fbpx
czytamy,  czytanie sylabowe,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy konstrukcyjne,  zabawy logiczne,  zabawy sensoryczne

Zabawy edukacyjne z drewnianymi klockami DIY

          Oprócz różnych nowinek i ciekawych pomocy edukacyjnych uwielbiam też sama poddawać recyklingowi i odświeżeniu zabawki, które już leżą zapomniane w szafie. Dziś zajmiemy się zwykłymi drewnianymi klockami. Kupiliśmy je 9 lat temu do pierwszych zabaw konstrukcyjnych, a teraz świetnie nadają się do różnych zabaw edukacyjnych.

          Do przygotowania edukacyjnych układanek potrzebujecie 9 szt. najzwyklejszych drewnianych, sześciennych klocków. W zależności od tego w jakim wieku jest dziecko i co obecnie poznajecie możecie stosownie do tematu przygotować układanki. Dla młodszych dzieci możecie skupić się na kolorach lub cyferkach. Nieco starsze dzieci mogą poznawać samogłoski lub sylaby.

         Zasada zabawy jest zawsze taka sama. Mamy 9 klocków, a każdy ma 6 ścianek, więc na każdym klocku jedną ściankę oznaczamy tym samym kolorem, cyfrą, samogłoska lub sylabą. Zadaniem dziecka jest ułożenie układanki w taki sposób, aby na górze 9 klocków znajdował się ten sam kolor, cyfra, litera lub sylaba.

        Przykładowo mamy na stole rozłożone różne sylaby i odszukujemy na pozostałych klockach takie same sylaby. Wszystkie klocki układamy w taki sposób, aby przykładowa sylaba PA znajdowała się na górze wszystkich klocków. Po odnalezieniu 9 takich samych sylab nasza układanka jest gotowa i możemy wyszukiwać kolejne sylaby, kolory lub cyfry.

       Dziecko podczas zabawy uczy się spostrzegawczości, analizy oraz trenuje czytanie. Młodsze dzieci poznają kolory i cyferki. Podobnie na naszych układankach możemy trenować różne zadania logopedyczne i utrwalać wyrazy, które mamy zadane do ćwiczeń. Możesz to zobaczyć dokładnie na zdjęciach poniżej. Więcej o nauce czytania sylabowego pisałam tutaj: Jak nauczyć dziecko czytać?


Zabawa w kolory


          Do pokolorowania klocków można użyć pisków lub zwykłych farbek akrylowych. Klocki malujemy w taki sposób, aby na każdym klocku jedna ścianka była w tym samym kolorze. Dziecko tworząc wzór układanki odnajduje takie same kolory i nazywa je po polsku lub angielsku. Świetna zabawa na spostrzegawczość i wstęp do układania bardziej skomplikowanych układanek z obrazkami.

 


Układanka dotykowo-sensoryczna


          Tu zasada układania jest taka sama, ale dziecko tworzy wzór układanki za pomocą dotyku. Każda ścianka ma inną fakturę. Jedna jest szorstka, druga falista jeszcze inna miękka filcowa itp. Zabawę można przeprowadzać obserwując i dotykając klocki, a dla utrudnienia można układać z zamkniętymi oczami 🙂

        Wszystkie faktury wycinałam i przyklejałam zwykłym klejem lub klejem na gorąco.

moje dzieci kreatywnie

klocki diy


Nauka czytania sylabami


            Sylaby i samogłoski do zabawy możesz pobrać do wydruku tutaj: pobierz sylaby, pobierz samogłoski. Po wydrukowaniu wycinamy i naklejamy je zwykłym klejem na klocki.

            To świetny sposób na naukę pojedynczych sylab jak i naukę czytania sylab łączonych w krótkie wyrazy. Można też do układanki dodać małe literki lub litery pisane, aby dziecko łączyło je w pary i uczyło się rozpoznawania liter pisanych i drukowanych.

               Przyklejone zadnia można po opanowaniu tematu z łatwością odkleić i przygotować nowe karteczki z innymi zadaniami.

nauka czytania, czytanie sylaboweczytanie sylabowe

Zabawy edukacyjne

nauka czytania

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »