„ Być jak Ignacy ” – program edukacyjny z zabawami i eksperymentami dla dzieci
„ Być jak Ignacy ” to bardzo ciekawy i wartościowy program edukacyjny, w którym możecie na specjalnie przygotowanej platformie internetowej poznać wiele propozycji, scenariuszy oraz pomysłów na zabawy i eksperymenty z dziećmi.
My skorzystaliśmy z kilku inspiracji i – jak zawsze – wyszła bardzo atrakcyjna i edukacyjna zabawa. To doskonała pomoc nie tylko dla nauczycieli i wychowawców ze szkół, ale również dla rodziców.
Przyswajanie nauki w licznych zabawach i eksperymentach pozwala dzieciom w łatwy i przyjemny sposób zrozumieć otaczający świat. Efekty takiego kreatywnego podejścia do nauki obserwuję już od wielu lat podczas pracy z dziećmi. Poznawanie różnych zależności, zjawisk, obserwowanie, doświadczanie pozwala dziecku nie tylko przeżyć dane zagadnienie, ale również lepiej je zrozumieć i zapamiętać. Taki sposób edukacji znacznie bardziej trafia do dzieci i rozbudza w nich ciekawość, niż tylko sucha wiedza przekazywana bezpośrednio z książek.
Program „ Być jak Ignacy ” przygotowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza mieliśmy okazję poznać kilka tygodni temu. To bezpłatna platforma edukacyjna, w której postać Ignacego Łukasiewicza – wybitnego polskiego odkrywcy i prekursora przemysłu naftowego wprowadza dzieci w świat nauki.
Dzieci podczas zabawy i eksperymentowania poznają dorobek: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Kazimierza Prószyńskiego oraz Stefana Drzewieckiego. W ramach programu powstała książka i bardzo ciekawy, pięknie ilustrowany komiks, w którym dzieci mogą poznać polskich naukowców. Dla rozrywki stworzono również grę zręcznościową dostępną na komputery oraz na urządzenia mobilne. Sama się w nią wciągnęłam, gdy zaczęliśmy zdobywać kolejne poziomy.
„Być jak Ignacy” to program edukacyjny przeznaczony dla dzieci ze szkół podstawowych. Projekt zakłada prowadzenie zajęć w oparciu o przygotowane i dostępne na platformie materiały edukacyjne, które zachęcają do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, eksperymentowania i doświadczania
W ramach programu „Być jak Ignacy” przygotowano scenariusze zajęć, filmy z eksperymentami, komiks edukacyjny oraz konkurs dla szkół z atrakcyjnymi nagrodami.
Materiały podzielone są na dwie grupy wiekowe – dla dzieci z klas I-III oraz IV-VII. Poniżej zobaczycie część przykładowych eksperymentów, scenariuszy i propozycji dostępnych na platformie. Sprawdziliśmy kilka i jestem nimi zachwycona.
Scenariusze pomagają przygotować się do każdej lekcji tak, aby o niczym nie zapomnieć. U nas na pierwszy ogień poszło odkrywanie tajemnic kosmosu. Michał z zapałem zabrał się za przygotowywanie własnych gwiazdozbiorów. W załączniku mamy również gotowe szablony do odrysowywania. Znajdziesz je na platformie: bycjakignacy.pl Wszystkie materiały są ogólnodostępne dla każdego z Was. Można z nich skorzystać bezpłatnie już dziś i poznać ciekawe pomoce edukacyjne przygotowane przez Fundację PGNiG zobacz tu: Być jak Ignacy.
Poznajemy Gwiazdozbiory
Zabawa w odkrywanie i poznawanie różnych gwiazdozbiorów, wyświetlanie ich w różnych zakątkach domu przybliżając i oddalając światło latarki sprawiła nam mnóstwo frajdy.
Poznawanie konstelacji i prezentowanie nauki w taki namacalny sposób, z pewnością zainspiruje dziecko do zgłębiania tematu, a lekcje szkolne lub zajęcia w kole naukowych staną się niezwykle ciekawe.
Kolejny nasz eksperyment już kiedyś wykonywaliśmy na blogu, ale wychodzi zawsze tak spektakularnie, że z przyjemnością wykonaliśmy go ponownie. Przypominając sobie podstawowe informacje o reakcjach chemicznych i gazach. Na platformie „Być jak Ignacy” znajdziecie szczegółowe scenariusze, pomoce dydaktyczne, opisy poszczególnych eksperymentów i wyjaśnienia.
My prezentujemy tylko małe fragmenty i wybrane lekcje. Wszystkich propozycji jest kilkadziesiąt stron podzielonych tematycznie i według wieku dziecka.
Eksperyment balonowy
Eksperyment z wulkanem
” Być jak Ignacy ” program edukacyjny Fundacji PGNiG
Kolejna nasza wybuchowa zabawa zainspirowała nas do stworzenia własnego wulkanu. Postępowaliśmy zgodnie z załączonym opisem i udało nam się wspólnie spędzić niezwykle miłe, pełne emocji i wiedzy popołudnie.
Zobaczcie, jak przejrzyście i szczegółowo przygotowane są poszczególne scenariusze zajęć dla dzieci. Otrzymujemy opis całych zajęć, niezbędne załączniki i podpowiedzi jak wykonać wszystko krok po korku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Bardzo spodobał mi się również pomysł na przedstawienie dzieciom w sposób obrazowy piankowych cząstek, chłopcy byli zachwyceni, a mnie zabawa zainspirowała do poruszenia kolejnych tematów edukacyjnych na blogu.
Wspólnie odkrywaliśmy też hasła zapisane alfabetem Morse’a. Później próbowaliśmy również przekazywać sobie wiadomości świetlne z postacie znaków Morse’a. Sygnał SOS mamy już opanowany do perfekcji. Kto wie, kiedy takie informacje się przydadzą?
Jestem pewna, że zorganizowanie takiej zabawy grupie dzieci z pewnością dostarczy im wielu wrażeń i sporo nauczy. Ja sama z przyjemnością przypomniałam sobie o znakach i sygnałach przekazywanych za pomocą alfabetu Morse’a. Kiedyś bawiliśmy się tak w harcerstwie, a teraz to chyba jednak już trochę zapomniany temat.
Dlatego bardzo cenię, że w scenariuszach poruszanych jest tak wiele inspirujących tematów, które mogą zainspirować dzieci do odkrywania i poznawania świata wokół nas. Takie inicjatywy edukacyjne są bardzo ważne i warto o nich mówić, bo to od nas dorosłych zależny przyszłość naszych dzieci.
Każda szkoła, która bierze udział w programie ma szansę zdobyć cenne nagrody. Już teraz możecie zaglądać na platformę edukacyjną: ” Być jak Ignacy ” i dołączyć do kolejnej już trzeciej edycji w nowym roku szkolnym.
Wszystkie scenariusze i materiały są dostępne dla wszystkich zainteresowanych programem edukacyjnym na stronie: “Być jak Ignacy”.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza od lat pomaga wspierać dziedzictwo narodowe, kulturę, naukę, oraz edukację. Patron Fundacji – Ignacy Łukasiewicz stał się inspiracją do stworzenia programu edukacyjnego dla szkół w całej Polsce. Kim był Ignacy Łukasiewicz również dowiecie się poznając bliżej cały program przygotowany przez Fundację.
Poznaj razem z nami platformę edukacyjną
i program „ Być jak Ignacy ”
Aktualne informacje i ciekawski możecie obserwować na bieżąco
na fanpage: Być jak Ignacy
Partnerem wpisu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
Jeden komentarz
Hania
Wow super pomysły edukacyjne. Zawsze się cieszę gdy powstają ciekawe pomysły, które można wykorzystać do edukacji dzieci.