Jak nauczyć dziecko czytać?

19 komentarzy

czytanie sylabowe MAŁE DZIECI moje przemyślenia poznajemy litery Poznajemy świat samogłoski
Jak nauczyć dziecko czytać

                 Nauka czytania to jedno z większych wyzwań z jakim musi zmierzyć się dziecko na początku swojej drogi edukacyjnej. Opanowywanie płynnego czytania jest długotrwałym procesem, a umiejętność czytania ze zrozumieniem w dużym stopniu przekłada się na sukcesy szkolne dziecka. Jak nauczyć dziecko czytać? Dziś opowiadam, jak to wyglądało u nas.

                 Większość z nas uczyła się czytać poznając na początku wszystkie litery, składając z nich sylaby potem wyrazy i zdania, zupełnie nie potrafiąc skupić się na zrozumieniu czytanego tekstu. Nauka nazw liter nie jest trudna dla dziecka, ale tak naprawdę jest zupełnie niepotrzebna. Dziecku sprawia potem trudność złożenie z poszczególnych liter wyrazów w całość. Dzieci analizując poszczególne litery, czytają powoli i z trudem rozumieją znaczenie wyrazu. Aktualnie są popularne dwie metody czytania: sylabowe i globalne. Obie są efektywne i mają swoich zwolenników. We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek, dlatego ja wybrałam metodę sylabową i jestem zachwycona jej efektami. Post podsumowujący tę metodę nauki czytania piszę dopiero po dwóch latach pracy z moim synkiem, gdyż teraz jestem w stanie rzetelnie ocenić jej skuteczność i odpowiedzieć na pytanie: Jak nauczyć dziecko czytać?
                   Nauka czytania, jak za chwile zobaczycie, może być świetną zabawą i nie są potrzebne do tego żadne książki i elementarze.
 

Jak zacząć naukę?


 

                 Początkowo wprowadzamy do zabawy samogłoski ustne (o, i, a, e, u dopiero później ó, y). W trakcie różnych zabaw, których wiele propozycji znajdziecie poniżej, utrwalamy stopniowo każdą z samogłosek. Dopiero po opanowaniu samogłosek, co dziecko osiągnie raczej bardzo szybko, przechodzimy do zabaw sylabowych. Czytanie sylab zaczynamy od prostych połączeń spółgłoski z samogłoską używając liter drukowanych np.: MA, ME, MI, MO, MY, MU następnie po opanowaniu pierwszych sylab wprowadzamy kolejne połączenia np.: LA, LE, LI, LO, LU…
samogloski
               W trakcie zabawy pokazujemy zapisane samogłoski lub sylaby i głośno je odczytujemy, zachęcając dziecko do powtarzania za nami. Przy nauce samogłosek możemy również wizualizować ich kształt pokazując I jak igła, U jak uśmiech, O jak okrągłe szkiełka od okularów (robiąc kółeczko z kciuka i palca wskazującego i przykładając do oczu), lub pokazujemy przy ustach kółeczko głośno wymawiając literkę O…! W dalszym etapie możemy wspomagać się również książkami, w taki sposób, że wyszukujemy w tekście utrwalaną samogłoskę, np.:  o, i

 

nauka czytania
              W księgarniach znajdziemy już specjalne czytanki sylabowe, gdzie sylaby mamy wyodrębniane dodatkowo kolorystycznie. Ja z czytanek korzystałam dopiero na dalszym etapie, początkowo, robiłam tylko zabawy z sylabami np.: auta sylabowe, kręgle , pudełka itp.

 

czytanie sylabami

 

 

                 Moje wnioski po kilkunastu miesiącach systematycznych zabaw sylabami i czytanek sylabowych są takie, że jest to zaskakująco efektywna i prosta metoda. Syn samodzielnie i płynnie czyta dziecięce książki i lektury ze zrozumieniem. Po przeczytaniu tekstu na głos, pytam synka o elementy fabuły a on jest w stanie odpowiedzieć szczegółowo na pytania dotyczące tekstu. Wiele 6-7 letnich dzieci które literują i składają z przeczytanych liter wyrazy potrafi przeczytać tekst pomału, ale często nie jest już w stanie zrozumieć i zapamiętać o czym czyta. Przepracowałam kilka lat z dziećmi w domu dziecka i doskonale pamiętam jak dużym problem było dla nich czytanie tekstu ze zrozumieniem i jak wielkim trudem było nauczenie się płynnego czytania…

 

 

                Teraz syn sam sięga po książki, czyta młodszemu bratu i budzi się w nim pasja do czytelnictwa. My sami oczywiście również nad rozwinięciem tej  miłości do książek pracujemy, czytając wspólnie od najmłodszy lat różne książki, baśnie i wiersze. Wspólne oglądanie i czytanie książek nie tylko uczy i rozwija dziecko, ale również pogłębia więzi emocjonalne rodzica z dzieckiem, stowarzyszając często okazje do wspólnych rozmów.

 


 Poniżej klikając na zdjęcia przejdziecie do opisu różnych naszych zabaw z sylabami: “jak nauczyć dziecko czytać”

lub możecie obejrzeć nasz film


 Zabawy sylabowe na łyżkach. Dopasowywanie i czytanie zobacz opis całej zabawy oraz film.
czytanie sylabowe
nauka przez zabawe

Sylabowe skarpety zabawy i ćwiczenia z sylabami kliknij i pobierz karty


nauka czytania

Sylabowe połówki jaj zabawa w dopasowywanie kliknij i pobierz gotowe karty


czytanie sylabowe
nauka czytania
metody nauki czytania

Sylabowy robot z uczuciami przejdź do opisu zabawy i wydrukuj szablony


zabawki z kartonu
nauka czytania
czytanie sylabowe

Łowienie sylab


łapanie sylab

Nauka pisania i czytaniu po piasku lub kaszy rozsypanej na tacy


czytanie sylabowe

Sylabowa kostka kredowa DIY z kartonika po kliknięciu na zdjęcie przejdziesz do opisu.


nauka czytania sylab

pobierz i wydrukuj karty obrazkowe z sylabami


nauka czytania

Układanie samogłosek lub sylab z nakrętek


nauka liter

Wypukłe litery dotykowe


litery dotykowe

Piłeczki z samogłoskami


samogloski

Sylabowe foremki


czytanie sylabowe nauka

 Sylabowe domino


domino sylabowe

Sylabowe karty i zabawy kliknij na zdjęcie i przeczytaj cały opis


sylaby nauka czytania

Chrupkowe litery


nauka liter

Sylabowe kręgle i ringo


 zabawy sylabowe

Sylabowy wąż


sylaby gra

Sylaby na talerzu


czytanie sylabowe

Szukanie sylab


czytanie sylabowe

Sylabowe połówki


czytanie sylabowe jak zaczac

Sylabowe Kubeczki


czytanie sylabowe

Sylaby do zabawy i wydruku


 sylaby

Alfabet litery drukowane i pisane do wydruku


alfabet-do-druku

Karty obrazkowe z literami do wydruku


karty do nauki czytania

Pobierz i wydrukuj samogłoski drukowane do pierwszych zabaw z czytaniem sylabowym


samogloski

tabliczki kredowe DIY do nauki czytania


nauka czytania sylabami

Sylabowy parking i samochody


nauka czytania

zabawy z autami

czytanie sylabowe zabawy

Sylabowe połówki talerzy nauka łączenia sylab


nauka czytania sylabowego

Sylabowe kręgle


czytanie sylabowe

                  Jeśli nauka czytania jest dla was interesująca i chcecie bardziej zgłębić temat: jak nauczyć dziecko czytać, to bardzo dużo wartościowych informacji znajdziecie u Elżbiety Ławczys na blogu:  Dwujezyczność oraz na stronie Sylaba. info

19 comments

 1. Ba

  Super pomysły! Kiedy, w jakim wieku można zacząć naukę czytania? Moje dziecko ma 3,5 roku i od jakiegoś czasu interesuje się literkami. Czy to już dobry moment?

 2. ahanka

  Super pomysły Zaraz wykorzystam Ta metoda moja córka uczy sie polskiego jako drugiego języka w Sobotniej Polskiej Szkole Efekty widać szybko Na co dzień uczy się w angielskiej szkole. Dziękuję za pomysły!

 3. Kasia

  Od kiedy mozna zaczac nauke czytania ta metoda? Moj syn ma 17 miesiecy, ale wg mnie patrzac na niego nie bedzue jeszcze tego rozumial i bedzie to dla niego za trudne? Jestes mega kreatywna… szacun

 4. Malina

  Podziwiam za pracę włożoną w przygotowanie pomocy dydaktycznych 😉 mam 2,5 letnią córkę, zna wszystkie literki drukowane. Sprawia jej radość, kiedy np. podczas spaceru zobaczy napis i jest w stanie nazwać każdą literę. Czy w tym wieku mogłabym już próbować uczyć ją czytania? Czy to zdecydowanie za wcześnie?

 5. Asia

  Wspaniała sprawa,bardzo mi pomoze,zwłaszcza gdy mieszkam w Anglii i zaczne sama uczyć czytania i pisania w języku polskim?

 6. Marta

  Proszę o podanie autora i tytuł książki z pierwszego zdjęcia, (na kartce widnieje motocykl)
  Dziękuję.

 7. Dusia

  Metoda super.Ja nieświadomie wprowadziłam ją w życie 🙂 Dopiero,gdy syn zaskoczył z czytaniem,zorientowałam się,że metoda taka istnieje 😉 Na początku dużo się bawiliśmy literkami,a czytanie przyszło razem z sylabami.Synek usiadł przy książce i zaczął czytać.Dziś ma 6 lat,czyta płynnie,ze zrozumieniem,wszystko, niezależnie od długości i trści 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »