fbpx
aqua dragons hodowla smoków morskich
Polecamy,  pomoce edukacyjne,  Poznajemy świat,  recenzje

Hodowla smoków morskich Aqua Dragons

          Kilka miesięcy temu chłopcy usilnie namawiali mnie na założenie w domu hodowli mrówek… później temat się rozszedł i wrócił do nas we wrześniu, kiedy chłopcy postanowili założyć swoją hodowlę smoków morskich. Ja osobiście miałam do tego sceptyczne podejście, ale dałam się przekonać i po pierwszych 7 tygodniach wiem, że było warto.

           Aqua Dragons to zestaw hodowlany żywych gatunków wodnych z rodziny skorupiaków. Starsze i bardziej dociekliwe dzieci z ciekawością szukają szczegółowych informacji na temat naszych żyjątek, co jest fantastycznym sposobem na poszerzenie wiedzy o biologii, organizmach żywych i anatomii. Jaja naszych smoków mają niesamowitą naturalną zdolność zwaną cryptobiosis, która pozostawia je przy życiu, ale w stanie hibernacji, dzięki czemu mogą się obudzić po wielu latach, potrzebują do tego tylko wody. Aqua Dragons żyły w morzach i słonych jeziorach na Ziemi przez miliony lat!

       Każdy Smok morski ma troje oczu, zestaw dwóch płetw, które działają jak skrzela, a także umożliwiają im pływanie w wodzie. Trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę nieziemsko i wzbudzają zachwyt i ciekawość każdego, kto odwiedza nasz dom. 🙂

aqua dragons hodowla smoków morskich

           Wylęganie i obserwacja jak rozwijają się Aqua Dragons pomaga dzieciom nauczyć się najważniejszych wartości, takich jak dbanie o żyjącą istotę, odpowiedzialna opieka nad nimi, a także traktowania żywych zwierząt z szacunkiem. Jest to zdecydowanie produkt edukacyjny, który zachęca do zgłębiania wiedzy z dziedziny biologii, anatomii, a nawet geografii.

       Według mnie do hodowli smoków morskich nie należy podchodzić jak do zakupu kolejnej zabawki czy gadżetu. Własna hodowla smoków to krok do samodzielności dziecka i nauki odpowiedzialności za żywe stworzenie.  Smoki morskie w Waszym domu mogą tak jak u nas okazać się niezwykłą przygodą pełną codziennych obserwacji i szukaniu odpowiedzi na różne pytania.


Jak założyć hodowlę smoków?


 • W zakupionym zestawie mamy wszystko, co potrzebne do założenia i hodowli smoków. Pokarm w zestawie wystarcza na około 2 miesiące, a później możemy go dokupić.
  • akwarium
  • jajka,
  • pokarm,
  • pipetka,
  • miarka do pokarmu
  • lupa

aqua dragons hodowla smoków morskich

aqua dragons hodowla smoków morskich

 • Do akwarium wlaliśmy źródlaną wodę butelkowaną do wysokości oznaczonej kreską (niedopuszczalna jest woda z kranu ani woda gazowana)
 • Następnie wsypaliśmy do środka saszetkę wypełnioną jajeczkami smoków oraz potrzebnymi do ich życia minerałami. Każda torebka zawiera około 100 jajeczek smoków, z których zawsze wykluwają się smoki. Teraz będzie potrzebna cierpliwość, sumienność i opiekuńczość.


Co jest ważne?


 • Smoki wykluwają się w ciągu 48-72h jednakże są niewidoczne gołym okiem, dlatego świetnie sprawdza się mała lupka, która szybko pozwoliła dostrzec niewielkie poruszające się w wodzie punkciki, które z biegiem kolejnych dni rosły i zmieniały swoją postać.
 • Od momentu wyklucia smoków należy rozpocząć sumienną hodowlę, do której należy: częste natlenianie wody przy użyciu pipetki – 3-4 razy dziennie po jednej minucie ( na początku smoki są zbyt malutkie, aby mogły wypłynąć i zaczerpnąć powietrza, dlatego natlenianie jest takie ważne. Jeżeli w zestawie nie ma pipetki, do natleniania można użyć strzykawki), karmienie niewidocznych jeszcze gołym okiem smoków, na początku wystarczy 2 razy w tygodniu jedna miarka pokarmu. To są najważniejsze obowiązki każdego małego hodowcy smoków morskich.

aqua dragons hodowla smoków morskich


Mali odkrywcy i naukowcy


aqua dragons hodowla smoków morskich

 • Istotną rzeczą jest natlenianie wody, gdyż smoki morskie muszą oddychać, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach życia, gdy są nadal malutkie i wypływanie na powierzchnię w celu zaczerpnięcia powietrza kosztuje je wiele wysiłku. W celu natleniania włóż pipetę do wody i wydmuchuj pęcherzyki powietrza, następnie wyciągnij pipetę tak, aby nie zassać wody ze zbiornika. Powtarzaj czynność przez ok. minutę. Większe zestawy posiadają wbudowaną pompkę
 • Pamiętaj, że temperatura pomieszczenia nie powinna przekroczyć 31ºC lub spaść poniżej 17ºC. Smoki morskie uwielbiają światło słoneczne, ale należy zachować ostrożność; nie należy wystawiać zbiornika na bezpośrednie światło słoneczne latem, gdyż może to doprowadzić do przegrzania.
 • Od momentu wyklucia smoków do momentu pojawienia się dorosłych smoków, może minąć nawet 2 – 2,5 tygodnia, dlatego tak ważne jest ich regularne karmienie i natlenianie wody we wczesnym okresie ich życia. U nas smoki w pełni dojrzałe były po trzech tygodniach. Wtedy też mogliśmy zaobserwować jak się ganiają, bawią ze sobą i łączą się w pary tworząc kolejne pokolenie smoków morskich.

Edukacyjne walory Aqua Dragons


         Przy okazji naszej hodowli połączyliśmy opiekę nad smokami z nauką. Adam uczył się akurat w szkole na temat mikroskopu, przygotowywania preparatorów i wykorzystania go w nauce i badaniach. Dlatego też z zaangażowaniem i ciekawością postanowiliśmy obejrzeć jednego ze smoków w dużym powiększeniu. Delikatnie wyłowiliśmy pipetą jednego ze smoków i już po chwili mogliśmy go podziwiać jak się porusza w kropli wody pod mikroskopem.

        To było niesamowite doświadczenie i jestem pewna, że takie poznawanie nauki poprzez samemu przeprowadzane doświadczenie, na długo zostanie u dziecka w pamięci. Smok oczywiście po wnikliwej analizie pod mikroskopem wrócił bezpiecznie do swojego akwarium.

zabawy dla dzieci nauka przez zabawe   moje dzieci kreatywnie aqua dragons hodowla smoków morskich


Co robią Aqua Dragons?


         Jak tylko nieco urosną można obserwować jak jedzą, pływają, bawią się ze sobą, rozmnażają się, składają jajka lub jak pojawiają się ich dzieci… Mają wiele różnych sposobów postępowania i zachowania, a dziecko zależnie od wieku może je dowolnie interpretować. Dla maluchów nazywanie hodowli smokami morskimi bardzo fajnie działa na wyobraźnię i zachęca do aktywności i zaangażowania się w codzienne opiekowanie się smokami.


Jak długo żyją Aqua Dragons, i jak wygląda ich cykl życia?


        Pełen cykl życia jednego pokolenia Aqua Dragons wynosi 60 dni, wynika to z ich natury. Po około 4 tygodniach dorosłe smoki rozmnażają się, samice składają jajka, które opadają na dno naszego akwarium. Dorosłe osobniki osiągają nawet 2 cm długości. Przy dobrej opiece, odpowiednich warunkach wody, światła i temperatury można cieszyć się wieloma pokoleniami smoków na długie miesiące. Nasza hodowla jest na etapie tworzenia się nowego pokolenia smoków i ma 7 tygodni.

aqua dragons hodowla smoków morskich

aqua dragons hodowla smoków morskich

       Moi chłopcy każdego dnia uważnie i z ciekawością obserwują nowe zwierzątka. Można dostrzec różnicę pomiędzy samicą, a samcem patrząc, jak rosną na różnych etapach cyklu życia oraz w jaki sposób się zachowują. Bardzo ciekawie wyglądają, gdy łączą się w pary.

         Samiec jest poniżej i chwyta samicę antenkowatymi wypustkami, które wystają z jego głowy. Pływają tak razem przez kilka dni, aż samica złoży jajko, które potem nosić na swoim ogonie. Można to zobaczyć nawet bez lupy, pojawia się na jej tułowiu mała czarna kuleczka!

aqua dragons hodowla smoków morskich

        Zestaw Aqua Dragons Deluxe 6002 oraz Zestaw Hodowlany 4003 posiada wbudowaną lampkę LED i zawiera baterie, aby można było włączać światełko za każdym razem, gdy dziecko zechce obserwować smoki. Taki mini akwarium, to też fajna dekoracja pokoju i mini lampka. U nas smoki stoją na parapecie w salonie, bo każdy z ciekawością kilka razy dziennie obserwuje co się dzieje w naszych mini akwariach 🙂


Zestawy Aqua Dragons możesz kupić tutaj


aqua dragons hodowla smoków morskich

aqua dragons hodowla smoków morskich


Partnerem wpisu jest Gonzo Toys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »