fbpx
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  Mała motoryka,  Moje Dzieci Kreatywnie,  twórczość

Dzbanuszek z gliny

             Tym razem zrobiliśmy z Adasiem gliniany dzbanuszek, zabawa bardzo synkowi przypadła do gustu. Przy okazji tworzenia, bardzo fajnie pracowaliśmy nad rozwinięciem sprawności dłoni, potrzebnej nam do nauki pisania.

              Na początek Adaś ubija kawałek gliny podrzucając go do góry i formując go od uderzeń w deseczkę. Następnie formujemy poprzez ubijanie i toczenie gliny o stół na kształt miseczki.

kreatywne zabawy dla dzieci

 

ceramika dla dzieci

Następnie synek narzędziem ceramicznym, tak zwaną pętelką wybiera ze środka glinę, tak aby nie uszkodzić ścianek dzbanuszka. Bardzo fajne ćwiczenie dla dłoni. ( narzędzia do ceramiki są do kupienia w sklepie dla plastyków za kilka złotych lub można je wykonać samemu)

co zrobic z gliny

 

zabawy plastyczne

 

ceramika dla dzieci

Potem paluszkami wygładzamy brzegi

mała motoryka ćwiczenia

             Wytaczamy wałeczki do zrobienia uszu dla naszego dzbanuszka. Następnie przykładamy końcówki wałeczków do boków dzbanuszka i mocujemy je poprzez zmieszanie razem (najlepiej wykałaczką) gliny z uszka i dzbanuszka. Można też to miejsce posmarować dla lepszego spojenia odrobiną wody z pędzelka. Na koniec wygładzamy miejsce łączenia.

 

zabawy plastyczne dla dzieci

 

jak zrobic dzbanuszek z gliny

Teraz synek zabrał się za dekorowanie miseczki.  Miał do wyboru rożne drobiazgi i własną tylko inwencję:-)

kreatywne zabawy dla dzieci

 

trening malej motoryki

 

zabawy z glina

 

kreatywne dzieci

 

w co sie bawic z dziecmi

 

dziecko sie nudzi

Nasza miseczka z gliny gotowa, synek dumny i zadowolony potem chwalił się Tacie. Oczywiście tak wykonana miseczka po wyschnięciu nie będzie trzymać przyczepionej dekoracji która niestety odpadnie, ale nam chodziło o zabawę, ćwiczenie rączek i własną twórczość w ozdabianiu.

co robic z dziecmi

 

Jeden komentarz

  • Małgosia

    fajnie byłoby sobie zrobić takie naczynia. Pamiętam, jeszcze z czasów podstawówki, jak lepiliśmy garnki w Muzeum Historycznym w Gdańsku 🙂 potem przez jakiś czas stały tam na wystawie 🙂 każdy miał inny kształt, inne pokrywki. Wspaniała rzecz dla małych rączek… muszę się rozejrzeć za gliną. Czy próbowaliście kiedyś zabawy z odlewami gipsowymi? Mój synek był kiedyś na warsztatach plast., gdzie Pani przyniosła gotowe już odlewy rybek i dzieciaki miały wspaniałą frajdę w dekorowaniu, kolorowaniu itp. 🙂 Pani, która to prowadziła, dokładnie opisywała mi sposob wykonania zaprawy gipsowej, ale dla mnie brzmialo to troszke jak czarna magia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »