fbpx
recenzje książek dla dzieci ewa wojtan
czytamy,  Książki dla dzieci,  Polecamy

Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy? – książeczki edukacyjne

                Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy? Kto wymyślił pierwsze monety, czy można płacić krowami lub jajkami? Czym są karty płatnicze, kredyty, pożyczki, lombardy? Czy można sobie wdrukowywać pieniądze? Na te i wiele innych pytań znajdziemy wspólnie z dzieckiem odpowiedzi w kolejnym tomie książeczek z serii: “Zakład, że tego nie wiesz!”

           Dzieci nieustanie zadają pytania, wszystko je ciekawi, a znalezienie odpowiedzi na niektóre pytania nie zawsze jest proste. Właśnie skończyliśmy czytać drugi tom książeczki w którym zgłębialiśmy wiedzę na temat pieniędzy. Byłam ciekawa, czy wszystkie książki z tej serii będą w podobnym klimacie i nie zawiodłam się. O pierwszym tomie: “Dlaczego nie da się żyć bez telefonu komórkowego?” pisałam Wam na początku lutego.

          Książka podobnie jak pierwszy tom ma 35 stron. W środku znajdziemy dużo kolorowych ilustracji, sporo wiedzy przedstawionej w przystępny dla dziecka sposób i zabawne dialogi. Część książki Michałek czytał sam, ale jest tam tyle ciekawych tematów, że warto poczytać ją razem z dzieckiem. Nam przy okazji wspólnego czytania pojawia się wiele dodatkowych tematów do rozmów, czy żartów. Taki wspólny czas z książką nie tylko czegoś uczy, ale tez zbliża i jest fajną okazją do ciekawych rozmów.


Czy można sobie wydrukować własne pieniądze?


              W książce poruszonych jest wiele ciekawych wątków, które obrazują nam historię i rozwój handlu oraz monetyzacji. Dowiemy się jak kiedyś płacono za różne produkty i usługi. Poznamy takie zagadnienia jak handel wymienny, wycena produktów, fałszowanie pieniędzy czy zabezpieczenia banknotów przed podrobieniem. Najważniejsze fakty przedstawione są chronologicznie na osi czasu, co ułatwia dziecku zrozumienie tematu i historii pieniędzy.

             Wszystkie tematy są pięknie i zabawnie zilustrowane, co tylko przyciąga uwagę dziecka. Dodatkowo w prawym górnym rogu książki w małej ramce znajdziemy cenne rady i wskazówki, które podkreślają ważne informacje.

            Podoba mi się też pomysł na zaangażowanie dziecka do tworzenia i projektowania własnych banknotów. Michał szybko podłapał temat i zaczął rysować i obmyślać nie tylko nazwę i rysunki na swoim banknocie, ale nawet zabezpieczenia przed fałszowaniem 🙂 doskonała i kreatywna zabawa, koniecznie spróbujcie!


Czy pieniądze mają zawsze tę samą wartość?


            Ten temat bardzo zaciekawił Michałka, bo jak to możliwe, że pieniądz może się stać prawie bezwartościowy? Jak można sprzedać dom i nie mieć pieniędzy nawet na bochenek chleba? Co to jest inflacja i jak się zapobiega hiperinflacji? Wydaje się, że to trudne do wytłumaczenia tematy, ale i to można wytłumaczyć dziecku i zobrazować w przystępny sposób. W trakcie czytania dowiemy się jak działają banki, kredyty i pożyczki, a co najważniejsze, że najlepiej się nie zadłużać!


Czy wiesz, że…


                Na końcu książki znajdziemy świetne podsumowanie z wieloma ciekawostkami na temat pieniędzy oraz słowniczek. Dzięki temu łatwiej odnaleźć najważniejsze hasła i tematy np.: co to jest znak wodny, podatek, czy płaciło.

            Według mnie cała seria zapowiada się niezwykle ciekawie. My na pewno zamówimy kolejne tomy. Kilku pozycji już się nie możemy doczekać, bo poruszają tematy, które nas niezwykle ciekawią. My szczególnie czekamy na tomy dotyczące drzew, pszczół i wody, ale i inne tytuły są bardzo ciekawe, zobaczcie na kolejnych zdjęciach.


Dlaczego nie da się żyć bez…?

Seria 25 tomów odpowiadających na nurtujące pytania wielu dzieci!


              Cała kolekcja zawiera w sumie 25 tomów, które będą się ukazywać co 2 tygodnie w czwartki w kioskach, salonikach prasowych i Empiku.

              Tom I jest w super cenie 6,99zł i ukazała się już 6 lutego, a kolejne w cenie 14,99zł. Patronem kolekcji jest Uniwersytet Dzieci i telewizja Da Vinci. Tu dowiesz się więcej na temat całej serii: zakladzetegoniewiesz.pl

             Oprócz zamówienia prenumeraty wszystkich 25 tomów, które będą się ukazywać co dwa tygodnie można też zamówić pojedyncze egzemplarze wybranych tomów, które Was najbardziej zaciekawią. Pojedyncze tomy możesz zamówić na: hitsalonik.pl


Tu możesz zamówić w prosty sposób prenumeratę


          Jeśli nie chcesz przegapić żadnego tomu, możesz zamówić prenumeratę, w lepszej cenie, a dodatkowo otrzymasz super prezenty!

          Każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędność aż 70 zł oraz otrzymasz wyjątkowe prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu).


Partnerem wpisu jest wydawnictwo Edipresse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »