Ceramiczne drzewa

6 komentarzy

CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ Dom Kultury Morena twórczość zabawy plastyczne

           Zabawy manualne, lepienie i samodzielne kształtowanie dowolnej masy plastycznej pozwala dziecku przeżyć wiele nowych sensorycznych doświadczeń. Praca w glinie lub masie solnej niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię i kształtuje poczucie estetyki już od najmłodszych lat.

               Ceramiczne drzewa to nastrojowe i piękne dekoracje do powieszenia na ścianę. Temat jest otwarty i daje wiele możliwości ekspresji. Podczas zajęć z dziećmi najpierw wykonujemy projekt drzew na kartce. Zastanawiamy się jaki ma mieć kształt nasze drzewo, które elementy będą wypukle, a które wklęsłe. Porównujemy fakturę, zastawiamy się gdzie wyciąć otwory, aby praca była lżejsza i bardziej przestrzenna. Ze starszymi dziećmi i dorosłymi można wprowadzić elementy płaskorzeźby. Jeśli nie macie dostępu do gliny proponuję drzewa wykonać z masy solnej:

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

            Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę, lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam. Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu. Przygotowana masę solną barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej.

drzewo-1

masa solna przepis

                   Na rozwałkowanym kawałku gliny szkicujemy wykałaczką zaplanowany projekt drzewa. Takie zajęcia doskonale wpływają na rozwój małej motoryki, uczą cierpliwości i dokładności.

zajecia plastyczne dla dzieci

ceramika dla dzieci

                Naszkicowany projekt uprzestrzenniamy wycinając niektóre fragmenty, oraz doklejając dodatkowe korzenie, gałęzie czy odbijając różne faktury liści.

ceramika gdańsk

drzewo-7

co zrobic z masy solnej

jak ulepić drzewo

       Gotowe prace po wyschnięciu wypalony w piecu ceramicznym w temperaturze ponad 1000 C. Dopiero po wypaleniu malujemy je specjalnymi szkliwami dodatkowo podkreślając charakter i indywidualność każdego projektu. Poniżej kilka prac dzieci wieku 7-10 lat.

ceramika drzewa

drzewo-13

drzewo-14

drzewo-15

drzewo-12

drzewo-16

6 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »