fbpx
mikołaj praca plastyczna
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  DIY,  twórczość,  warsztaty,  zabawy plastyczne

Mikołaje z gliny

             To już nasza ostatnia świąteczna inspiracja w tym roku. Wspólnie z dziećmi w wieku 4-11 lat lepiliśmy z gliny Mikołaje. Prosta forma, kilka podpowiedzi w połączeniu z dziecięcą wyobraźnią sprawiły, że powstała cała zgraja uroczych Mikołajów.

              Glinę można kupić w każdym sklepie plastycznym w sklepach internetowych, a nawet w większych marketach. My używamy do pracy gliny ceramicznej do wypalania w piecu, ale takie prace jak nasze figurki Mikołajów, czy już niebawem bałwanków Olafów można również wykonać z gliny samoutwardzalnej, lub z masy solnej.

              Zasada lepienia mikołaja była prosta. Dzieci uformowały większy kawałek gliny na kształt stożka. Na czubku doklejaliśmy pompony, a trochę niżej otoczki czapki Mikołaja. Potem wystarczyło dodać brodę, wąsy, oczy, ręce i nos. Jak widać choć lepiliśmy według jednego prostego schematu każdy mikołaj został indywidualnie zinterpretowany. Każde dziecko wybierało swój sposób lepienia brody, decydowało o kształcie czy pochyleniu Mikołaja, dodawało takie detale jak buty czy rękawice. Taka zabawa manualna świetnie działa na dziecięcą wyobraźnię sprawia mnóstwo radości i rozwija małą motorykę, czyli sprawność dłoni i palców.

              Po wysuszeniu prac i w naszym wypadku wypaleniu dzieci pomalowały swoje figurki farbami bez dodatku wody. Jeśli chcemy, aby prace miały połysk można je polakierować werniksem lub lakierem bezbarwnym. Inna opcja choć nieco droższa, to użycie do malowania specjalnych farb do ceramiki. Takich farb nie trzeba wypalać, a po wysuszeniu nadają pracy połysk.

 

 


Mikołaje świetnie zaprezentowały się na świątecznym wernisażu dziecięcym, a już niebawem zobaczycie nasze Olafy z gliny 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »