fbpx
bocian praca plastyczna
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  CERAMIKA,  masy plastyczne,  twórczość,  WIOSNA,  zabawy plastyczne

Bociany praca plastyczna z gliny samoutwardzalnej lub z masy porcelanowej DIY

                 Bociany praca plastyczna z gliny samoutwardzalnej lub z masy porcelanowej, to doskonały pomysł na efektowne i wiosenne prace plastyczne. Dla ułatwienia przygotowałam też gotowe szablony do wydruku tak, żeby każdy mógł wykonać swoją rodzinkę bocianów. Nasza ustawiona na oknie między kwiatami wygląda naprawdę uroczo.

            Do wykonania pracy potrzebujesz: glinę samoutwardzalną, masę solną lub masę porcelanową. Glinę zakupisz w markecie na dziale plastycznym, w Internecie lub w sklepie papierniczym. Masę porcelanową wykonasz w domu według naszego przepisu zobacz tu: prosty przepis na masę porcelanową. Wykałaczkę lub nożyk, odrobinę wody, kawałek bawełnianej szmatki jako podkład, szablon bociana, farby lub pisaki, klej, odrobinę mchu.

              Wykonanie bociana jest bardzo łatwe, ale ze względów technologicznych, czyli schnięcia masy, z której wykonujemy pracę na efekt końcowy trzeba poczekać około 12h. Poniżej opisuje krok po korku jak wykonać bociana.


Pobierz szablon bociana


 

Bocian szablon

               Glinę lub inną masę plastyczna należy rozwałkować na grubość około 0,5cm. Najlepiej robić to za pomocą wałka, na bawełnianej szmatce, aby masa nie przykleiła się do stołu. Za pomocą wykałaczki odrysowujemy szablon bociana. Młodsze dzieci wycinają kontur bociana dociskając wykałaczkę do podłoża, a starsze dzieci mogą użyć nożyka.

     Bocian musi cały czas leżeć na płasko, bo masa będzie sztywna i twarda dopiero po wyschnięciu. Teraz wycinamy prostokątną podstawkę i doklejmy ją do bociana. Najlepiej robić to tak jak poniżej na zdjęciu na brzegu stołu. Powierzchnie, które chcemy skleić nacinamy, dodajemy odrobinę wody, dociskamy i wygładzamy powierzchnie styku. Ważne, aby sklejonej pracy nie podnosić, tylko zostawić w takiej postaci na płasko do wysuszenia na około 12h. W takim sam sposób doklejamy skrzydło bociana. Wszelkie nierówności możemy wygładzić palcem lub nożykiem zwilżonym w wodzie.

szablon bociana

praca plastyczna bocian

             Wysuszone bociany po około 12h możemy już ustawić w pionie, jak dla mnie już bieli bez malowania prezentują się pięknie. Jednak dzieci zdecydowanie wolą prace pomalowane. Możemy do tego użyć pisaków, farbek plakatowych, akrylowych lub temper. Pisaki będą zdecydowanie bardziej precyzyjne, ale nie dociskamy za bardzo podczas malowania, aby nie uszkodzić pracy. Oczywiście świetnie nadają się też farby ceramiczne i pisaki do porcelany, które dodatkowo nadają połysk.

bocian praca plastyczna glina

           Jeśli pozostały jeszcze jakieś nierówności, to w przypadku gliny samoutwardzalnej możemy je wyrównać za pomocą papieru ściernego lub pilniczka pamiętając, aby robić to delikatnie.

bocian praca plastyczna wiosna

praca plastyczna bocian

               Na końcu do podstawki doklejamy za pomocą kleju na gorąco, lub kleju magic odrobinę mchu, który nada pracy wyjątkowej oprawy i pokreśli jej wiosenny styl.

 


Efekt końcowy naszych wiosennych dekoracji


Bociany praca plastyczna


Zobacz więcej naszych inspiracji na zabawy plastyczne. Wystraszy kliknąć na zdjęcie poniżej.


prace plastyczne dla dzieci w przedszkolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »