Pamiątkowy medalion odcisk dłoni
Pamiątkowy medalion odcisk dłoni, to wspaniały pomysł na pamiątkę z dzieciństwa lub na prezent dla babci i dziadka. Możecie taki wykonać zarówno z gliny, masy solnej jak i porcelanowej.
Pamiątkowe odciski wykonywałam wspólnie z przedszkolakami na zajęciach ceramicznych. Wystarczy rozwałkować kawałek gliny, wyciąć odpowiedniej wielkości kółko i odcisnąć dłoń. Dłoń odciskamy w taki sposób, że po kolei odciskamy każdy paluszek, a na końcu dociskamy całą dłoń, wtedy wychodzi najlepiej. Następnie czekamy około 1-2 dni do wyschnięcia naszych medalionów. W odciśnięty ślad wsypujemy szklany granulat i wypalamy w piecu ceramicznym w temperaturze 1150 stopni.
Podobne odciski można wykonać z masy solnej.
Podstawowy przepis:
200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki
Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę, lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam.
Prace po wykonaniu najpierw suszymy na powietrzu, a potem wypalamy w piekarniku stopniowo zwiększając temperaturę. Zaczynamy od 75 stopni Celsjusza, aby na koniec zrumienić w temperaturze prawie 200C stopni. Wypalone prace możemy malować zwykłymi farbkami, zdobić brokatem, sprayem i utrwalić lakierem do włosów.
Przepis na masę porcelanową znajdziesz >tutaj<
Odcisk dłoni w glinie
Granulat szklany przed wypałem w piecu
Pamiątkowe medaliony po wypaleniu
Odciski dłoni 3-4 latków
prace wykonane podczas zajęć w Centrum Kultury na Morenie
8 komentarzy
Tere
Świetny pomysł, gdzie można kupić taki granulat?
ewawojtan
w sklepach dla ceramików, ja kupowałam w Gdyni.
ania
Czy jest szansa na wypalenie tego granulatu w piekarniku..? Wygląda cudnie 🙂
ewawojtan
niestety szkło topi się tylko w wysokiej temperaturze, ja wypalam na ponad 1000 stopni. Alternatywnie można pracę pomalować i polakierować lub ozdobić w technice decoupage.
Adinka
Witam, czy mogłabym prosić o więcej szczegółów dotyczących granulatu, np. postać, producent itp. Niestety jestem z Wrocławia i raczej na warsztaty się nie wybiorę, a bardzo podobają mi się medaliony i chciałabym własnoręcznie je wykonać na Dzień Babci i Dziadka. Mam dostęp do pieca, tylko jeśli to nie problem prosiłabym również o informację z jaką szybkością nagrzewa Pani piec, jak długo wygrzewa pracę i jak chłodzi, tj. czy hartuje Pani “wypiek”, czy razem z piecem chłodzi. Pozdrawiam.
P.S. Z ogromnym uznaniem, podziwem i wielką inspiracją czytam Pani wpisy na blogu, oby tak dalej. Czekam z niecierpliwością na następne artykuły.
Ania Szweda
Medaliony są po prostu ekstra, szkoda że nie możemy się wybrać na warsztaty, pozdrawiamy
Kasia
świetne 🙂 nie znałam tego granulatu 🙂 odciski moich dzieciaków przecierałam angobą 🙂
Anonim
Przepiękne ?