Młody inżynier – zabawy i eksperymenty konstrukcyjne
Młody inżynier, to książka, która zainspirowała nas do kilku ciekawych eksperymentów i zabaw. Zbudowaliśmy rollercoaster, sprawdzaliśmy wytrzymałość różnych mostów na obciążenie, testowaliśmy jak zachowują się budynki mieszkalne i wieżowce podczas trzęsienia ziemi oraz który rodzaj kolumn jest najmocniejszy. Wpadajcie po inspiracje na zabawy i eksperymenty dla młodych konstruktorów.
Jak wiecie uwielbiamy różne kreatywne, twórcze i konstrukcyjne wyzwania i takie właśnie znaleźliśmy w książce “Młody Inżynier. Notatnik” Stobbart Darran, Reynolds Eddie. Książka z pewnością zainteresuje dzieci, które wykazują zamiłowanie do technologii, informatyki, budowy maszyn, mostów, czy budynków. W środku znajdziemy mnóstwo ciekawych zadań, zachęcających do samodzielnego myślenia, testowania, projektowania i konstruowania.
Kilka pomysłów pokażemy Wam poniżej, ale w książce znajdziecie ich dużo więcej. Książka zachęca do wymyślanie nowych wynalazków lub zapisywania swoich pomysłów na ulepszenie już istniejących maszyn. To z pewnością super pomysł na wspólne spędzenie czasu.
Podoba nam się również, że książka choć porusza techniczne tematy to jest kolorowa, pełna obrazków i czytelnych instrukcji z ewentualnym wyjaśnieniem problemu na końcu książki. Znajdziemy tu też miejsc do rysowania, projektowania, a potrzebne elementy do wycinania, składnia i sklejania z papieru znajdziemy na dedykowanej stronie internetowej. Dzięki temu bez problemy mogliśmy wydrukować potrzebne do naszych zabaw budynki, samolot, helikopter, czy kolumny o różnym kształcie.
Budujemy własny Rollercoaster
Książka przy każdym temacie skłania dziecko do myślenia. Pokazuje jak myślą i rozwiązują problemy inżynierowie. Tak też było przy budowie naszej kolejki górskiej dla samochodów. Wykorzystaliśmy do tego kawałki dykty, które miałam kiedyś schowane w magazynku z kreatywnymi rzeczami do naszych zabaw. 🙂 Równie dobrze możecie to zrobić z kartonu, rolek, plastikowych butelek. To co znajdziecie w domu.
Podczas budowy zauważyliśmy kolejne problemy i staraliśmy się ja rozwiązać. Trzeba było dostosować kąt nachylenia, szerokość toru. Podczas naszych testów zauważyliśmy, że miejscami trzeba dobudować boczne bandy.
Dowiedzieliśmy się dzięki temu jak wagoniki w koleje górskiej poruszają się bez silnika. Mogliśmy też odpowiedzieć na pytania co to jest energia potencjalna i kinetyczna. Zastanawialiśmy się też jak trezba skonstruować tor, aby wagonik na końcu spokojnie wyhamował. Potem też rysowaliśmy na kartce własne kolejki górskie i porównywaliśmy je. Naprawdę świetna zabawa i nauka przy okazji. 🙂
Konstruujemy mosty i testujemy ich wytrzymałość
Kolejne wyzwanie z książki “Młody Inżynier. Notatnik”, to konstrukcja mostów. W tym celu wykorzystaliśmy samochody, kolorowe kartki i dwa pniaki drewna. Wy możecie wykorzystać zwykłe białe kartki, zamiast pniaków zróbcie filary z książek, a obciążenie mostów możecie sprawdzać ulubionymi zabawkami, autkami, kamykami. Jednym słowem do eksperymentu wykorzystajcie to co znajdziecie w domu.
Podczas tej zabawy dowidzieliśmy się, że most wygina się i ściska za każdym razem, gdy przejeżdża po nim samochód. Dzięki temu wiemy już co to jest nośność mostu i jak inżynierowe projektują mosty, aby rozłożyć ciężar równomiernie i nie dopuścić do zawalenia mostu.
W eksperymencie testowaliśmy też nośność papierowych mostów. Pierwszy most miał złoże tylko boczne krawędzie i był najszerszy. Przez to most był najbardziej obciążony w jednym obszarze i był najsłabszy. W kolejnym moście ilość zagięć kartki w harmonikę była większa, most był węższy i lepiej wytrzymywał obciążenie samochodami.
Ostatni most była cały złożony w harmonijkę i najlepiej rozkładał wpływ siły na krawędzie. Wniosek im większa ilość złożem, tym mocniejszy most, bo siły rozkładają się równomiernie na krawędziach. Spróbujcie koniecznie tej zabawy w domu, bo świetnie się przy tym bawiliśmy, a książka pomogła nam w wyjaśnieniu i zrozumieniu tego zjawiska.
Co się dziej z budynkami podczas trzęsienia ziemi?
Do tej zabawy wydrukowaliśmy i złożyliśmy budynki mieszkalne z papieru oraz wieżowiec. Ustawaliśmy je na pniakach, którymi potem ruszaliśmy imitując trzęsienie ziemi. Zaobserwowaliśmy, które budynki są bardziej wywrotne, a które bardziej stabilne. Zastanawialiśmy się jak można wzmocnić takie wysokie i duże budynki, aby były bardziej stabilne podczas trzęsień ziemi i podmuchów wiatrów.
Przy tej okazji poruszyliśmy tematy fundamentów i ciężaru podstawy. Nic tak nie uczy i nie zachęca do rozwiązywania problemów jak takie wspólne eksperymentowanie i własne obserwacje.
Sprawdzamy wytrzymałość kolumn w budynkach
Nasza ostania zabawa pozwoliła nam zaobserwować wytrzymałość kolumn o różnym kształcie. Ponownie wydrukowaliśmy gotowe szablony, ale możecie też użyć zwykłej kartki i złożyć ją i skleić w kolumnę o podstawie okręgu, trójka i kwadratu. Następnie na każdą kolumnę po kolei kładziemy niewielki ciężar. My użyliśmy tu naszej książki.
Możecie zaobserwować jak kolumny radzą są z utrzymaniem ciężaru. Ciężar na kolumnie trójkątnej i kwadratowej koncertuje się na narożnikach, które stanowią słabe punkty kolumn i w końcu powodują ich załamanie. Najmocniejsza okazała się kolumna o postawie okręgu, bo nie ma tam narożników i ciężar rozkłada się równomiernie.
Dla kogo jest książka “Młody Inżynier. Notanik”?
Książka zdecydowanie zainteresuje dzieci, które ciekawią się takimi technicznymi i inżynieryjnymi tematami. Dzięki temu, że jest kolorowa i krótko oraz w prosty sposób wyjaśnia różne zjawiska nadaje się już dla dzieci w przedziale wiekowym ok 6-12 lat.
Myślę, że to bardzo wartościowa książka, która zachęca do wspólnego eksperymentowania, a przy okazji przemycamy cenną wiedzę. To tez doskonały pomysł na prezent. Książka rozbudza w dzieciach kreatywność, spostrzegawczość i wyobraźnię, a przy tym również uczy.
Partnerem artykułu jest Grupa Wydawnicza Foksal