fbpx
nauka czytania, sylabowe zabawy memo
czytamy,  czytanie sylabowe,  pomoce edukacyjne,  poznajemy litery,  samogłoski,  zabawy dla 4-5 latków

Sylabowe memo DIY z zakrętek

           Jak wiecie obu synów uczyłam czytać metodą sylabową. To świetna metoda nauki przez zabawę, o której więcej pisałam tu: Jak nauczyć dziecko czytać? Prosicie mnie o kolejne propozycje zabaw edukacyjnych, więc będą się stopniowo pojawiać pomiędzy inspiracjami plastycznymi i DIY.

        Dziś mam dla Was prosty sposób na przygotowanie popularnego memo w wersji sylabowej. Do zabawy wystarczy kupić około 12-14 zakrętek od słoików. Ja kupiłam je za kilka złotych w jednym z marketów. Dodatkowo potrzebujecie klej i koła zadaniowe, które możecie pobrać poniżej i dowolnie wypełnić.


Pobierz koła do druku


        Czytanie sylabowe warto zacząć od poznania samogłosek, więc jeśli jesteście na początku nauki, to proponuję wykonać memo z samogłoskami. Wystarczy wypełnić pola wydrukowanych kół ręcznie lub na komputerze. Każdą samogłoskę wpisujemy po dwa razy, tak aby stworzyć parę takich samych samogłosek lub sylab. Wypełnione koła przyklejamy za pomocą kleju do spodów nakrętek.

czytanie sylabowe, nauka czytania

         Możecie w taki sposób przygotować memo z samogłoskami, sylabami drukowymi lub pisanymi czy cyferkami. W zależnosci od przerabianego tematu możecie dowolnie modyfikować grę. Ja dla przykładu przygotowałam memo z sylabami drukowanymi MA, MI, MO, ME, MU, MY.

      Jednym z wariantów gry memo może być dopasowywanie nie tylko par takich samych sylab pisanych wielkimi literami, ale na przykład łączenie wielkich liter z małymi literami: My z my, czy liter pisanych z drukowanymi. To bardzo dobry sposób na pokazanie dziecku różnic i podobieństw w zapisie i ich utrwalenie.

czytanie sylabowe, zabawy dla dzieci, nauka czytania

      Dla przypomnienia gra w Memo, to zabawa pamięciowa polegająca na odszukiwaniu par takich samych obrazków lub w naszym przypadku sylab. Wszystkie opisane zakrętki odwracamy sylabami do dołu. Każde kolejne dziecko okrywa dwie sylaby głośno je czytając. Jeśli odnajdziemy parę zabieramy zakrętki i zdobywamy punkt.

        Jeśli nie uda się odkryć pary uda zakrywamy zakrętki ponownie zostawiając je w tym samym miejscu. Kolejne osoby starają się zapamiętać miejsca poszczególnych sylab i w swojej kolejce również próbują odszukać parę. Przy każdym odkrywaniu sylab odczytujemy je głośno.

       Taki sposób zabawy z pewnością zachęci każde dziecko do czytania. W większej grupie i przy wyższym stopniu zaawansowania możemy przygotowywać znacznie więcej sylab.

jak nauczyc dziecko czytac

 

co zrobic z zakretek

 

sylabowe zabawy, nauka czytania, moje dzieci kreatywnie

 

 

 

moje dzieci kreatywnie

 

memo sylabowe

 

nauka czytania sylabami, czytanie sylabowe, memo sylabowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »