
Jesienne liście krok po kroku
Kolory jesieni niezwykle inspirują do tworzenia. Dziś zachęcam Was do wykonania prostej jednak bardzo efektownej pracy plastycznej z masy solnej lub gliny. Z wykonaniem jesiennego liścia poradzą sobie nawet młodsze dzieci.
Przepis na masę jest prosty i sprawdzony od lat podczas różnych zajęć i warsztatów w moimi małymi artystami.
Podstawowy przepis na masę solną:
200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki
Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam. Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu. Przygotowana masę solną barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej. Jeśli nie barwimy masy przed lepieniem, to możemy ją pomalować po wypaleniu.
Suszenie i malowanie
Gotowe prace najpierw suszymy na powietrzu, a potem wypalamy w piekarniku stopniowo zwiększając temperaturę. Zaczynamy od 75 stopni Celsjusza, aby na koniec zrumienić w temperaturze prawie 200C stopni. Wypalone prace możemy malować zwykłymi farbkami, zdobić brokatem i utrwalić lakierem do włosów lub werniksem który nada połysk. Fajnym rozwiązanie są też farby do ceramiki, których nie trzeba wypalać i po pomalowaniu dają efekt połysku, jednak polecam je dla starszych dzieci. Na przykład firmy Pebeo.
Liście możemy wykonać z masy solnej lub z gliny. Na końcu postu oprócz zdjęć znajdziecie film z instrukcją krok po kroku jak wykonywałam z dziećmi nasze liście. Będzie mi również bardzo miło jeśli dołączycie od obserwatorów mojego kanału YouTube. Wystarczy kliknąć i subskrybować. Będziecie wtedy na bieżąco z nowymi inspirującymi filmami.
Masę plastyczną wałkujemy na szmatce, aby nie przykleiła się do stołu. Wystarczy rozwałkować na grubość około 0,5 cm. Następnie przykładamy dowolnego liścia do masy i wałkujemy go, aby odcisnąć wzór i kształt. Teraz wycinamy liść obrysowując go delikatnie za pomocą wykałaczki. Wycięty liść formujemy i zostawimy do suszenia. Jeśli chcemy, żeby liść był bardziej powyginany, ale boki nam opadają, to układamy dookoła pod brzegami liścia zwykły papier jako podpórki. Po wysuszeniu papier zabieramy, a brzegi liścia pozostaną uniesione.
Wypalone liście z masy solnej lub z gliny samoutwardzalnej malujemy i dekorujemy. Mogą nam służyć jako dekoracja, prezent, mała miseczka lub świecznik. Poniżej prace dzieci wykonane podczas warsztatów ceramicznych w Centrum Kultury na Morenie.
Jesienne liście efekt końcowy
Zapraszam na film “Jesienne liście z gliny”
Szukasz więcej ciekawych zabaw?
Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki.
W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie kilkadziesiąt pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.
Mnóstwo kolorowych zdjęć i proste opisy, które przeciągną uwagę Twojego dziecka i zachęcą do zabawy! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści lub po zdjęciach.
Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie inspiracje na każdy dzień!



4 komentarze
Agnieszka
Zastanawiał sie, czy można to wypalic w piekarniku. Nie mam dostępu do pieca ceramicznego, a bardzo podoba mi sie pomysl
ewawojtan
Agnieszka masę solną można wypalić w piekarniku, glinę ceramiczną niestety tylko w piecu, bo wypał na biskwit to temp. około 800-1000C ale jeśli masę solną pomalujesz po wypalaniu w piekarniku farbami ceramicznymi to efekt będzie podobny 🙂
Monika
A jakiego lakieru użyć ?
Ewelina
Ja kupiłam lakier wykonczeniowy Acryl w empiku za 8zl.bardzo wydajny i efekt ładny