fbpx
czytanie sylabowe,  gry,  pomoce edukacyjne

Sylabowe puzzle

             Czas upływa tak szybko… jeszcze niedawno Michałek był malutki, a ja uczyłam czytać Adasia. Dokładnie trzy lata temu w podobnej zabawie tylko na bazie kół poznawaliśmy wspólnie ze starszym synkiem nowe sylaby. O efektach tej nauki pisałam cały post pt.: Jak nauczyć dziecko czytać? Tym razem w okresie wielkanocnym stworzyłam na potrzeby nauki z Machałkiem sylabowe jaja. Zobaczcie jak się bawiliśmy i śmiało możecie pobrać gotowe szablonu z sylabami jak również czyste połówki jaj do wypełnienia w dowolny sposób.

             Sylabowe puzzle zaraz po wydrukowaniu wspólnie z Michałkiem wycinaliśmy i układaliśmy na stole. Każdą sylabę głośno czytaliśmy: MA-MA, KO-KO, TA-TA. Gdy opanowaliśmy większość sylab, poprzycinałam jaja na dwie połówki. Na początek do zabawy wybrałam trzy przecięte jaja z sylabami, potem stopniowo zwiększaliśmy liczbę do 6 jaj i na końcu bawiliśmy się używając wszystkich sylab.

moje dzieci kreatywnie

nauka wycinania

          Każdy szablon jest przecięty w inny sposób, więc nie ma możliwości nieodpowiedniego dopasowania sylab. Doskonałym pomysłem jest zalaminowanie gotowych czystych szablonów. Po zalaminowanych wzorach można śmiało pisać pisakiem suchościeralnym i używać ich wielokrotnie do różnych zabaw.

jak nauczyc dziecko czytac

edukacja domowa

Tu próba połączenia razem wszystkich połówek, na górze ułożyliśmy lewą część jaja, a na dole prawą część.

czytanie sylab

             Michał radzi sobie z sylabami z każdą próbą lepiej. Nasza aktywność trwa dosłownie kilka minuta, ale staramy się czytać i bawić sylabami co raz bardziej systematycznie. Nasze puzzle możecie wykorzystać również do nauki kolorów (wystarczy w paintcie wypełnić jaja różnymi kolorami). Świetnie można bawić się również ucząc cyferek, dodawania, samogłosek, powtarzając zadania logopedyczne czy słówka po polsku i angielsku.

sylabowe puzzle

nauka czytania sylabowego

nauka czytania


Pobierz i wydrukuj gotowe szablony z sylabami


czytanie sylabowe


Pobierz i wydrukuj czyste szablony


pisanki do wydruku

6 komentarzy

 • Okiem Alexa

  Fajny pomysł, można by to nawet wydrukować na sztywniejszym papierze, dzięki czemu zabawa nie będzie jednorazowa. Chociaż z drugiej strony wycinanie też rozwija zdolności malucha 😉

 • agata

  Witam serdecznie,
  Dziękuję za kolejny edukacyjny pomysl! Zaraz dzialamy! Zastanawiam się jedynie czy lepiej byłoby przecinac jajka w jednakowy sposób, aby docelowo połówki z kształtu były identyczne. W innym przypadku Dziecko może łączyć połówki sugerując się jedynie kształtem przecięcia a nie skupiać się na składaniu sylabusy.

  • ewawojtan

   Można zrobić również w taki sposób jak piszesz, ja chciałam iść bardziej w puzzle, bo dopasowanie różnych kształtów i sprawdzanie czy się połączą odpowiednio sprawia Michałowi dużo frajdy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »