Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka…
Grupa sympatycznych zwierzaków w bardzo ciekawy sposób przedstawia techniczno-inżynieryjne ciekawostki dotyczące budowy motocykla. Czy paczka przyjaciół łącząc wspólnie swoje umiejętności skonstruuje jeżdżący i sprawny motocykl? Jeśli jesteście ciekawi ich perypetii, koniecznie zajrzyjcie do tej książeczki.
Już sam tytuł i okładka zainteresowały moich chłopców, bo temat motocykli i samochodów jest im bardzo bliski. W ciepłe dni nasz Dziadek z Babcią wsiadają razem na motor i gnają odwiedzić wnuki… Tak, tak, mój tato nie jest typowym dziadkiem na emeryturze, co siedzi w domu i patrząc w okno czeka na wnuki. Na co dzień moi rodzice prowadzą warsztat samochodowy i wulkanizację, więc wszelkie nowinki techniczne, samochody, koła i tematy inżynieryjne nie są nam obce.
Jednak nie jest tak łatwo przybliżyć dziecku w sposób dla niego przystępny budowę i działanie silnika, gaźnika, sprzęgła, skrzyni biegów, hamulców bębnowych, prądnicy, instalacji oświetleniowej i zapłonowej… i tu właśnie ze wspaniałą pomocą dla małych miłośników motoryzacji przychodzi Martin Sodomka w książce “Jak zbudować motocykl”. Jest to najnowsza książeczka z serii -“Historyjki techniczne” wydawnictwa Prószyński i S-ka.
W książce uwagę zwracają piękne i barwne ilustracje, oraz niezwykle precyzyjne rysunki techniczne, które przybliżają dziecku budowę i działanie motoru. Michał z zaciekawieniem i fascynacją słuchał opowiadania przyglądając się bacznie wszystkim ilustracjom. Książeczka ze względu na dużą dawkę technicznej wiedzy jest dedykowana dzieciom od lat 7, ale według mnie wszystko zależy od zainteresowań dziecka. Michał z pewnością nie jest w stanie zrozumieć zawiłych nieraz fragmentów opowiadań, ale po wspólnym przeczytaniu książki jego fascynacja do motoryzacji została jeszcze bardziej rozbudzona. Synek z wielkim przeżyciem i zaangażowaniem pokazywał kolejne części motoru, odpowiadał co się z nimi dzieje, gdzie płynie paliwo, że amortyzator to jest taki tłok, który porusza się w cylindrze w takim rzadkim oleju… jednym słowem nawet mój blisko 5 latek wychwycił ciekawe dla siebie fragmenty.
Starszy syn słuchając wciągającej opowieści o grupie przyjaciół, mimochodem przyswajał sobie techniczne słownictwo. Z książki oprócz zilustrowanych i opisanych informacji o tym, jak działają poszczególne części motoru dowiemy się co to jest siła odśrodkowa, chromowanie, jak lakierować części motoru i wielu innych ciekawostek. Liczne dialogi pomiędzy szczurkiem Arnim, wróblem Zenkiem oraz żabą Krystianem wprowadzają dziecko w tajemniczy świat techniki. Mały czytelnik z łatwością może dostrzec, że połączenie pracy zespołowej, umiejętności i talentów każdego z przyjaciół pozwala spełnić największe marzenia… Akcja książki jest przepełniona różnymi zwrotami akcji, a zakończenie zaskakuje i daje pozytywnie do myślenia na temat przyjaźni czy rywalizacji. Przy pierwszym czytaniu książki można się nawet nieco zmęczyć potężną dawką wiedzy, ale podchodząc do książki bardziej na luzie lub po raz kolejny, będziemy zachwyceni prostotą przekazu tak złożonej wiedzy technicznej. Książeczka może być bardzo ciekawą lekturą dla wielu dzieci, a z podobnym opracowaniem do tej pory jeszcze się nie spotkałam. Już nie możemy się doczekać kolejnych części.
-Mamo, a narysujesz mi taki motor jak w tej książce?
-No cóż, ilustracje są doprawdy piękne, więc i Michał zapragnął mieć podobny motor przy swoim łóżku.
Pobierz i wydrukuj kolorowankę z motorem
Zafascynowani tematem motoryzacyjnym oprócz kolorowanki spróbowaliśmy również skonstruować swój własny motor z kawałków drewnianej sklejki.
Książeczkę możecie zakupić w promocyjnej cenie w księgarni Prószyński i S-ka: >przejdź do sklepu<
Już niebawem ukaże się kolejna część z serii “Historyjki techniczne”-
“Jak zbudować samochód?” i “Jak zbudować samolot?”.
Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka.
4 komentarze
ola
Witam, książka jest świetna. Na Pani zdjęciach widoczne są również elementy drewniane motocykla. skąd Pani je ma? były dodatkiem do książki? bardzo proszę o odpowiedź.
pozdrawiam Ola
ewawojtan
Ola drewniany motocykl do składania dostaliśmy w prezencie, nie wiem czy jest sprzedawany jako dodatek do książki, trzeba zadać takie pytanie do wydawnictwa. Zapewne takie modele do składani można kupić na allegro.
Sik
Witam
Jestem zachwycony tą książką i całą serią.
Sam ma techniczne wykształcenie i zainteresowania motoryzacją.
Pracuje w branż motoryzacyjnej.
I jak miałem 17 lat kupiłem puzzle 3D Marki Jawa model Perak m11
Rok czasu i jeździło to czerwone cudo.
Mam dwie córki bliźniaczki 3 lata i sam kupuje tą książkę będzie edukacja.
A co im wcześniej tym lepiej .
Ale mam wielką prośbę pani Ewo …
Na miłość boską MOTOCYKL nie motor,motoru. To nawet źle brzmi.
Niech pani chłopcy mówią poprawnie.
Z góry dziękuje .
Pozdrawiam
Adam
ewawojtan
Dzięki Adam za sugestię, będę miała na uwadze 🙂