Pamiątkowy medalion odcisk dłoni

7 komentarzy

CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ DIY twórczość zabawy plastyczne zabawy sensoryczne

      Pamiątkowy medalion odcisk dłoni, to wspaniały pomysł na pamiątkę z dzieciństwa lub na prezent dla babci i dziadka. Możecie taki wykonać zarówno z gliny, masy solnej jak i porcelanowej.

     Pamiątkowe odciski wykonywałam wspólnie z przedszkolakami na zajęciach ceramicznych. Wystarczy rozwałkować kawałek gliny, wyciąć odpowiedniej wielkości kółko i odcisnąć dłoń. Dłoń odciskamy w taki sposób, że po kolei odciskamy każdy paluszek, a na końcu dociskamy całą dłoń, wtedy wychodzi najlepiej. Następnie czekamy około 1-2 dni do wyschnięcia naszych medalionów. W odciśnięty ślad wsypujemy szklany granulat i wypalamy w piecu ceramicznym w temperaturze 1150 stopni.

       Podobne odciski można wykonać z masy solnej.

Podstawowy przepis:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

           Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę, lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam.

            Prace po wykonaniu najpierw suszymy na powietrzu, a potem wypalamy w piekarniku stopniowo zwiększając temperaturę. Zaczynamy od 75 stopni Celsjusza, aby na koniec zrumienić w temperaturze prawie 200C stopni. Wypalone prace możemy malować zwykłymi farbkami, zdobić brokatem, sprayem  i utrwalić lakierem do włosów.


Przepis na masę porcelanową znajdziesz >tutaj<


jak zrobic odcisk stópki

Odcisk dłoni w glinie

odciski dłoni

Granulat szklany przed wypałem w piecu

topienie szkła

Pamiątkowe medaliony po wypaleniu

prezent na dzien babaci

prezent na dzien babci i dziadka

pomysly na prezent dla babci i dziadka

odcisk dłoni ceramika

Odciski dłoni 3-4 latków

ceramika gdansk warsztaty rodzinne


Odciski dłoni i stóp niemowlaka


pamiatkowe odciski niemowlaka

Pamiątkowy medalion odcisk dłoni

                 Minęło kilka miesięcy i z dumą oraz wielką radością dzielę się ze wszystkimi moim nowym cudownym miejscem, w którym będę mogła się dzielić z Wami moją pasją i miłością do ceramiki i sztuki.

              Już od poniedziałku 13 listopada w nowo otwartej pracowni “5 Talentów” w Gdańsku na Ujeścisku rusza pierwszy tydzień zajęć ceramicznych, teatralnych, tanecznych, balet, zumba i wiele innych. Wszystkie zajęcia w pierwszym tygodniu są bezpłatne, tak, żebyście mogli zobaczyć nasze pracownie, poznać nas i zdecydować o zapisaniu dziecka na wybrany profil.

Jestem tym strasznie podekscytowana i szczęśliwa, bo bardzo brakowało mi zajęć ceramicznych z dziećmi. Oczywiście zapraszam wszystkich serdecznie.


szczegóły i zapisy na zajęcia w linku: 5 Talentów


7 comments

    1. ewawojtan Post author

      niestety szkło topi się tylko w wysokiej temperaturze, ja wypalam na ponad 1000 stopni. Alternatywnie można pracę pomalować i polakierować lub ozdobić w technice decoupage.

  1. Adinka

    Witam, czy mogłabym prosić o więcej szczegółów dotyczących granulatu, np. postać, producent itp. Niestety jestem z Wrocławia i raczej na warsztaty się nie wybiorę, a bardzo podobają mi się medaliony i chciałabym własnoręcznie je wykonać na Dzień Babci i Dziadka. Mam dostęp do pieca, tylko jeśli to nie problem prosiłabym również o informację z jaką szybkością nagrzewa Pani piec, jak długo wygrzewa pracę i jak chłodzi, tj. czy hartuje Pani “wypiek”, czy razem z piecem chłodzi. Pozdrawiam.
    P.S. Z ogromnym uznaniem, podziwem i wielką inspiracją czytam Pani wpisy na blogu, oby tak dalej. Czekam z niecierpliwością na następne artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »