęcia


bocian praca plastyczna

 

kot praca plastyczna

Jeden komentarz

  • Sala do wynajęcia na urodziny

    Świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, a do tego przy bardzo kreatywnym zajęciu! Bardzo podobają mi się takie rozwiązania, bo wymuszają one na dziecku zaangażowanie się, a to też wpływa na rozwój umiejętności manualnych. No i do tego… uzyskujemy fajne ozdoby 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »