fbpx
malownie bibuła, barwienie bibuła
techniki plastyczne,  twórczość,  zabawy dla 6-8 latków,  zabawy dla 9-12 latków,  zabawy logopedyczne,  zabawy plastyczne

Malowanie bibułą i tuszem – zimowe drzewa

               Malowanie bibułą i tuszem to bardzo ciekawa zabawa plastyczna, która pozwala dzieciom na twórcze eksperymentowanie. Możliwość obserwowania jak efektownie zabarwia się kartka i malowanie tuszem sprawia dzieciom dużo frajdy. Rozdmuchiwanie tuszu na kartce jest też fajnym ćwiczeniem logopedycznym. Zobaczcie jak nam się udała zabawa, a na pewno też spróbujecie.

               Do wykonania pracy plastycznej potrzebujesz: kawałki bibuły z różnych odcieniach błękitu, kartkę z bloku technicznego może być format A3 lub A4, ciepłą wodę, kubek, dwa pędzle, czarny tusz, słomkę i nożyczki.

               Bibułę tniemy na kawałki o szerokości ok 1 do 4 cm i długości odpowiadającej mniej więcej szerokości kartki. W taki sposób, aby poukładać je na kratce jak na zdjęciu poniżej.

prace plastyczne zima, barwienie bibułą


Malowanie bibułą


          Bibuła puszcza kolor najlepiej w ciepłej wodzie, dlatego warto przygotować najpierw kartkę z bloku technicznego, pociąć wcześniej odpowiedniej wielkości paski bibuły i dopiero na końcu przygotować kubek ciepłej wody. Ważne jest, aby pracę wykonywać na grubszej kartce, bo te cienkie z bloków rysunkowych pod wpływem wody niestety się podrą.

         Kartkę kawałek po kawałku moczymy ciepłą woda za pomocą pędzla lub gąbeczki. Następnie układamy w tym miejscu pasek bibuły i moczymy go delikatnie również od góry. Czynność powtarzamy, aż cała karta będzie obłożona mokrymi paskami bibuły. My z racji tematyki zimowego drzewa wybraliśmy odcienie zimnych barw. Jednak możecie się pobawić w eksperymentowanie i użyć różnych kolorów bibuły obserwując jak barwią kartkę, a kolory przenikają się i uzupełniają. To wspaniała zabawa dla młodszych przedszkolaków.

         Mokre paski bibuły zostawiamy na około 10-15 minut, w tym czasie powinny już puścić kolory i zabarwić kartkę.

moje dzieci kreatywnie prace plastyczne

malowanie bibułą

ciekawe prace plastyczne, malowanie bibułą, eksperymenty dla dzieci

prace plastyczne w przedszkolu

barwienie kartki bibułą


Barwienie kartki bibułą


            Po ok 15 minutach delikatnie ściągamy paski bibuły i możemy zaobserwować jak pięknie zabarwiły nam kartkę. Teraz możemy pracę delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym i czekamy do całkowitego wyschnięcia ok 30 minut.

moje dzieci kreatywnie

malowanie bibułą

zimowe prace plastyczne


Malowanie tuszem


           Kartka do malowani tuszem musi być zupełnie sucha, w innym przypadku tusz zamiast rozpływać się po kartce będzie w nią wsiąkał i rozpływał się w wilgotnej strukturze. Nam zależy na uzyskaniu efektu rozdmuchanego tuszu.

           Do tej zabawy potrzebujesz tusz, pędzel i słomkę. Najpierw malujemy na dolnej krawędzi poziomą linię, następnie nanosimy pędzlem stopniowo kleksy, które rozdmuchujemy. W ten sposób powstaje nam trawa z której za chwilę wyrośnie nam drzewo. 🙂

            Na środku kartki malujemy pień drzewa od dołu tak do połowy kartki, następnie nanosimy kleksy, które rozdmuchujemy przez słomkę tworząc koronę drzewa. Praca jest bardzo ekspresyjna, eksperymentalna i daje dzieciom dużo frajdy. Obserwujemy jak zachowuje się tusz, planujemy kolejne kleksy i kierunek ich rozdmuchiwania. Nam zabawa i różnorodność efektów tak się spodobała, że w sumie wykonaliśmy kilka prac, a każda kolejna była ciekawsza i bardziej przemyślana.

malowanie tuszem, prace plastyczne z tuszem

kreatywne prace plastyczne

ciekawe prace plastyczne dla dzieci

malowanie tuszem


Efekt końcowy prac malowanych bibułą i tuszem


prace plastyczne tuszem

zimowe prace plastyczne

prace plastyczne zima, malowanie tuszem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »