fbpx
Mózg na tak ewa wojtan
czytamy,  moje przemyślenia,  Polecamy,  recenzje

Mózg na tak! Jak ukształtować silną osobowość dziecka?

               Większość rodziców pragnie, by dzieci potrafiły podejmować dobre decyzje, były empatyczne, ale też potrafiły zawalczyć o własne interesy. By nie załamywały się przy każdym drobnym lub bardziej poważnym potknięciu, tylko potrafiły wyciągać z niego konstruktywne wnioski. Ale jak tego dokonać i czy to jest możliwe?

               W codziennym szybkim życiu często wychowujemy dzieci bardzo sztampowo, mówiąc i robiąc rzeczy, które nie służą ich rozwojowi, które często też powielamy jako schemat, bo tak łatwiej i szybciej. Sama też tak nieraz robię, bo nie zawsze mam w głowie, że powinnam zwrócić się do dziecka innymi słowami. Trudno mieć zawsze poukładane w myślach gotowe formułki z pedagogicznych lub psychologicznych poradników.

             Jedno jest jednak pewne, że warto co jakiś czas do takich książek zaglądać, przypominać sobie najważniejsze kwestie, i starać się je realizować. Wiem, że wiedza teoretyczna to jedno i choć ,,najpiękniejsza”, to często mija się z realnym życiem zapracowanych i przemęczonych rodziców. Ale starając się choćby małymi kroczkami, możemy ułatwić życie nie tylko sobie, ale też naszym dzieciom.

recenzje ksiazek blogi rodzinne

ewa wojtan blog

              Lubię od czasu do czasu zaglądać do takich poradników wychowawczych, bo ułatwiają mi usystematyzowanie wiedzy i tego jak wychowuję dzieci. Pamiętam jak na studiach przerobiłam mnóstwo takich książek i miałam w głowie swój ambitny plan wychowawczy, a życie potem szybko zweryfikowało moje założenia. Przełożenie gotowych teorii wychowawczych do realnego życia nie jest takie łatwe. Ale też nie jest niemożliwe!

              Ostatnio jedną z książek, która okazała się dla mnie świetną inspiracją, była książka autorstwa Daniela J. Siegel i Tiny Payne Bryson “Mózg na Tak”. Sięgnęłam po nią wracając z kolejnych zawodów gimnastycznych syna. Zawsze gdy moje dzieci odnoszą sukcesy, lub coś nie pójdzie zgodnie z ich planem, zastanawiam się jak najlepiej ich wesprzeć.

            Pragnę pokazać, że jestem z nich dumna, a to co robią i przeżywają każdego dnia to świetna nauka i zawsze warto z każdego zdarzenia wyciągać mądre wnioski na przyszłość. Jak nauczyć dziecko, że nie zawsze liczy się efekt czy rezultat, ale czasem cenniejsza jest droga, która do niego prowadzi… Widząc radość dziecka przychodzi to łatwiej. Ale gdy widzisz, że dziecko jest przygnębione, czy też zniechęcone, bo coś nad czym pracowało z niemałym trudem lub przez wiele miesięcy, nie udało mu się zrealizować… to wsparcie wymaga już większej wiedzy i umiejętności.

              Dlatego książka “Mózg na TAK” okazała się dla mnie świetnym wsparciem podczas kilkugodzinnej podróży i rejsu do Szwecji, gdzie prowadziłam warsztaty dla dzieci. Mogłam spokojnie przemyśleć wszystkie nurtujące mnie tematy, a książka pomogła mi obrać nowe drogi, do nauczenia moich dzieci większej równowagi, odporności psychicznej, wglądu w siebie tak, aby potrafili sobie samodzielnie radzić z napotkanymi w życiu trudnościami.

 

ewa wojtan moje dzieci kreatywnie

               Książka zawiera wiele cennych wskazówek, pomocnicze komiksy i schematy oraz przystępnie podaną naukową wiedzę. Nie jest to typowy poradnik, ale ze pewnością pomaga zebrać myśli i ułożyć sobie w głowie ciekawy czy też bardziej skuteczny pomysł na wychowywanie dzieci. Taki, który odchodzi od popularnych i powielanych schematów. Tak, aby nakierować ich trudności, strachy, obawy w kierunku zdobywania praktycznej wiedzy o samym sobie. Aby nauczyć dzieci, że sam sukces nie jest wyznacznikiem dobrego i szczęśliwego życia, ale przede wszystkim ważna jest droga do tego sukcesu i to jak się ją przebędzie.

              Każde dziecko jest inne i nie ma “złotego środka” czy też mapy, jak wychować dziecko i jak może ono przeżyć swoje życie najlepiej. Każdy z nas musi znaleźć swoją drogę i swoje szczęście. Jednak decydując się na dzieci i zostając rodzicami, podejmujemy się pewnego zobowiązania, a może nawet wyzwania, wchodząc w rolę wychowawców. Autorzy książki w nas rodzicach widzą nie tylko opiekunów, ale również osoby odpowiedzialne za ukształtowanie umysłów naszych dzieci. W książce przedstawione są najskuteczniejsze pomysły na to, jak ukształtować chłonny, dociekliwy umysł w naszych dzieciach. Dowiemy się jak wychowanie i nasze rozmowy, czy zachowania wobec dzieci, wpływają na ich umysł i osobowość. Choć o wielu rzeczach wydaje się, że wiemy, to książka pozwala zrozumieć tę wiedzę i poukładać tak, aby wykorzystać ją w praktycznym codziennym życiu.

              Oprócz teorii i wskazówek pomagających w zrozumieniu naszych dzieci i ich problemów, autorzy zachęcają również nas rodziców do wglądu we własne życie. Do refleksji jak nim kierujemy, na co przeznaczamy czas, i czy odpowiednio nim dysponujemy. Tak, aby zachować spokój i radość z całej drogi życiowej, a nie tylko z efektu końcowego. Bo to my jesteśmy przykładem dla naszych dzieci, jak się mierzyć z problemami i ze światem. Przykład zachowań zawsze idzie z góry i warto o tym pamiętać.

              Autorzy porównują mózg dziecka do domu w trakcie budowy, który ma parter odpowiadający za odruchy i piętro odpowiedzialne za złożone procesy myślenia oraz kompetencje emocjonalno-relacyjne. Rolą nas dorosłych jest pomóc dziecku odpowiednio umeblować piętro domu. Odpowiednio, czyli w taki sposób, że w przyszłości podejmie ono próbę pokonania każdego problemu, nawet przy ryzyku porażki. Dowiemy się jak zamiast lęku i wycofania wzbudzić w dziecku postawę “na tak”, dam radę to zrobić!

mózg na tak recenzje opinie

              Książka przedstawia różne zachowania dziecka oraz jego reakcje poprzez umieszczenie ich na schemacie trzech stref. Strefy czerwonej, zielonej i niebieskiej. Każda strefa odpowiada, za inne zachowania wynikające z naszej reakcji na daną sytuację życiową. Dążymy do tego abyśmy my jak i nasze dzieci utrzymywali się w strefie zielonej (równowagi), ale najbardziej wartościowe jest pełne zrozumienie zachowań i emocji naszych, czy też naszych dzieci w strefie czerwonej (wybuchowej) lub niebieskiej (wycofania). Dla lepszego zrozumienia tematu najważniejsze kwestie zostały przedstawione na schematach, ilustracjach  i w prostych komiksach odpowiednich nawet dla dzieci.

             Poznajemy też różne sposoby i techniki radzenia sobie w sytuacjach, gdy wychodzimy po za naszą strefę komfortu i równowagi. To co dla mnie jest bardzo cenne w tej książęce, to fakt zwrócenia uwagi na ważną rolę spontanicznej zabawy wśród dzieci. Bo to właśnie wtedy dzieci uczą się regulować swoimi emocjami, uczą się przyjaźni, empatii i  zachowań społecznych. To zabawa i spędzanie czasu wolnego w sposób zupełnie niezaplanowany, uczą dziecko rozwijać wyobraźnię i ciekawość świata, a także wglądu w siebie samego.

ewa wojtan stena line

             W książce znajdziemy mnóstwo ciekawej wiedzy pomagające w podjęciu się wyzwania i nakierowaniu mózgu na TAK! Czyli nauce jak radzić sobie z porażkami, aby motywowały do dalszego działania. To, że czegoś nie potrafimy teraz, nie znaczy, że nie zrobimy tego jutro, za miesiąc, czy za rok. Staramy się wykluczyć słowo nie umiem, nie potrafię i zastąpić słowami bardziej motywującymi do działania i zrozumienia siebie. Z czasem sprytny umysł naszego dziecka  sam zacznie wierzyć w to, czego chce ono dokonać dostosowując do tego odpowiednie reakcje.

               Z pewnością książka uczy i pozwala odkryć nieograniczoną plastyczność ludzkiego umysłu, i choć droga do wprowadzenia w realnym życiu podanych w niej cennych wskazówek może być dla nas na początku wyzwaniem, to warto iść tą droga i uczyć od najmłodszych lat lepszego podejścia do życia nakierowanego na TAK!


Książkę możesz zakupić tu: ” Mózg na TAK “


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »