fbpx
drzewa z gliny cermika warsztaty dla dzieci prace plastyczne
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  twórczość,  zabawy plastyczne

Ceramiczne drzewa

           Zabawy manualne, lepienie i samodzielne kształtowanie dowolnej masy plastycznej pozwala dziecku przeżyć wiele nowych sensorycznych doświadczeń. Praca w glinie lub masie solnej niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię i kształtuje poczucie estetyki już od najmłodszych lat.

               Ceramiczne drzewa to nastrojowe i piękne dekoracje do powieszenia na ścianę. Temat jest otwarty i daje wiele możliwości ekspresji. Podczas zajęć z dziećmi w Centrum Kultury na Morenie najpierw wykonujemy projekt drzew na kartce. Zastanawiamy się jaki ma mieć kształt nasze drzewo, które elementy będą wypukle, a które wklęsłe. Porównujemy fakturę, zastawiamy się gdzie wyciąć otwory, aby praca była lżejsza i bardziej przestrzenna. Ze starszymi dziećmi i dorosłymi można wprowadzić elementy płaskorzeźby. Jeśli nie macie dostępu do gliny ceramicznej proponuję drzewa wykonać z masy solnej, porcelanowej lub gliny samoutwardzalnej:

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

            Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę, lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam. Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu. Przygotowana masę solną barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej. Tu zobacz przepis na: masę porcelanową.

warsztaty dla dzieci prace plastyczne ewa wojtan

masa solna przepis drzewa z gliny cermika warsztaty dla dzieci prace plastyczne

                   Na rozwałkowanym kawałku gliny szkicujemy wykałaczką zaplanowany projekt drzewa. Takie zajęcia doskonale wpływają na rozwój małej motoryki, uczą cierpliwości i dokładności.

zajecia plastyczne dla dzieci

ceramika dla dzieci

                Naszkicowany projekt uprzestrzenniamy wycinając niektóre fragmenty, oraz doklejając dodatkowe korzenie, gałęzie czy odbijając różne faktury liści.

ceramika gdańsk

drzewo-7

co zrobic z masy solnej

jak ulepić drzewo

       Gotowe prace po wyschnięciu wypalony w piecu ceramicznym w temperaturze ponad 1000 C. Dopiero po wypaleniu malujemy je specjalnymi szkliwami dodatkowo podkreślając charakter i indywidualność każdego projektu. Poniżej kilka prac dzieci wieku 7-10 lat.


Poniżej prace dzieci wykonane podczas zajęć w Centrum Kultury na Morenie


ceramika drzewa

drzewo-13

drzewo-14

drzewo-15

drzewo-12

drzewo-16

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »