fbpx
CERAMIKA,  dekoracje,  DIY,  twórczość,  warsztaty kreatywne

Statki z gliny samoutwardzalnej DIY

             Statki z gliny samoutwardzalnej to ciekawy pomysł na twórcze warsztaty lub zajęcia plastyczne dla dzieci. Wykonanie jest łatwe, a efekt końcowy i pamiątka z zajęć z pewnością będzie cieszyć bardzo długo! My w najbliższy weekend będziemy tworzyć takie gliniane statki na warsztatach podczas rejsu Stena Line, które będę miała przyjemność poprowadzić.

            Jeśli nie możecie być z nami na warsztatach, opiszę jak krok po kroku możecie wykonać podobne statki w domu lub na zajęciach z dziećmi.

           Do wykonania statków z gliny potrzebujesz: glinę samoutwardzalną do kupienia marketach na dziale papierniczym lub w internecie, sznurek jutowy, kolorowe taśmy dekoracyjne, kawałek białej kartki, drewniane wykałaczki, nożyczki, odrobinę wody w szklance, coś do odciskania wzorów kółeczek na przykład zatyczka od długopisu.

statki z gliny


Statki z gliny krok po kroku


             Do wykonania dwóch statków potrzebujecie opakowanie gliny ok 460g. Glinę przecinamy na pół i z jednej części formujemy kształt statku jak na zdjęciach poniżej. Brzegi naszego statku delikatnie spłaszczamy i zwilżonym w wodzie placem wygładzamy glinę. Okienka i linie możemy zarysować zwilżoną kocówką wykałaczki, a krągłe okienka odciskamy na przykład zatyczką od długopisu.

          Spód statku powinien zostać płaski i nieco szerszy, aby statek stabilnie stał po wyschnięciu. Możemy naszą pracę dowolnie ozdobić, napisać wykałaczką nawę, dokleić elementy dekoracyjne. Wszystko zależy od inwencji twórczej dziecka i jego możliwości stosownie do wieku. Ja pokazałam takie prostsze wersje statków z gliny, z którym poradzą sobie nawet młodsze dzieci.

          Gdy statek jest gotowy na środku wbijamy wykałaczkę, która będzie naszym masztem. Następnie z białego papieru wycinamy żagiel i wbijamy go na maszt. Na czubku przywiązujemy kawałek sznurka jutowego, a jego końce wciskamy za pomocą wykałaczki na dziobie i na rufie statku zapewniając tym samy ich zamocowanie. Na końcu z pomocą kolorowych taśm wycinamy dekoracyjne chorągiewki, a ich końce obcinamy pod kątem lub zostawiamy proste.

jak ulepic statek

co można zrobić z gliny samoutwardzalnej

taśmy dekoracyjne tesa, statki z masy solnej, statki z gliny, warsztaty dla dzieci


Malowanie statków z gliny


              Statki można dowolnie modyfikować, ozdabiać, a po wyschnięciu pomalować nawet farbami. Jednak najpierw nasze prace muszą około 12-24 h odczekać, nim stwardnieją i wyschną. Prac nie wypalamy w piecu, ani piekarniku tylko zostawimy w pokoju lub sali do wyschnięcia.

             Do malowania możecie użyć zwykłych farbek, lub farb ceramicznych, które nadają pracy od razu połysk. Ja używam farb akwarelowych lub na przykład farb do ceramiki firmy Pebeo. Wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Prace matowe wyglądają często równie pięknie, co te błyszczące.

warsztaty kreatywne dla dzieci w morskim klimacie

praca plastyczna statki z gliny


Zobacz też jak zrobić latarnie morskie z gliny


latarnie morskie z gliny, praca plastyczna latarnia morska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »