Czy to pierdzi? Zabawnie o życiu gazowym zwierząt.
Czy to pierdzi? to książka pełna ciekawych i zabawnych faktów o zwierzętach, w której znajdziemy odpowiedz na wiele nurtujących nas pytań. Autorzy Nick Caruso i Dani Rabaiotti omawiają aż 80 gatunków zwierząt, przedstawiając ciekawostki z ich życia, a zwłaszcza tego gazowego 🙂 Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Czy dieta ma wpływ na ilość gazów i ich zapach? Które zwierzęta szczególnie upodobały sobie puszczanie bąków, no i czym właściwie są bąki?
Książka porusza bardzo niecodzienną tematykę, jakże codziennego życia gazowego zwierząt. To temat który zawsze bawi i śmieszy zwłaszcza młodsze dzieci, a te starsze zachęci do sięgnięcia po lekturę. Niemalże każde dziecko któremu przedstawiałam wyłącznie sam tytuł książki, miało ochotę do niej zajrzeć i przekonać się o czym właściwie jest. Już po kilku chwilach, od otwarcia książki dziecko wertuje kolejne strony z ciekawością sprawdzając, które zwierzęta puszczają gazy, a które tego nie robią…
Chłopcy mieli już od pierwszych chwil niezły ubaw i tylko głośno wykrzywiali: – mama, a wiesz, że Goryl pierdzi -Mama, a ośmiornica nie pierdzi, ale za to wypuszcza taki atrament do wody -Mamo, a wiesz że… i tak było dobrych kilkadziesiąt minut. Po chwili Michałek wybrał zwierzątko o którym miałam mu poczytać, zaś wieczorem za czytanie zabrał się Adaś. Ponieważ książka nie tylko jest zabawna, ale również przedstawia naukowe fakty i wyjaśnia dlaczego i jakie zwierzęta puszczają bąki. Odnosi się także do wielu ciekawostek z ich życia. Poznajemy nowe gatunki zwierząt, ich zwyczaje, dietę i upodobania.
Książka zgłębia temat, który przewija się wokół nas każdego dnia… puszczanie bąków, gazów i pierdzenie jest zarówno zabawne, jak i wstydliwe, szczególnie jeśli chodzi o ludzi. Człowiek w odróżnieniu od zwierząt podchodzi do puszczani bąków emocjonalnie. Jak możemy przeczytać w książce wstydzimy się ich, czujemy zażenowani i obrzydzenie. Z drugiej strony bywa dla nas również powodem do śmiechu, zwłaszcza gdy bąka puści ktoś inny. Co ciekawe według autorów książki każdego dnia puszczamy takich bąków od 10 do nawet 20. Po lekturze “Czy to pierdzi?” możemy się też dowiedzieć jak potrawy i dieta wpływają na powstawanie gazów.
W naszych codziennych zabawach i eksperymentach na blogu również są chwile, gdy słysząc odgłos pierdzenia zaczynamy się śmiać. Na przykład spuszczając powietrze z balona, lub jak możecie zobaczyć na filmiku poniżej, gdy udało nam się z kilku składników stworzyć pierdzącą masę balonową. Nie dość, że świetnie się przy tym wspólnie bawiliśmy, to przy okazji oswajamy tematy, które są wstydliwe, a nawet uważane czasem za tabu.
Uważam, że to świetny sposób edukacji. O ile zastawiałam się początkowo, czy poruszyć taki temat na blogu, tak kończąc ten wpis wiem, że trzeba przełamywać bariery w myśl sformułowania “nic co ludzkie nie jest mi obce” 🙂
Po przeczytaniu książki dowiemy się, że puszczanie bąków, to nie tylko temat ludzki, ale również całej gromady różnych gatunków zwierząt. Michał co rusz sięga po książeczkę, aby sprawdzić, czy dane zwierzę puszcza bąki. Zwłaszcza temat zwierzęcych gazów powrócił do nas, gdy wybraliśmy się w weekend do naszego Gdańskiego ZOO. Przy prawie każdym gatunku zwierząt, czytając edukacyjne tabliczki czym się żywią oraz gdzie i jak żyją, powracał temat ich gazowego życia i oczywiście śmieszne komentarze na temat ich bąków. Dlatego tym bardziej doceniam autorów książki, za pomysł przemycenia dzieciom tylu edukacyjnych i ciekawych informacji w tak zabawny, przystępny i lekki sposób.
Książka Czy to pierdzi? powstała przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów. Dzięki ich fachowej wiedzy oswajamy temat gazowego życia zwierząt i w zabawny sposób poznajemy liczne zwyczaje i zachowania różnych gatunków zwierząt.
Więcej o książce dowiecie się tu: Czy to pierdzi?
Sekretne (gazowe) życie zwierząt