fbpx
czytamy,  Książki dla dzieci,  Polecamy

Dlaczego nie da się żyć bez…? Nowa seria książeczek edukacyjnych

           Dlaczego nie da się żyć bez toalety? Albo prądu? Czy wyobrażasz sobie świat bez telefonu, Internetu i gier wideo? Dzieci codziennie zadają mnóstwo pytań, są dociekliwe i ciekawe świata, a ich pytania często nas zaskakują. My właśnie czytamy pierwszy tom nowej serii książeczek “Zakład, że tego nie wiesz”, które w przyjazny sposób pomagają znaleźć odpowiedzi nawet na najbardziej zaskakujące pytania i zachęcają do dalszego zgłębiania tematu.

          Czy można żyć bez telefonu, kiedy i kto w ogóle wymyślił telefon, jak go używać, na co należy uważać. Z czego zbudowany jest telefon i jak kiedyś ludzie sobie radzili z przekazywaniem informacji i komunikowaniem się? Czy ludzie, którzy nie znali jeszcze telefonu, telegrafu, czy nawet gołębi pocztowych mogli się kontaktować na odległość?

         Wszystkie te pytania i wiele innych zostały przedstawione w formie kolorowej i przystępnej dla dzieci książeczki z ilustracjami. Możemy poznać historię telefonu, komunikacji międzyludzkiej, a nawet poznać sprytne sposoby na zapamiętywanie informacji. Kiedyś ludzie musieli sobie radzić w inny sposób z komunikowaniem, liczeniem, czy słuchaniem muzyki.

zakład że tego nie wiesz, ksiązki dla dzieci


Czy wszystkie wynalazki ułatwiają życie?


          To co dziś znajdziemy na jedno kliknięcie w telefonie kiedyś wymagało od nas wielu innych rzeczy na przykład liczydeł do liczenia, latarki do oświetlania drogi, zegarka do sprawdzenia godziny, aparatu do fotografowania, sprzętu grającego do słuchania muzyki, słownika do sprawdzenia prawidłowej pisowni. Dziś wynalazek i rozwój telefonu nabiera zupełnie innego znaczenia, niż kilkadziesiąt lat temu.

         Książka ułatwia pokazanie dziecku jak ludzie żyli bez telefonu wiele lat temu, a jakim udogodnieniem jest telefon komórkowy w dzisiejszych czasach. Możemy wspólnie zastanowić się jak sobie radzić bez tych wszystkich pomocy, które znajdziemy dziś w prawie każdej komórce. Zapewne taka wspólna lektura, to nie tylko ciekawostki dla dziecka, ale również dla rodzica. To świetny impuls do wspólnych rozmów, a może nawet poszukiwań starych telefonów u babci, czy dziadka.


Zakład, że tego nie wiesz?


            My już przeczytaliśmy tom pierwszy dotyczący telefonu komórkowego i z niecierpliwością czekamy na kolejny tom z serii Zakład, że tego nie wiesz! Będziemy w nim poznawać ciekawostki i historię dotyczącą pieniędzy. Bardzo jesteśmy ciekawi, co znajdziemy w kolejnej książce. Pierwszy tom o telefonie bardzo nam się spodobał. Oprócz informacji, kolorowych obrazków znajdziemy też nieco humorystycznych komiksowych fragmentów. Książka zaciekawiła nawet starszego syna, zresztą wcale się nie dziwie, bo i ja sporo ciekawostek doczytałam.

           To co mi się podoba w tej serii, to dawkowanie informacji. Dziecko nie jest zarzucane ogromem wiedzy, ale małymi dawkami informacji, która zaspokoją ich ciekawość, lub zainspirują do poszukiwania bardziej szczegółowych odpowiedzi. To ważne, aby nie zniechęcić do czytania, ale zainspirować, uzmysłowić pewne fakty, a potem ewentualnie doczytać w innych źródłach, to co nas najbardziej zaciekawi. Jak widać po tytułach książki będą poruszać różne ważne kwestie, ale też takie, które zwyczajnie bardzo ciekawią nasze dzieci.

Dlaczego nie da się żyć bez


Dlaczego nie da się żyć bez…?

Seria 25 tomów odpowiadających na nurtujące pytania wielu dzieci!


              Cała kolekcja zawiera w sumie 25 tomów, które będą się ukazywać co 2 tygodnie w czwartki w kioskach, salonikach prasowych i Empiku.

             Tom I jest w super cenie 6,99zł dostępny już od 6 lutego, a kolejne w cenie 14,99zł. Patronem kolekcji jest Uniwersytet Dzieci i telewizja Da Vinci. Książka jest w miękkiej oprawie i ma 35 stron. Tu dowiesz się więcej na temat całej serii: zakladzetegoniewiesz.pl

          Warto pokazywać dziecku to, jak świat się zmienia na przestrzeni dziesiątek, czy setek lat. My często rozmawiamy o tym jak żyli nasi dziadkowie, a jak żyją współcześni ludzie. Opowiadamy o tym, że kiedyś nie było w domu prądu, a dziadek uczył się przy lampie naftowej, że nie było kuchenek gazowych, telefonów, czy telewizorów. Jak wyglądało stare żelazko, telefon na korbkę, kasety magnetofonowe, pieniądze, czy maszyna do pisania. Taka wiedza pozwala bardziej zrozumieć współczesny świat i docenić to co mamy na co dzień.

        Ostatnio mieliśmy nawet po raz kolejny fajny pretekst do takich rozmów, bo przez dwa tygodnie nie mieliśmy w domu ogrzewania i ciepłej wody. W tym czasie paliliśmy tylko kominkiem, żeby się ogrzać, myliśmy się w zimnej wodzie, a wykapać się jechaliśmy do babci i dziadka. Właśnie podczas takiej kolejnej wizyty rozmawialiśmy o tym jak wygodnie jest mieć ogrzewanie w domu i ciepłą wodę. Na co dzień odkręcamy kran, leci ciepła i zimna woda i nie myślimy jak to dobrze mieć takie wygodne życie. U nas wynikało to z remontu, ale impulsów, do takich rozmów warto mieć więcej.

     Dlatego właśnie uważam, że takie książeczki jak Zakład, że tego nie wiesz! pokazujące wartość i zalety otaczających nas rzeczy, ale również zwracające uwagę na wynikające z nich zagrożenia powalają wyciągnąć dzieciom wiele cennych wniosków. 🙂


Tu możesz zamówić w prosty sposób prenumeratę


             Jeśli nie chcesz przegapić żadnego tomu, możesz zamówić prenumeratę, w lepszej cenie, a dodatkowo otrzymasz super prezenty!

              Każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędność aż 70 zł oraz otrzymasz wyjątkowe prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu). My aktualnie czekamy na drugi tom i jeśli tylko będzie równie ciekawy co pierwszy to na pewno dam Wam znać. 🙂


Partnerem wpisu jest wydawnictwo Edipresse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »