fbpx
szachy
czytamy,  gry,  Gry planszowe,  Książki dla dzieci,  recenzje

Jak rozwijać dzieci poprzez naukę gry w szachy?

          Kilka miesięcy temu wspólnie z Michałem Kanarkiewiczem- nauczycielem szachów pisałam na blogu artykuł: Czy szachy to gra dla dzieci? Dziś temat szachów wraca, bo dokładnie wczoraj miała miejsce premiera książki wydanej przez Michała. Pierwszy w Polsce tego typu podręcznik dla nauczycieli i rodziców wprowadzający nas w tematykę szachów.

             Dlaczego taki temat pojawia się na moim blogu, czy szachy to gra dla kreatywnych, od czego zacząć, jak się nie zniechęcić i czy warto? To tylko kilka pytań z jakimi mierzymy się nie znając szachów. Wiele naszych wątpliwości rozwieje książka Michała, a z pewnością pomoże obrać właściwą drogę i zacząć przygodę z tą królewską grą. Jednak zanim do tego przejdę opowiem dlaczego szachy znalazły miejsce w mojej rodzinie, choć sama jeszcze nie potrafię grać.

nauka gry w szachy

             Szachy do naszej rodziny wprowadził dziadek, z którym swoich pierwszych rozgrywek uczył się Adam, a później Michałek. I choć nie jest to gra, która dominuje w naszej rodzinie, to z pewnością szachy łączą w naszej rodzinie pokolenia. Każda wizyta u Dziadków to wspólna partyjka z Dziadkiem Hubertem, to wspólne chwile i satysfakcja.

          Bardzo lubię obserwować, gdy moi chłopcy grają razem w szachy, to ich skupienie na twarzy, koncentracja, wyciszenie, planowanie strategii… to jest bezcenne. Bo szachy to nie zawsze musi być wielka rywalizacje, szkółki szachowe i parcie na wyniki, czasem to może być zwykła przyjemna zabawa i wyzwanie dla umysłu.

        W książce „Jak rozwijać dzieci poprzez naukę gry w szachy” Michał Kanarkiewicz dzieli się z nami swoim doświadczeniem i refleksjami. Jako nauczyciel szachów ma ich całkiem sporo, bo pod jego skrzydłami swoje talenty rozwinęło już ponad 2000 uczniów. I choć jak sam przyznaje nie ma jeszcze swoich dzieci, to tak duża praktyka w pracy z dziećmi pozwoliła mu na stworzenie pierwszego podręcznika dla rodziców i nauczycieli. Tysiące godzin spędzonych na wspólnej grze z dziećmi, obserwacja ich zachować, determinacji, porażek i zwycięstw nauczyła go odpowiedniego podejścia nawet do najmłodszych uczniów.

        Taka wiedza jest bezcenna, a ja sama miałam możliwość przez kilka godzin obserwować jak Michał grał i uczył moje dzieci. Chłopcy byli zachwyceni i z chęcią podejmowali kolejne wyzwania rzucane przez Michała.

lekcje szachów

zasady gry w szachy

       W książce oprócz wiedzy i teorii znajdziemy też bardzo ciekawy i wartościowy rozdział autorstwa Leszka Badurowicza o psychologii sportu w nurcie idei sportu pozytywnego. Bardzo ciekawe spostrzeżenia i wskazówki napisane w prosty i przystępny sposób, tak aby każdy mógł wynieść dla siebie jakąś wartość spróbować wykorzystać w nauce gry w szachy, a nawet w wychowaniu dziecka.

       Ostatnia i najobszerniejsza cześć książki to praktyczna nauka gry w szachy od podstaw. Poznamy podstawowe pojęcia, nazwy, i ruchy pionkami oraz figurami szachowymi. Michał przeprowadza nas stopniowo od najprostszych ruchów po większe wyzwania, to dokonały podręcznik dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z szachami.

lekcje szachów

szachy dla dzieci


Co da Ci ta książka?


-Wiedzę o edukacyjnych wartościach gry w szachy

– Inspirację do rozwoju strategicznego i logicznego myślenia

-Kreatywne lekcje strategicznego myślenia

-Praktyczne wskazówki, jak rozpocząć naukę gry w szachy

-Sprawdzone metody nauki gry w szachy

 


Czego nauczysz się z książki?


-Jak rozwinąć dzieci poprzez naukę gry w szachy.

-Jak wspierać dzieci w rozwoju królewskiej pasji.

-Jak korzystać z dobrodziejstw szachowej rozgrywki.

-Jak nauczyć gry w szachy krok po kroku.

-Jak wprowadzać graczy w świat królewskiej gry.

ksiazki o szachach

moje dzieci kreatywnie

        Książka jest napisana w lekki i przyjemny sposób, czuć z niej pasję i zafascynowanie szachami. Kto zna Michała osobiście, ten wie, że szachy ukształtowały jego życie. Pasja szachowa pomogła mu przetrwać trudne chwile, nauczyła go determinacji i dążenia do celu oraz swoich marzeń.

       Szachy pomogły mu się odnaleźć się w życiu i to czuć w tej książce. Dlatego też Michał tak często podkreśla również rolę wychowawczą szachów i wpływ tej królewskiej gry na młodego człowieka.

      Bardzo cenię takich ludzi i cieszę się, że mogłam Michała poznać osobiście oraz objąć patronatem medialnym jego książkowy debiut.

      Książkę oraz konsultacje i lekcje on line możecie zakupić w sklepie szachowym Michała, a na wszelkie pytania Michał odpowiada osobiście tu: Michał Kanarkiewicz- nauczyciel szachów.


Zamów pierwszy podręcznik szachowy dla nauczycieli i rodziców


nauczyciel gry w szachy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »