Nauka czytania to jedno z większych wyzwań z jakim musi zmierzyć się dziecko na początku swojej drogi edukacyjnej. Opanowywanie płynnego czytania jest długotrwałym procesem, a umiejętność czytania ze zrozumieniem w dużym stopniu przekłada się na sukcesy szkolne dziecka. Jak nauczyć dziecko czytać? Dziś opowiadam, jak to wyglądało u nas.
Większość z nasuczyła się czytać poznając na początku wszystkie litery, składając z nich sylaby potem wyrazy i zdania, zupełnie nie potrafiąc skupić się na zrozumieniu czytanego tekstu. Nauka nazw liter nie jest trudna dla dziecka, ale tak naprawdę jest zupełnie niepotrzebna. Dziecku sprawia potem trudność złożenie z poszczególnych liter wyrazów w całość. Dzieci analizując poszczególne litery, czytają powoli i z trudem rozumieją znaczenie wyrazu.
Aktualnie są popularne dwie metody czytania: sylabowa i globalna. Obie są efektywne i mają swoich zwolenników. We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek, dlatego ja wybrałam metodę sylabową i jestem zachwycona jej efektami. Post podsumowujący tę metodę nauki czytania piszę dopiero po dwóch latach pracy z moim synkiem, gdyż teraz jestem w stanie rzetelnie ocenić jej skuteczność i odpowiedzieć na pytanie: Jak nauczyć dziecko czytać?
Kilka zdań po 5 latach od napisania artykułu
Nauka czytania sylabami jak za chwilę zobaczycie w moim artykule, może być świetną zabawą. Na początku nie są do tego potrzebne żadne książki i elementarze. Z perspektywy czasu mogę również dopisać (bo artykuł jest na blogu już od kilka lat), że metoda doskonale sprawdziła się w przypadku obu moich synów. Zarówno Adaś i Michałek szybko nauczyli się czytać płynnie i ze zrozumieniem.
Dostaję też od Was mnóstwo wiadomości potwierdzających, że nasze zabawy i propozycje podobają się również Waszym dzieciom. Postępy w nauce czytania widać z dnia na dzień, a metoda ta sprawdza się doskonale u wielu dzieci. 🙂
Jak zacząć naukę czytania?
krok pierwszy- zabawy
Początkowo wprowadzamy do zabawy samogłoski ustne (o, i, a, e, u dopiero później ó, y). W trakcie różnych zabaw, których wiele propozycji znajdziecie poniżej, utrwalamy stopniowo każdą z samogłosek. Dopiero po opanowaniu samogłosek, co dziecko osiągnie raczej bardzo szybko, przechodzimy do zabaw sylabowych.
Czytanie sylab zaczynamy od prostych połączeń spółgłoski z samogłoską używając liter drukowanych np.: MA, ME, MI, MO, MY, MU następnie po opanowaniu pierwszych sylab wprowadzamy kolejne połączenia np.: LA, LE, LI, LO, LU…
W trakcie zabawy pokazujemy zapisane samogłoski lub sylaby i głośno je odczytujemy, zachęcając dziecko do powtarzania za nami. Przy nauce samogłosek możemy również wizualizować ich kształt pokazując I jak igła, U jak uśmiech, O jak okrągłe szkiełka od okularów (robiąc kółeczko z kciuka i palca wskazującego i przykładając do oczu), lub pokazujemy przy ustach kółeczko głośno wymawiając literkę O…! W dalszym etapie możemy wspomagać się również książkami, w taki sposób, że wyszukujemy w tekście utrwalaną samogłoskę, np.: o, i …
Jak nauczyć dziecko czytać?
krok drugi- nasze książki
Obecnie w księgarniach znajdziemy już duży wybór specjalnie przygotowanych czytanek do nauki czytania sylabowego. My korzystaliśmy z kilku i te chcę Wam pokazać, choć może pojawiły się już inne równie dobre i ciekawe książki.
Sylaby w czytankach są wyodrębniane kolorystycznie, a wielkość czcionki i trudność tekstu dostosowywana do umiejętności dziecka. Z czytanek korzystaliśmy dopiero na dalszym etapie, początkowo, robiłam tylko zabawy z sylabami np.: sylabowe auta, kręgle , pudełka itp. wszystkie nasze propozycje zabaw wraz z szablonami do druku przedstawiam na końcu artykułu.
W Literolandii to bardzo fajna propozycja wprowadzająca do nauki pisania, z wieloma ćwiczeniami i stopniowym przejściem do czytania sylab oraz tekstów. Bardziej ćwiczenia niż czytanka, ale świetnie się sprawdziła.
Książki do nauki czytania
„Uczę się czytać z rodzicami”z wydawnictwa siedmiogród,to również bardzo ciekawa pomoc w czytaniu sylabowym. Korzystałam z niej głównie ze starszym synem, bo młodszy wolał czytanki z książki opisanej niżej z wydawnictwa Greg. Książka ta, jest podzielona na cztery części związane z wprowadzaniem: samogłosek, spółgłosek, dwuznaków oraz zmiękczeń. Na marginesach mamy oddzielone kolejne sylaby do utrwalenia. W kolejnych częściach jest używana coraz mniejsza czcionka.
Czytanki z wydawnictwa Harmonia, to zbiór bardzo czytelnych i merytorycznie przygotowanych czytanek. Zamiast kolorowych obrazków, są niewielkie fotografie, dzięki temu wielu dzieciom będzie łatwiej skupić się na tekście, bo nic nie odwraca ich uwagi.
Wszystkie wyrazy i teksty są zapisane dwoma kolorami czcionki, zgodnie z podziałem na sylaby. Na każdej rozkładówce wprowadzona jest jedna litera, dwuznak lub trójznak, zapisany zarówno za pomocą pisma drukowanego, jak i kaligraficznego. Poniżej znajdują się sylaby, wyrazy, zdania i teksty, zbudowane z liter, które zostały już wprowadzone. Na początkowych stronach wyrazy i zdania są dość proste, a na kolejnych stają się bardziej rozbudowane i zawierają trudniejsze słowa.
Jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku?
Elementarz – czytamy metodą sylabową z wydawnictwa Greg, to nasza pierwsza i według mnie jedna z najlepszych książek do nauki czytania. W całej książce jest wyraźny podział na sylaby, przykładowe słówka, proste zdania, dzięki czemu dziecko szybko uczy się czytać płynnie. Czytanki są ciekawe i stopniowane od łatwiejszych do dłuższych i trudniejszych. Kolorowe i zabawne ilustracje nie rozpraszają uwagi i bardzo podobają się moim chłopcom. Z tego co wiem wydawnictwo Greg wydało później jeszcze kolejne książki i czytanki do nauki sylabowej, ale nie mieliśmy okazji z nich korzystać. Sprawdź najniższą cenę.
Elementarz z wydawnictwa Arystoteles to propozycja dla trochę już bardziej zaawansowanych dzieci. Książkę kupiłam niedawno w jednym z marketów, więc nie służyła nam do typowej nauki czytania od podstaw, ale ma bardzo dużo ciekawych i niedługich czytanek, które świetnie sprawdzają się do ćwiczenia i trenowania czytania. Książka dodatkowo wzbogacona jest o utwory takich twórców jak: Wanda Chotomska, Maria Konopnicka, Julian Tuwim, Tadeusz Kubiak, Jan Brzechwa, Władysław Bełza, Aleksander Fredro.
Nauka czytania sylabami, czy warto?
Moje wnioski po kilkunastu miesiącach systematycznych zabaw sylabami i czytanek sylabowych są takie, że jest to zaskakująco efektywna i prosta metoda. Syn samodzielnie i płynnie czyta dziecięce książki i lektury ze zrozumieniem. Po przeczytaniu tekstu na głos, pytam synka o elementy fabuły a on jest w stanie odpowiedzieć szczegółowo na pytania dotyczące tekstu.
Wiele 6-7 letnich dzieci które literują i składają z przeczytanych liter wyrazy potrafi przeczytać tekst pomału, ale często nie jest już w stanie zrozumieć i zapamiętać o czym czyta. Przepracowałam kilka lat z dziećmi w domu dziecka i doskonale pamiętam jak dużym problem było dla nich czytanie tekstu ze zrozumieniem i jak wielkim trudem było nauczenie się płynnego czytania…
Teraz syn sam sięga po książki, czyta młodszemu bratu i budzi się w nim pasja do czytelnictwa. My sami oczywiście również nad rozwinięciem tej miłości do książek pracujemy, czytając wspólnie od najmłodszy lat różne książki, baśnie i wiersze. Wspólne oglądanie i czytanie książek nie tylko uczy i rozwija dziecko, ale również pogłębia więzi emocjonalne rodzica z dzieckiem, stowarzyszając często okazje do wspólnych rozmów.
Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki.
W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie kilkadziesiąt pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.
Mnóstwo kolorowych zdjęć i proste opisy, które przeciągną uwagę Twojego dziecka i zachęcą do zabawy! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści lub po zdjęciach.
Zobacz i zamów nasz“Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie inspiracje na każdy dzień!
Poniżej klikając na zdjęcia przejdziecie do opisu różnych naszych zabaw z sylabami i pomocy edukacyjnych do druku. Wszystkie propozycje sprawdzaliśmy wiele razy podczas wspólnych aktywności zarówno z jednym jak i drugim synem. Jestem przekonana, że pomogą Wam w nauce czytania.
Zabawy sylabowe na łyżkach
Dopasowywanie i czytanie sylab napisanych piskiem suchościeralnym. Zobacz opis całej zabawy oraz film klikając na zdjęcie.
Sylabowe skarpety zabawy i ćwiczenia z sylabami kliknij i pobierz karty
Wydrukuj szablony, koloruj i baw się razem z dzieckiem wypełniając pary skarpet kolejnymi sylabami. Możesz skorzystać z wydrukowanych szablonów lub narysować je sama.
Sylabowy robot z uczuciami przejdź do opisu zabawy i wydrukuj szablony
Łowienie sylab na wędkę
Sylabowe memo z nakrętek
Prosty sposób na przygotowanie popularnego memo w wersji sylabowej. Do zabawy wystarczy kupić około 12-14 zakrętek od słoików. Ja kupiłam je za kilka złotych w jednym z marketów. Dodatkowo potrzebujecie klej i koła zadaniowe, które możecie pobrać do druku i dowolnie wypełnić.
To zabawa, która przypadnie do gustu większości dzieciom. Nauka czytania z ulubionymi klockami lego, zabawne łączenie sylab i odczytywanie ich na zmianę szybko przyniesie efekty.
Nauka pisania i czytaniu po piasku lub kaszy rozsypanej na tacy
Zabawy z literowymi klockami
Sylabowa kostka kredowa DIY z kartonika po kliknięciu na zdjęcie przejdziesz do opisu.
pobierz i wydrukuj karty obrazkowe z sylabami
Układanie samogłosek lub sylab z nakrętek
Wypukłe litery dotykowe
Piłeczki z samogłoskami
Sylabowe foremki i dopasowywanie
Sylabowe domino DIY
Karty i zabawy z sylabami kliknij na zdjęcie i przeczytaj cały opis
Jeśli nauka czytania jest dla was interesująca i chcecie bardziej zgłębić temat: jak nauczyć dziecko czytać. To bardzo dużo wartościowych informacji znajdziecie u Elżbiety Ławczys na blogu: Dwujezycznośćoraz na stronie Sylaba. info
Jeśli podobają Ci się nasze zabawy zobacz podobne wpisy
Podziwiam włożona pracę. I zaangażowanie. U mnie sprawdziło się podsuniecie trzylatkowi magnesów na lodówkę z literkami. Bawił się, układał, pytał jaka to litera aż się nauczył. Krótko mówiąc syn wyszedł naprzeciw mojemu lenistwu.
Bardzo ciekawy wpis! Syn ma 2,5 roku i właśnie zastanawiam się, czy nie zacząć powoli “bawić się” w naukę czytania.
Chciałabym zapytać, czy metoda sylabowa to jest to samo co metoda krakowska? Czy są jakieś różnice? Od razu dodam, że o metodzie krakowskiej niewiele wiem, kilka lat temu o niej trochę czytałam.
Pozdrawiam serdecznie ?
Super pomysły! Kiedy, w jakim wieku można zacząć naukę czytania? Moje dziecko ma 3,5 roku i od jakiegoś czasu interesuje się literkami. Czy to już dobry moment?
Super pomysły Zaraz wykorzystam Ta metoda moja córka uczy sie polskiego jako drugiego języka w Sobotniej Polskiej Szkole Efekty widać szybko Na co dzień uczy się w angielskiej szkole. Dziękuję za pomysły!
Nie stopniowo w kolejnych zabawach wprowadzamy małe literki i pisane, łącząc je na przykład w zbiory 🙂 dziecko szybko się uczy i zapamiętuje, że są litery wielkie, małe i pisane.
Od kiedy mozna zaczac nauke czytania ta metoda? Moj syn ma 17 miesiecy, ale wg mnie patrzac na niego nie bedzue jeszcze tego rozumial i bedzie to dla niego za trudne? Jestes mega kreatywna… szacun
Podziwiam za pracę włożoną w przygotowanie pomocy dydaktycznych 😉 mam 2,5 letnią córkę, zna wszystkie literki drukowane. Sprawia jej radość, kiedy np. podczas spaceru zobaczy napis i jest w stanie nazwać każdą literę. Czy w tym wieku mogłabym już próbować uczyć ją czytania? Czy to zdecydowanie za wcześnie?
Metoda super.Ja nieświadomie wprowadziłam ją w życie 🙂 Dopiero,gdy syn zaskoczył z czytaniem,zorientowałam się,że metoda taka istnieje 😉 Na początku dużo się bawiliśmy literkami,a czytanie przyszło razem z sylabami.Synek usiadł przy książce i zaczął czytać.Dziś ma 6 lat,czyta płynnie,ze zrozumieniem,wszystko, niezależnie od długości i trści 🙂
Hej hej Ja mam pytanie Ćwiczymy z corka od paru miesięcy ciagle samogloski bi wciąż myli A E ale jest niecierpliwa i chce wiecej wiec zaczelam powoli sylaby i lapie tylko caly czas Ai E po problem Czy masz jakies doswiadczenia z podobnym problemem? I jeszcze pytanie kiedy wprowadzac dziecku pisane litery? Dopiero jak pozna juz wszytskie w sylabach?
Pozdrawiam Gosia
Hej, Oczywiście każdy podchodzi inaczej. Ja najpierw uczyłam drukowanych samogłosek, później sylab i stopniowo w kolejnych zabawach uczyłam liter i sylab pisanych. U obu synów co prawda w różnym tempie ale taki system nauki czytania sprawdził się bardzo dobrze.
Mam dwójke czytaków, oboje zaczęli jak mieli 3,5roku- przed 4 urodzinami czytali wyrazy z 4-5liter, w obu przypadkach fascynacja literkami od 2roku życia, stad szybko opanowali ich nazwy i zaczeli laczyc w sylaby. Litery byly wszedzie – magnesy na lodówce, przyklejone na samochodzikach i parkowane na specjalnie swtorzonym parkingu, piankowe pod prysznicem.. proces nauki czytania przebiegł wiec plynnie. Starszak ma teraz 7 lat i czyta intonując i doskonale rozumiejac tekst, wiec nie moge sie zgodzic, ze uczenie liter i sylab rodzi potem słabsze/wolniejsze czytanie niz inne metody. Zdecydowanie wyprzedza czytaniem kolejne 3 roczniki szkolne.
Strasznie mi przykro , że dopiero teraz znalazłam waszą stronkę – strasznie męczyła się moja córeczka żeby nauczyć się czytać .
Do tej pory – a jest w drugiej klasie czyta literka po literce , a wasze metody są bardzo pomocne .
Pozdrawiam i polecam wszystkim .
Jak dziecko zaczyna interesować się literkami, czytaniem, to w zabawie wprowadzamy samogłoski. Każde dziecko będzie gotowe w innym wieku, więc najłatwiej obserwować 🙂
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. AkceptujęOdrzucamWięcej
Więcej
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
32 komentarze
d
.podziwiam za pomysłowość
kasia
Podziwiam włożona pracę. I zaangażowanie. U mnie sprawdziło się podsuniecie trzylatkowi magnesów na lodówkę z literkami. Bawił się, układał, pytał jaka to litera aż się nauczył. Krótko mówiąc syn wyszedł naprzeciw mojemu lenistwu.
Romka
Bardzo ciekawy wpis! Syn ma 2,5 roku i właśnie zastanawiam się, czy nie zacząć powoli “bawić się” w naukę czytania.
Chciałabym zapytać, czy metoda sylabowa to jest to samo co metoda krakowska? Czy są jakieś różnice? Od razu dodam, że o metodzie krakowskiej niewiele wiem, kilka lat temu o niej trochę czytałam.
Pozdrawiam serdecznie ?
ewawojtan
Tak złożenia są te same 🙂
Ba
Super pomysły! Kiedy, w jakim wieku można zacząć naukę czytania? Moje dziecko ma 3,5 roku i od jakiegoś czasu interesuje się literkami. Czy to już dobry moment?
ewawojtan
Tak jak najbardziej, zacznijcie od samogłosek, a potem przejdźcie do sylab 🙂
aniap
A mozesz prosze podac autora I tytul ksiazeczek z pierwszych zdjec?
magda
Elementarz Czytamy metoda sylabowa Alicja Karczmarska-Strzebonska
Kasia
Masakra! Twoja strona,pomysly są fantastyczne! Będę tu regularnie zaglądać 🙂 pozdrawiam serdecznie!
Joanna
A w jakim wieku zaczynaliście? Super pomysły 🙂
ahanka
Super pomysły Zaraz wykorzystam Ta metoda moja córka uczy sie polskiego jako drugiego języka w Sobotniej Polskiej Szkole Efekty widać szybko Na co dzień uczy się w angielskiej szkole. Dziękuję za pomysły!
Marta
Metoda sylabowa, to litery drukowane. W książkach zazwyczaj są litery małe i dziecko w szkole pisze pisanymi. Czy nie sprawia mu trudności przejścia?
ewawojtan
Nie stopniowo w kolejnych zabawach wprowadzamy małe literki i pisane, łącząc je na przykład w zbiory 🙂 dziecko szybko się uczy i zapamiętuje, że są litery wielkie, małe i pisane.
Kasia
Od kiedy mozna zaczac nauke czytania ta metoda? Moj syn ma 17 miesiecy, ale wg mnie patrzac na niego nie bedzue jeszcze tego rozumial i bedzie to dla niego za trudne? Jestes mega kreatywna… szacun
Malina
Podziwiam za pracę włożoną w przygotowanie pomocy dydaktycznych 😉 mam 2,5 letnią córkę, zna wszystkie literki drukowane. Sprawia jej radość, kiedy np. podczas spaceru zobaczy napis i jest w stanie nazwać każdą literę. Czy w tym wieku mogłabym już próbować uczyć ją czytania? Czy to zdecydowanie za wcześnie?
Aga
Wow! Szacunek!
Asia
Wspaniała sprawa,bardzo mi pomoze,zwłaszcza gdy mieszkam w Anglii i zaczne sama uczyć czytania i pisania w języku polskim?
Marta
Proszę o podanie autora i tytuł książki z pierwszego zdjęcia, (na kartce widnieje motocykl)
Dziękuję.
ewawojtan
Książka ma tytuł: Jak zbudować Motocykl, tu o niej pisałam https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/01/jak-zbudowac-motocykl/
Justyna
Podziwiam!!!! Super pomysły!!! Na pewno wykorzystam do nauki z moim syneczkiem.
Arkadiusz Pałucki
Wytrwałość, przede wszystkim wytrwałość. 🙂
Kasia
Czy żeby zacząć uczyć się ta metoda dziecko musi znać cały alfabet?
ewawojtan
Kasia nie, tylko samogłoski :-), po samogłoskach wprowadzamy sylaby.
Dusia
Metoda super.Ja nieświadomie wprowadziłam ją w życie 🙂 Dopiero,gdy syn zaskoczył z czytaniem,zorientowałam się,że metoda taka istnieje 😉 Na początku dużo się bawiliśmy literkami,a czytanie przyszło razem z sylabami.Synek usiadł przy książce i zaczął czytać.Dziś ma 6 lat,czyta płynnie,ze zrozumieniem,wszystko, niezależnie od długości i trści 🙂
Kasia K
Super Super, na pewno wykorzystam z moimi dziećmi !!
Gosia
Hej hej Ja mam pytanie Ćwiczymy z corka od paru miesięcy ciagle samogloski bi wciąż myli A E ale jest niecierpliwa i chce wiecej wiec zaczelam powoli sylaby i lapie tylko caly czas Ai E po problem Czy masz jakies doswiadczenia z podobnym problemem? I jeszcze pytanie kiedy wprowadzac dziecku pisane litery? Dopiero jak pozna juz wszytskie w sylabach?
Pozdrawiam Gosia
ewawojtan
Hej, Oczywiście każdy podchodzi inaczej. Ja najpierw uczyłam drukowanych samogłosek, później sylab i stopniowo w kolejnych zabawach uczyłam liter i sylab pisanych. U obu synów co prawda w różnym tempie ale taki system nauki czytania sprawdził się bardzo dobrze.
Ewelina
Mam dwójke czytaków, oboje zaczęli jak mieli 3,5roku- przed 4 urodzinami czytali wyrazy z 4-5liter, w obu przypadkach fascynacja literkami od 2roku życia, stad szybko opanowali ich nazwy i zaczeli laczyc w sylaby. Litery byly wszedzie – magnesy na lodówce, przyklejone na samochodzikach i parkowane na specjalnie swtorzonym parkingu, piankowe pod prysznicem.. proces nauki czytania przebiegł wiec plynnie. Starszak ma teraz 7 lat i czyta intonując i doskonale rozumiejac tekst, wiec nie moge sie zgodzic, ze uczenie liter i sylab rodzi potem słabsze/wolniejsze czytanie niz inne metody. Zdecydowanie wyprzedza czytaniem kolejne 3 roczniki szkolne.
Agnieszka
Strasznie mi przykro , że dopiero teraz znalazłam waszą stronkę – strasznie męczyła się moja córeczka żeby nauczyć się czytać .
Do tej pory – a jest w drugiej klasie czyta literka po literce , a wasze metody są bardzo pomocne .
Pozdrawiam i polecam wszystkim .
Danuta
w jakim wieku zacząć? Przeczytałam artykuł – świetny
ewawojtan
Jak dziecko zaczyna interesować się literkami, czytaniem, to w zabawie wprowadzamy samogłoski. Każde dziecko będzie gotowe w innym wieku, więc najłatwiej obserwować 🙂
Monika
Pani Ewo, Pani blog jest niekonczacym sie żródłem inspiracji. Ja również zainteresowałam się nauką czytania tylko, że metodą Domana. Bardzo polecam!