fbpx
Jak nauczyć dziecko czytać
czytamy,  czytanie sylabowe,  edukacja w domu,  Książki dla dzieci,  MAŁE DZIECI,  moje przemyślenia,  poznajemy litery,  samogłoski,  zabawy dla 4-5 latków

Jak nauczyć dziecko czytać?

                 Nauka czytania to jedno z większych wyzwań z jakim musi zmierzyć się dziecko na początku swojej drogi edukacyjnej. Opanowywanie płynnego czytania jest długotrwałym procesem, a umiejętność czytania ze zrozumieniem w dużym stopniu przekłada się na sukcesy szkolne dziecka. Jak nauczyć dziecko czytać? Dziś opowiadam, jak to wyglądało u nas.

                 Większość z nas uczyła się czytać poznając na początku wszystkie litery, składając z nich sylaby potem wyrazy i zdania, zupełnie nie potrafiąc skupić się na zrozumieniu czytanego tekstu. Nauka nazw liter nie jest trudna dla dziecka, ale tak naprawdę jest zupełnie niepotrzebna. Dziecku sprawia potem trudność złożenie z poszczególnych liter wyrazów w całość. Dzieci analizując poszczególne litery, czytają powoli i z trudem rozumieją znaczenie wyrazu.
nauka czytania od czego zaczac, jak nauczyć dziecko czytać, metody nauki czytania
               Aktualnie są popularne dwie metody czytania: sylabowa i globalna. Obie są efektywne i mają swoich zwolenników. We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek, dlatego ja wybrałam metodę sylabową i jestem zachwycona jej efektami. Post podsumowujący tę metodę nauki czytania piszę dopiero po dwóch latach pracy z moim synkiem, gdyż teraz jestem w stanie rzetelnie ocenić jej skuteczność i odpowiedzieć na pytanie: Jak nauczyć dziecko czytać?

Kilka zdań po 5 latach od napisania artykułu


                   Nauka czytania sylabami jak za chwilę zobaczycie w moim artykule, może być świetną zabawą. Na początku nie są do tego potrzebne żadne książki i elementarze. Z perspektywy czasu mogę również dopisać (bo artykuł jest na blogu już od kilka lat), że metoda doskonale sprawdziła się w przypadku obu moich synów. Zarówno Adaś i Michałek szybko nauczyli się czytać płynnie i ze zrozumieniem.
                 Dostaję też od Was mnóstwo wiadomości potwierdzających, że nasze zabawy i propozycje podobają się również Waszym dzieciom. Postępy w nauce czytania widać z dnia na dzień, a metoda ta sprawdza się doskonale u wielu dzieci. 🙂
 

Jak zacząć naukę czytania?

krok pierwszy- zabawy


               Początkowo wprowadzamy do zabawy samogłoski ustne (o, i, a, e, u dopiero później ó, y). W trakcie różnych zabaw, których wiele propozycji znajdziecie poniżej, utrwalamy stopniowo każdą z samogłosek. Dopiero po opanowaniu samogłosek, co dziecko osiągnie raczej bardzo szybko, przechodzimy do zabaw sylabowych.
             Czytanie sylab zaczynamy od prostych połączeń spółgłoski z samogłoską używając liter drukowanych np.: MA, ME, MI, MO, MY, MU następnie po opanowaniu pierwszych sylab wprowadzamy kolejne połączenia np.: LA, LE, LI, LO, LU…
samogloski
               W trakcie zabawy pokazujemy zapisane samogłoski lub sylaby i głośno je odczytujemy, zachęcając dziecko do powtarzania za nami. Przy nauce samogłosek możemy również wizualizować ich kształt pokazując I jak igła, U jak uśmiech, O jak okrągłe szkiełka od okularów (robiąc kółeczko z kciuka i palca wskazującego i przykładając do oczu), lub pokazujemy przy ustach kółeczko głośno wymawiając literkę O…! W dalszym etapie możemy wspomagać się również książkami, w taki sposób, że wyszukujemy w tekście utrwalaną samogłoskę, np.:  o, i

Jak nauczyć dziecko czytać?

krok drugi- nasze książki


                Obecnie w księgarniach znajdziemy już duży wybór specjalnie przygotowanych czytanek do nauki czytania sylabowego. My korzystaliśmy z kilku i te chcę Wam pokazać, choć może pojawiły się już inne równie dobre i ciekawe książki.
               Sylaby w czytankach są wyodrębniane kolorystycznie, a wielkość czcionki i trudność tekstu dostosowywana do umiejętności dziecka. Z czytanek korzystaliśmy dopiero na dalszym etapie, początkowo, robiłam tylko zabawy z sylabami np.: sylabowe auta, kręgle , pudełka itp. wszystkie nasze propozycje zabaw wraz z szablonami do druku przedstawiam na końcu artykułu.
                W Literolandii to bardzo fajna propozycja wprowadzająca do nauki pisania, z wieloma ćwiczeniami i stopniowym przejściem do czytania sylab oraz tekstów. Bardziej ćwiczenia niż czytanka, ale świetnie się sprawdziła.
  czytanie sylabowe, nauka czytania, nauka pisania, jak nauczyć dziecko czytać

Książki do nauki czytania


                 „Uczę się czytać z rodzicami” z wydawnictwa siedmiogród,to również bardzo ciekawa pomoc w czytaniu sylabowym. Korzystałam z niej głównie ze starszym synem, bo młodszy wolał czytanki z książki opisanej niżej z wydawnictwa Greg. Książka ta, jest podzielona na cztery części związane z wprowadzaniem: samogłosek, spółgłosek, dwuznaków oraz zmiękczeń. Na marginesach mamy oddzielone kolejne sylaby do utrwalenia. W kolejnych częściach jest używana coraz mniejsza czcionka.
czytanki dla dzieci, czytanie sylabowe, nauka czytania
       Czytanki z wydawnictwa Harmonia, to zbiór bardzo czytelnych i merytorycznie przygotowanych czytanek. Zamiast kolorowych obrazków, są niewielkie fotografie, dzięki temu wielu dzieciom będzie łatwiej skupić się na tekście, bo nic nie odwraca ich uwagi.
          Wszystkie wyrazy i teksty są zapisane dwoma kolorami czcionki, zgodnie z podziałem na sylaby. Na każdej rozkładówce wprowadzona jest jedna litera, dwuznak lub trójznak, zapisany zarówno za pomocą pisma drukowanego, jak i kaligraficznego. Poniżej znajdują się sylaby, wyrazy, zdania i teksty, zbudowane z liter, które zostały już wprowadzone. Na początkowych stronach wyrazy i zdania są dość proste, a na kolejnych stają się bardziej rozbudowane i zawierają trudniejsze słowa.
nauka czytania, jak nauczyć dziecko czytać, nauka czytania sylabami, nauka czytania sylabowego, nauka czytania dla dzieci

Jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku?


           
       Elementarz – czytamy metodą sylabową z wydawnictwa Greg, to nasza pierwsza i według mnie jedna z najlepszych książek do nauki czytania. W całej książce jest wyraźny podział na sylaby, przykładowe słówka, proste zdania, dzięki czemu dziecko szybko uczy się czytać płynnie. Czytanki są ciekawe i stopniowane od łatwiejszych do dłuższych i trudniejszych. Kolorowe i zabawne ilustracje nie rozpraszają uwagi i bardzo podobają się moim chłopcom. Z tego co wiem wydawnictwo Greg wydało później jeszcze kolejne książki i czytanki do nauki sylabowej, ale nie mieliśmy okazji z nich korzystać. Sprawdź najniższą cenę.
nauka czytania elementarz, nauka czytania sylabami, nauka czytania sylabowego, jak nauczyc dziecko czytać
czytanie sylabowe ksiazki
czytanie sylabami elementarz, nauka czytania dla dzieci, nauka czytania sylabami, nauka czytania sylabowego
            Elementarz z wydawnictwa Arystoteles to propozycja dla trochę już bardziej zaawansowanych dzieci. Książkę kupiłam niedawno w jednym z marketów, więc nie służyła nam do typowej nauki czytania od podstaw, ale ma bardzo dużo ciekawych i niedługich czytanek, które świetnie sprawdzają się do ćwiczenia i trenowania czytania. Książka dodatkowo wzbogacona jest o utwory takich twórców jak: Wanda Chotomska, Maria Konopnicka, Julian Tuwim, Tadeusz Kubiak, Jan Brzechwa, Władysław Bełza, Aleksander Fredro.
elementarz dla dzieci, nauka czytania, czytanie sylabowe, nauka czytania sylabami, nauka czytania sylabowego, nauka czytania dla dzieci

Nauka czytania sylabami, czy warto?


         Moje wnioski po kilkunastu miesiącach systematycznych zabaw sylabami i czytanek sylabowych są takie, że jest to zaskakująco efektywna i prosta metoda. Syn samodzielnie i płynnie czyta dziecięce książki i lektury ze zrozumieniem. Po przeczytaniu tekstu na głos, pytam synka o elementy fabuły a on jest w stanie odpowiedzieć szczegółowo na pytania dotyczące tekstu.
            Wiele 6-7 letnich dzieci które literują i składają z przeczytanych liter wyrazy potrafi przeczytać tekst pomału, ale często nie jest już w stanie zrozumieć i zapamiętać o czym czyta. Przepracowałam kilka lat z dziećmi w domu dziecka i doskonale pamiętam jak dużym problem było dla nich czytanie tekstu ze zrozumieniem i jak wielkim trudem było nauczenie się płynnego czytania…
                Teraz syn sam sięga po książki, czyta młodszemu bratu i budzi się w nim pasja do czytelnictwa. My sami oczywiście również nad rozwinięciem tej  miłości do książek pracujemy, czytając wspólnie od najmłodszy lat różne książki, baśnie i wiersze. Wspólne oglądanie i czytanie książek nie tylko uczy i rozwija dziecko, ale również pogłębia więzi emocjonalne rodzica z dzieckiem, stowarzyszając często okazje do wspólnych rozmów.
nauka czytania dla dzieci 6 lat, nauka czytania ćwiczenia

nauka czytania sylabami, nauka czytania dla dzieci, jak nauczyć dziecko czytać, nauka czytania sylabowego, moje dzieci kreatywnie


Zobacz też nasze książki

Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki.

W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie kilkadziesiąt pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.

Mnóstwo kolorowych zdjęć i proste opisy, które przeciągną uwagę Twojego dziecka i zachęcą do zabawy! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści lub po zdjęciach.

Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie inspiracje na każdy dzień! ❤

dziennik zabaw ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie książka


Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?

Zapraszam na film, będzie nam bardzo miło jak  zasubskrybujesz nasz kanał


       Poniżej klikając na zdjęcia przejdziecie do opisu różnych naszych zabaw z sylabami i pomocy edukacyjnych do druku. Wszystkie propozycje sprawdzaliśmy wiele razy podczas wspólnych aktywności zarówno z jednym jak i drugim synem. Jestem przekonana, że pomogą Wam w nauce czytania.


 Zabawy sylabowe na łyżkach


         Dopasowywanie i czytanie sylab napisanych piskiem suchościeralnym. Zobacz opis całej zabawy oraz film klikając na zdjęcie.

czytanie sylabowe, nauka czytania, jak nauczyc dziecko czytac, nauka czytania sylabowego, nauka czytania dla dzieci
nauka przez zabawe

Sylabowe skarpety zabawy i ćwiczenia z sylabami kliknij i pobierz karty


           Wydrukuj szablony, koloruj i baw się razem z dzieckiem wypełniając pary skarpet kolejnymi sylabami. Możesz skorzystać z wydrukowanych szablonów lub narysować je sama.
nauka czytania

Sylabowe połówki jaj zabawa w dopasowywanie kliknij i pobierz gotowe karty


czytanie sylabowe, nauka czytania ćwiczenia, nauka czytania sylabowego, nauka czytania dla dzieci 6 lat
nauka czytania
metody nauki czytania, nauka czytania dla dzieci, nauka czytania ćwiczenia, czytanie sylabowe, nauka czytania sylabami

Sylabowy robot z uczuciami przejdź do opisu zabawy i wydrukuj szablony


zabawki z kartonu
nauka czytania
czytanie sylabowe

Łowienie sylab na wędkę


łapanie sylab

Sylabowe memo z nakrętek


            Prosty sposób na przygotowanie popularnego memo w wersji sylabowej. Do zabawy wystarczy kupić około 12-14 zakrętek od słoików. Ja kupiłam je za kilka złotych w jednym z marketów. Dodatkowo potrzebujecie klej i koła zadaniowe, które możecie pobrać do druku i dowolnie wypełnić.
jak nauczyc dziecko czytac, nauka czytania, sylabowe zabawy memo, nauka czytania dla dzieci, nauka czytania sylabowego

Kamienne litery z szablonem do druku


nauka czytania dla dzieci, jak nauczyć dziecko czytać, kreatywne zabawy z kamieniami alfabet do druku, moje dzieci kreatywnie


Nauka czytania klockami Lego

       To zabawa, która przypadnie do gustu większości dzieciom. Nauka czytania z ulubionymi klockami lego, zabawne łączenie sylab i odczytywanie ich na zmianę szybko przyniesie efekty.
jak nauczyc dziecko czytac, czytanie sylabowe, nauka czytania sylabami, nauka czytania ćwiczenia
nauka czytania sylabami, czytanie sylabowe, nauka czytania dla dzieci, nauka czytania sylabowego, nauka czytania dziecko 6 lat  moje dzieci kreatywnie nauka czytania, jak nauczyc dziecko czytać, czytanie sylabowe dla dzieci
kreatywne dzieci, nauka czytania, zabawy z klockami lego, czytanie sylabowe, nauka czytania dla dzieci

Nauka pisania i czytaniu po piasku lub kaszy rozsypanej na tacy


czytanie sylabowe

Zabawy z literowymi klockami


jak nauczyc dziecko czytac, nauka czytania dla dzieci, czytanie sylabowe, nauka czytania sylabami

Sylabowa kostka kredowa DIY z kartonika po kliknięciu na zdjęcie przejdziesz do opisu.


nauka czytania sylab

pobierz i wydrukuj karty obrazkowe z sylabami


nauka czytania, nauka czytania sylabami, czytanie sylabowe, nauka czytania ćwiczenia do druku

Układanie samogłosek lub sylab z nakrętek


nauka liter

Wypukłe litery dotykowe


litery dotykowe

Piłeczki z samogłoskami


samogloski

Sylabowe foremki i dopasowywanie


czytanie sylabowe nauka

 Sylabowe domino DIY


domino sylabowe

Karty i zabawy z sylabami kliknij na zdjęcie i przeczytaj cały opis


sylaby nauka czytania

Chrupkowe litery


nauka liter

Sylabowe kręgle i ringo


 zabawy sylabowe

Sylabowy wąż


sylaby gra

Gra edukacyjne: Sylaby podane na talerzu


czytanie sylabowe

Układanki sylabowe z drewnianych klocków DIY


jak nauczyc dziecko czytac
czytanie sylabowe
nauka czytania
czytanie sylab

Szukanie sylab


czytanie sylabowe

Dopasuj sylabowe połówki


czytanie sylabowe jak zaczac

Sylabowe Kubeczki


czytanie sylabowe

Sylaby do zabawy i wydruku


 sylaby

Alfabet litery drukowane i pisane do wydruku


alfabet-do-druku

Karty obrazkowe z literami do wydruku


karty do nauki czytania

Pobierz i wydrukuj samogłoski drukowane

do pierwszych zabaw z czytaniem sylabowym


samogloski nauka czytania

tabliczki kredowe DIY do nauki czytania


nauka czytania sylabami

Sylabowy parking i samochody


nauka czytania

zabawy z autami

czytanie sylabowe zabawy

Sylabowe połówki talerzy nauka łączenia sylab


nauka czytania sylabowego

Sylabowe kręgle


czytanie sylabowe

                  Jeśli nauka czytania jest dla was interesująca i chcecie bardziej zgłębić temat: jak nauczyć dziecko czytać. To bardzo dużo wartościowych informacji znajdziecie u Elżbiety Ławczys na blogu:  Dwujezyczność oraz na stronie Sylaba. info

32 komentarze

  • kasia

   Podziwiam włożona pracę. I zaangażowanie. U mnie sprawdziło się podsuniecie trzylatkowi magnesów na lodówkę z literkami. Bawił się, układał, pytał jaka to litera aż się nauczył. Krótko mówiąc syn wyszedł naprzeciw mojemu lenistwu.

   • Romka

    Bardzo ciekawy wpis! Syn ma 2,5 roku i właśnie zastanawiam się, czy nie zacząć powoli “bawić się” w naukę czytania.
    Chciałabym zapytać, czy metoda sylabowa to jest to samo co metoda krakowska? Czy są jakieś różnice? Od razu dodam, że o metodzie krakowskiej niewiele wiem, kilka lat temu o niej trochę czytałam.
    Pozdrawiam serdecznie ?

 • Ba

  Super pomysły! Kiedy, w jakim wieku można zacząć naukę czytania? Moje dziecko ma 3,5 roku i od jakiegoś czasu interesuje się literkami. Czy to już dobry moment?

 • ahanka

  Super pomysły Zaraz wykorzystam Ta metoda moja córka uczy sie polskiego jako drugiego języka w Sobotniej Polskiej Szkole Efekty widać szybko Na co dzień uczy się w angielskiej szkole. Dziękuję za pomysły!

  • Marta

   Metoda sylabowa, to litery drukowane. W książkach zazwyczaj są litery małe i dziecko w szkole pisze pisanymi. Czy nie sprawia mu trudności przejścia?

   • ewawojtan

    Nie stopniowo w kolejnych zabawach wprowadzamy małe literki i pisane, łącząc je na przykład w zbiory 🙂 dziecko szybko się uczy i zapamiętuje, że są litery wielkie, małe i pisane.

 • Kasia

  Od kiedy mozna zaczac nauke czytania ta metoda? Moj syn ma 17 miesiecy, ale wg mnie patrzac na niego nie bedzue jeszcze tego rozumial i bedzie to dla niego za trudne? Jestes mega kreatywna… szacun

 • Malina

  Podziwiam za pracę włożoną w przygotowanie pomocy dydaktycznych 😉 mam 2,5 letnią córkę, zna wszystkie literki drukowane. Sprawia jej radość, kiedy np. podczas spaceru zobaczy napis i jest w stanie nazwać każdą literę. Czy w tym wieku mogłabym już próbować uczyć ją czytania? Czy to zdecydowanie za wcześnie?

 • Dusia

  Metoda super.Ja nieświadomie wprowadziłam ją w życie 🙂 Dopiero,gdy syn zaskoczył z czytaniem,zorientowałam się,że metoda taka istnieje 😉 Na początku dużo się bawiliśmy literkami,a czytanie przyszło razem z sylabami.Synek usiadł przy książce i zaczął czytać.Dziś ma 6 lat,czyta płynnie,ze zrozumieniem,wszystko, niezależnie od długości i trści 🙂

 • Gosia

  Hej hej Ja mam pytanie Ćwiczymy z corka od paru miesięcy ciagle samogloski bi wciąż myli A E ale jest niecierpliwa i chce wiecej wiec zaczelam powoli sylaby i lapie tylko caly czas Ai E po problem Czy masz jakies doswiadczenia z podobnym problemem? I jeszcze pytanie kiedy wprowadzac dziecku pisane litery? Dopiero jak pozna juz wszytskie w sylabach?
  Pozdrawiam Gosia

  • ewawojtan

   Hej, Oczywiście każdy podchodzi inaczej. Ja najpierw uczyłam drukowanych samogłosek, później sylab i stopniowo w kolejnych zabawach uczyłam liter i sylab pisanych. U obu synów co prawda w różnym tempie ale taki system nauki czytania sprawdził się bardzo dobrze.

 • Ewelina

  Mam dwójke czytaków, oboje zaczęli jak mieli 3,5roku- przed 4 urodzinami czytali wyrazy z 4-5liter, w obu przypadkach fascynacja literkami od 2roku życia, stad szybko opanowali ich nazwy i zaczeli laczyc w sylaby. Litery byly wszedzie – magnesy na lodówce, przyklejone na samochodzikach i parkowane na specjalnie swtorzonym parkingu, piankowe pod prysznicem.. proces nauki czytania przebiegł wiec plynnie. Starszak ma teraz 7 lat i czyta intonując i doskonale rozumiejac tekst, wiec nie moge sie zgodzic, ze uczenie liter i sylab rodzi potem słabsze/wolniejsze czytanie niz inne metody. Zdecydowanie wyprzedza czytaniem kolejne 3 roczniki szkolne.

 • Agnieszka

  Strasznie mi przykro , że dopiero teraz znalazłam waszą stronkę – strasznie męczyła się moja córeczka żeby nauczyć się czytać .
  Do tej pory – a jest w drugiej klasie czyta literka po literce , a wasze metody są bardzo pomocne .
  Pozdrawiam i polecam wszystkim .

  • ewawojtan

   Jak dziecko zaczyna interesować się literkami, czytaniem, to w zabawie wprowadzamy samogłoski. Każde dziecko będzie gotowe w innym wieku, więc najłatwiej obserwować 🙂

 • Monika

  Pani Ewo, Pani blog jest niekonczacym sie żródłem inspiracji. Ja również zainteresowałam się nauką czytania tylko, że metodą Domana. Bardzo polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »