fbpx
ciekawe prace plastyczne
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  CERAMIKA

Kwiatowe talerzyki z gliny – szablon do druku

               Glina to niezwykle twórczy materiał, który daje ogromne możliwości lepienia rozmaitych dekoracji. Dzięki dużej plastyczności poradzą sobie z nią nawet małe dzieci, a efekty końcowe każdej pracy zawsze zachwycają. Dziś mam dla Was nieco wiosenną propozycję i wykonamy kwiatowe talerzyki z gliny samoutwardzalnej.

              Do wykonania pracy potrzebujesz: glinę samoutwardzalną lub masę solną (przepis na masę). Dodatkowo potrzebujesz szablony kwiatków dla młodszych dzieci (do druku poniżej), wykałaczki, kartkę lub bawełnianą szmatkę jako podkład, odrobinę wody w miseczce, drewnianą szpatułkę i na koniec farby do malowania. Ja używałam akrylowych, ale nadają się też tempery, plakatowe, a nawet akwarele.


Pobierz szablon słonecznika do druku


 

Kwiatowe talerzyki z gliny

            Wydrukowane szablony odrysowałam na tekturce i wycięłam dużymi nożyczkami. Szablony na tekturce są sztywniejsze i posłużą większej ilości dzieci podczas warsztatów.

           Glinę najlepiej wałkować na kartce lub bawełnianej szmatce, aby nie przykleiła się podczas pracy do stołu. Opakowanie gliny 450g starcza na dwa kwiaty. Najpierw wałkujemy placek grubości ok 0,5 cm, a następnie odrysowujemy za pomocą wykałaczki szablon. Dociskając wykałaczkę mocniej do gliny odetniemy niepotrzebne części. Szablon ułatwia dzieciom zachowanie kształtu. Starsze dzieci mogą samodzielnie zaprojektować kształt kwiatu.

            Na wyciętym talerzyku rysujemy delikatnie poszczególne płatki oraz środek kwiatu. Następnie w środku rysujemy wykałaczką kreseczki, aby zrobić chropowatą powierzchnię. Środek zwilżamy niewielką ilością wody i możemy śmiało przykleić kuleczki i inne elementy dekoracyjne. Wykałaczką lub drewnianą szpatułką możecie rysować dowolne wzory.

talerzyki z gliny

jak lepić z gliny

           Na końcu zwilżonym palcem wygładzamy płatki naszego kwiatka, delikatnie zgniatamy końcówki, aby były delikatniejsze i cienkie oraz unosimy je do góry. Na tym etapie prac jest już gotowa do suszenia. Dla pewności możecie jeszcze docisnąć kuleczki przyklejone na środku talerzyka.

prace plastyczne z gliny

ceramika dla dzieci


Suszenie prac


            Gotowe kwiaty zostawiamy do suszenia na płaskiej powierzchni na około 12-24h w zależności od grubości elementów i temperatury w pokoju. Większość naszych kwiatów schła około 14h. Gliny samoutwardzalnej nie wypalamy i nie suszymy suszarką, gdyż od nierównomierne schnięcia może spowodować pęknięcia.

           Wysuszone prace są twarde i świetnie nadają się do malowania. Można je zostawić w naturalnym białym kolorze. Jeśli na pracy są drobne nierówności lub ostre fragmenty możemy je delikatnie wyrównać za pomocą pilnika do paznokci.

ewa wojtan blog

ceramika dla dzieci

warsztaty rodzinne

ceramika dla dzieci


Malowanie talerzyków


                 Po wyschnięciu możemy malować glinę lub masę solną dowolnymi farbami. Ja użyłam farb akrylowych, zadbajmy też, o odpowiedniej grubości pędzle, aby udało się pomalować detale. Starajmy się nie używać zbyt dużo wody, aby praca się nie rozmoczyła.

dekorowanie doniczek

kreatywne zajecia dla dzieci

ceramika dla dzieci

prace plastyczne wiosna

warsztaty ceramiczne dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »