fbpx
kreatywne zabawy dla dzieci, zabawy konstrukcyjne, budujemy koleje górską, rolercoaster, młody inzynier, moje dzieci kreatywnie
czytamy,  Książki dla dzieci,  recenzje,  zabawy konstrukcyjne

Młody inżynier – zabawy i eksperymenty konstrukcyjne

          Młody inżynier, to książka, która zainspirowała nas do kilku ciekawych eksperymentów i zabaw. Zbudowaliśmy rollercoaster, sprawdzaliśmy wytrzymałość różnych mostów na obciążenie, testowaliśmy jak zachowują się budynki mieszkalne i wieżowce podczas trzęsienia ziemi oraz który rodzaj kolumn jest najmocniejszy. Wpadajcie po inspiracje na zabawy i eksperymenty dla młodych konstruktorów.

       Jak wiecie uwielbiamy różne kreatywne, twórcze i konstrukcyjne wyzwania i takie właśnie znaleźliśmy w książceMłody Inżynier. Notatnik”  Stobbart Darran, Reynolds Eddie. Książka z pewnością zainteresuje dzieci, które wykazują zamiłowanie do technologii, informatyki, budowy maszyn, mostów, czy budynków. W środku znajdziemy mnóstwo ciekawych zadań, zachęcających do samodzielnego myślenia, testowania, projektowania i konstruowania.

recenzje książek dla dzieci, czytamy książkę młody inżynier

       Kilka pomysłów pokażemy Wam poniżej, ale w książce znajdziecie ich dużo więcej. Książka zachęca do wymyślanie nowych wynalazków lub zapisywania swoich pomysłów na ulepszenie już istniejących maszyn. To z pewnością super pomysł na wspólne spędzenie czasu.

       Podoba nam się również, że książka choć porusza techniczne tematy to jest kolorowa, pełna obrazków i czytelnych instrukcji z ewentualnym wyjaśnieniem problemu na końcu książki. Znajdziemy tu też miejsc do rysowania, projektowania, a potrzebne elementy do wycinania, składnia i sklejania z papieru znajdziemy na dedykowanej stronie internetowej. Dzięki temu bez problemy mogliśmy wydrukować potrzebne do naszych zabaw budynki, samolot,  helikopter, czy kolumny o różnym kształcie.

młody iżynier książka, książki edukacyjne dla dzieci


Budujemy własny Rollercoaster


        Książka przy każdym temacie skłania dziecko do myślenia. Pokazuje jak myślą i rozwiązują problemy inżynierowie. Tak też było przy budowie naszej kolejki górskiej dla samochodów. Wykorzystaliśmy do tego kawałki dykty, które miałam kiedyś schowane w magazynku z kreatywnymi rzeczami do naszych zabaw. 🙂 Równie dobrze możecie to zrobić z kartonu, rolek, plastikowych butelek. To co znajdziecie w domu.

      Podczas budowy zauważyliśmy kolejne problemy i staraliśmy się ja rozwiązać. Trzeba było dostosować kąt nachylenia, szerokość toru. Podczas naszych testów zauważyliśmy, że miejscami trzeba dobudować boczne bandy.

     Dowiedzieliśmy się dzięki temu jak wagoniki w koleje górskiej poruszają się bez silnika. Mogliśmy też odpowiedzieć na pytania co to jest energia potencjalna i kinetyczna. Zastanawialiśmy się też jak trezba skonstruować tor, aby wagonik na końcu spokojnie wyhamował. Potem też rysowaliśmy na kartce własne kolejki górskie i porównywaliśmy je. Naprawdę świetna zabawa i nauka przy okazji. 🙂

kreatywne zabawy dla dzieci, edukacja domowa, moje dzieci kreatywnie

kreatywne blogi rodzinne, edukacja domowa, zabawy konstrukcyjne dla dzieci

moje dzieci kreatywnie, budujemy kulodrom, kolejka górska

moje dzieci kreatywnie, kreatywne zabawy dla dzieci, edukacja domowa, zabawy konstrukcyjne, młody izynier, kulodrom

moje dzieci kreatywnie, edukacja domowa, młody inżynier

moje dzieci kreatywnie, zabawy kreatywne, zabawy z dziećmi z domu, zabawa z dzieckiem, co robić z dzieckiem w domu


Konstruujemy mosty i testujemy ich wytrzymałość


              Kolejne wyzwanie z książki “Młody Inżynier. Notatnik”, to konstrukcja mostów. W tym celu wykorzystaliśmy samochody, kolorowe kartki i dwa pniaki drewna. Wy możecie wykorzystać zwykłe białe kartki, zamiast pniaków zróbcie filary z książek, a obciążenie mostów możecie sprawdzać ulubionymi zabawkami, autkami, kamykami. Jednym słowem do eksperymentu wykorzystajcie to co znajdziecie w domu.

            Podczas tej zabawy dowidzieliśmy się, że most wygina się i ściska za każdym razem, gdy przejeżdża po nim samochód. Dzięki temu wiemy już co to jest nośność mostu i jak inżynierowe projektują mosty, aby rozłożyć ciężar równomiernie i nie dopuścić do zawalenia mostu.

           W eksperymencie testowaliśmy też nośność papierowych mostów. Pierwszy most miał złoże tylko boczne krawędzie i był najszerszy. Przez to most był najbardziej obciążony w jednym obszarze i był najsłabszy. W kolejnym moście ilość zagięć kartki w harmonikę była większa, most był węższy i lepiej wytrzymywał obciążenie samochodami.

         Ostatni most była cały złożony w harmonijkę i najlepiej rozkładał wpływ siły na krawędzie. Wniosek im większa ilość złożem, tym mocniejszy most, bo siły rozkładają się równomiernie na krawędziach. Spróbujcie koniecznie tej zabawy w domu, bo świetnie się przy tym bawiliśmy, a książka pomogła nam w wyjaśnieniu i zrozumieniu tego zjawiska.   młody inżynier notatnik

zabawy dla dzieci w domu, kreatywnie z dzieckiem, kreatywnie w domu, moje dzieci kreatywnie

moje dzieci kreatywnie, eksperymenty dla dzieci, doświadczenia dla dzieci, młody inżynier

co robić z dzieckiem w domu, ciekawe zabawy dla dzieci, eksperymenty dla dzieci

zabawy dla dzieci w domu, ciekawe eksperyemnty dla dzieci, moje dzieci kreatywnie, kreatywne zabawy dla dzieci, młody inzynier, zabawy konstrukcyjne

doświadczenia fizyczne dla dzieci, edukacja domowa, młody inżynier, kreatywne zabawy, nauka przez zabawę

blogi o kreatywnych zabawach dla dzieci


Co się dziej z budynkami podczas trzęsienia ziemi?


       Do tej zabawy wydrukowaliśmy i złożyliśmy budynki mieszkalne z papieru oraz wieżowiec. Ustawaliśmy je na pniakach, którymi potem ruszaliśmy imitując trzęsienie ziemi. Zaobserwowaliśmy, które budynki są bardziej wywrotne, a które bardziej stabilne. Zastanawialiśmy się jak można wzmocnić takie wysokie i duże budynki, aby były bardziej stabilne podczas trzęsień ziemi i podmuchów wiatrów.

       Przy tej okazji poruszyliśmy tematy fundamentów i ciężaru podstawy. Nic tak nie uczy i nie zachęca do rozwiązywania problemów jak takie wspólne eksperymentowanie i własne obserwacje.

trzęsienie ziemi zabawa, doświadczenia dla dzieci o trzęsieniu ziemi, eksperyemnty dla dzieci, nauka przez zabawę

edukacja domowa, eksperyemnty dla dzieci, zabawy i nauka w domu

trzęsienie ziemi eksperyment


Sprawdzamy wytrzymałość kolumn w budynkach


        Nasza ostania zabawa pozwoliła nam zaobserwować wytrzymałość kolumn o różnym kształcie. Ponownie wydrukowaliśmy gotowe szablony, ale możecie też użyć zwykłej kartki i złożyć ją i skleić w kolumnę o podstawie okręgu, trójka i kwadratu. Następnie na każdą kolumnę po kolei kładziemy niewielki ciężar. My użyliśmy tu naszej książki.

         Możecie zaobserwować jak kolumny radzą są z utrzymaniem ciężaru. Ciężar na kolumnie trójkątnej i kwadratowej koncertuje się na narożnikach, które stanowią słabe punkty kolumn i w końcu powodują ich załamanie. Najmocniejsza okazała się kolumna o postawie okręgu, bo nie ma tam narożników i ciężar rozkłada się równomiernie.

młody inżynier, notatnik, ksiażka, książki edukayjne dla dzieci, recenzje ksiażek dla dzieci

doświadczenia fizyczne dla dzieci, młody inżynier

młody inżynier kreatywne zabawy i eksperymenty dla dzieci

doświadczenia fizyczne dla dzieci, ciekawe eksperymenty dla dzieci

moje dzieci kreatywnie eksperymenty, doświadczenia dla dzieci, edukacja domowa, kreatywne zabawy w domu

młody inżynier zabawy, eksperymenty, doświdczenia dla dzieci, konstruowanie, młody inżynier książka, notatnik.


Dla kogo jest książka “Młody Inżynier. Notanik”?


       Książka zdecydowanie zainteresuje dzieci, które ciekawią się takimi technicznymi i inżynieryjnymi tematami. Dzięki temu, że jest kolorowa i krótko oraz w prosty sposób wyjaśnia różne zjawiska nadaje się już dla dzieci w przedziale wiekowym ok 6-12 lat.

        Myślę, że to bardzo wartościowa książka, która zachęca do wspólnego eksperymentowania, a przy okazji przemycamy cenną wiedzę.  To tez doskonały pomysł na prezent.  Książka rozbudza w dzieciach kreatywność, spostrzegawczość i wyobraźnię, a przy tym również uczy.


Książkę możecie kupić tutaj


młody inżynier, notatnik, książka dla dzieci, edukacja przez zabawę

młody inżynier, notatnik, książka dla dzieci, edukacja przez zabawę

młody inżynier, notatnik, książka dla dzieci, edukacja przez zabawę, recenzje książek dla dzieci


Partnerem artykułu jest Grupa Wydawnicza Foksal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »