fbpx
porcelana przepis sucha zimna diy masa porcelanowa jak zrobic porcelane sucha domowa
BOŻE NARODZENIE,  DIY,  masa porcelanowa,  twórczość,  ZIMA,  zrób to sam

Masa porcelanowa prosty przepis

         Porcelana lub masa porcelanowa to niezwykle efektowna i prosta w wykonaniu masa plastyczna do tworzenia rozmaitych dekoracji świątecznych. Nie trzeba jej wypiekać jak masy solnej, a barwą, delikatnością i przenikalnością światła przypomina prawdziwą porcelanę. Zobacz nasz sprawdzony od lat przepis na masę porcelanową.

            Do wykonanie masy porcelanowej potrzebujecie: Jedną porcję kleju wikol, taką samą porcję mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Ja użyłam jako miarki do kleju i mąki dwóch takich samych miseczek o pojemności 300 ml. Na końcu postu znajdziecie film z dokładną instrukcją i opisem jak krok po kroku powstała nasza masa porcelanowa oraz pierwsze dekoracje. De dekoracji możecie użyć brokatu, foremek o różnym kształcie i stempli silikonowych.


Porcelana przepis krok po kroku


            Instrukcja wykonania: Do dużej miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, wlewamy klej wikol, dodajemy dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Teraz wszystko razem mieszamy łyżką. Gdy ciasto zacznie się razem łączyć zagniatamy je dłońmi.

         Po kilku minutach masa porcelanowa jest gotowa do tworzenia dekoracji. Teraz należy ją schować do i zabezpieczyć worka, ponieważ szybko wysycha. Jak zobaczycie na filmie podzieliłam naszą masę dodatkowo na trzy części. Jedną zostawiłam białą, a do dwóch pozostałych dodałam brokatu i zagniotłam razem. W ten sposób uzyskaliśmy piękną mieniącą się masę brokatową, która bardzo podoba się zwłaszcza dzieciom.


Klej wikol kupisz tu


sucha porcelana porcelana przepis sucha zimna diy masa porcelanowa jak zrobic porcelane domowa


        Cenne wskazówki do masy porcelanowej


         Jeśli masa klei się Wam do rąk lub podczas wałkowania przykleja się do blatu posypcie sobie dłonie lub blat niewielką ilością mąki. Masę jak już wspomniałam przechowujemy w szczelnie zamkniętym worku. Do wykonywania dekoracji ucinam tylko potrzebny mi w danym momencie kawałek. Ciasto wałkujemy i za pomocą foremek wycinamy dowolne kształty. Otwory do zawieszek wycinamy w łatwy sposób używając do tego słomki do napojów.

          Na filmie zobaczycie jakie to proste. Moi chłopcy byli zafascynowani naszymi dekoracjami i co chwile wołali – Tato choć zobacz jaki renifer -tata! zobacz jaką zrobiłem gwiazdkę i jak świeci ładnie…

         Masa porcelanowa jest dużo delikatniejsze od masy solnej i pozwala tworzyć bardzo szczegółowe i filigranowe dekoracje. Dodatkowo połączenie masy z brokatem zachwyca dzieci i umożliwia stworzenie w szybki sposób efektownych dekoracji.

           Wiele osób obawia się wypalania masy solnej w piekarniku, tu nie musimy się o to martwić. Gotowe prace z masy porcelanowej suszymy na kartce około 12 godzin i nasze dekoracje są gotowe. Gdy spojrzymy na nasze prace pod światło lub przy lampce zobaczymy jak pięknie przenika przez nie światło. Możliwość odbijania w masie pieczątek, czy odciskania gałązek sprawia, że efekt końcowy oczaruje nie tylko dzieci.

masa solna jak zrobic


Porcelana przepis i dekorowanie


Często pytacie mnie, gdzie kupiłam te piękne stemple, które odbijamy na naszych dekoracjach z masy porcelanowej, więc poniżej wrzucam link. Foremki natomiast kupiłam w IKEA, ale pewnie w okresie świątecznym będę podobne w innych sklepach na przykład w PEPCO.

Stemple można używać potem również do obijania farb, do decoupage i zabaw  glinie oraz innych masach plastycznych. Moje mają już kilka lat i nadal są w świetnym stanie.


Stemple możecie znaleźć tu


masa porcelanowa ozdoby


Więcej przepisów na masy plastyczne znajdziesz w naszej książce


Jeśli szukasz więcej pomysłów na zabawy z dziećmi, różnych ciekawych i sprawdzonych przepisów na masy plastyczne, ale bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam naszą serię książek dla dzieci, rodziców i nauczycieli. 🙂

W “Dzienniku Zabaw dla dzieci 2-12 lat” znajdziecie mnóstwo pomysłów na zabawy, inspiracji, przepisów na masy, ciekawe techniki plastyczne, porady i wskazówki.

Mnóstwo inspiracji i kolorowych zdjęć, a wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Z “Dziennikiem Zabaw” na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień! ❤


ZOBACZ NASZE KSIĄŻKI -25% TANIEJ!


black friday

#markawłasna #dziennikzabaw

masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy jak zrobic porcelane sucha domowa

masa porcelanowa dekoracje

masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy jak zrobic porcelane sucha domowa

zimna porcelana masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha diy jak zrobic porcelane sucha domowa

porcelana diy masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna jak zrobic porcelane sucha domowa

masa porcelanowa jak zrobic ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy porcelane sucha domowa

masa solna

masa solna przepis masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy jak zrobic porcelane sucha domowa

zimna porcelana

dekoracje na boze narodzenie

dekoracje na boze narodzenie


Zapraszam na film: ” Porcelana przepis “

Tu możesz subskrybować mój kanał >klik<Zobacz też inne dekoracje z masy porcelanowej wystarczy kliknąć na zdjęcia


moje dzieci kreatywnie

moje dzieci kreatywnie

ciekawe prace plastyczne

wielkanocne dekoracje masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy jak zrobic porcelane sucha domowa

masa porcelanowa masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy jak zrobic porcelane sucha domowa

masa solna masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy jak zrobic porcelane sucha domowa

moje dzieci kreatywnie masa porcelanowa ozdoby porcelana przepis sucha zimna diy jak zrobic porcelane sucha domowa


    Dziękuję, że do nas zaglądasz 🙂

Możesz być z nami na bieżąco każdego dnia na Facebooku lub na Instagramie.


112 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »