fbpx
dekorowanie doniczek
dekoracje,  DIY,  inspiracje,  warsztaty kreatywne,  WIOSNA,  zabawy plastyczne

Marmurkowe doniczki DIY

                Marmurkowe doniczki, które możecie wykonać razem z dziećmi to świetny pomysł na wiosenne warsztaty, czy samodzielnie wykonany prezent. Dziś prosty i tani sposób na dekorowanie doniczek, który ostatnio pokazywałam podczas naszych warsztatów kreatywnych.

                Do wykonania marmurkowych doniczek potrzebujesz: ceramiczne lub plastikowe doniczki, opcjonalnie farby do malowanie (najlepiej akrylowe), długie wykałaczki, kuwetę z wodą, kolorowe lakiery do paznokci (najtaniej kupisz w Internecie), rękawiczki np. lateksowe, kwiatki do posadzenia.

               Do dekorowania możecie wybrać doniczki zarówno ceramiczne jak i plastikowe. Marmurek będziemy robić za pomocą lakierów do paznokci. Według mnie najładniejszy efekt wychodzi na białych doniczkach, ale dzieci malowały doniczki na różne kolory według swoich upodobań :-). Doniczkę najlepiej malować za pomocą gąbeczki lub pędzlem. Nanosimy białą lub inną farbę akrylową na doniczkę i czekamy ok 10-15 minut, aż wyschnie. Opcjonalnie można marmurek tworzyć również na naturalnej ceramicznej doniczce pomijając etap malowania podkładu.

               Do kuwety wypełnionej wodą wlewamy po kilkanaście kropli różnych lakierów do paznokci. Następnie za pomocą długiej wykałaczki delikatnie mieszamy lakiery tworząc w ten sposób na tafli wody marmurek.

              Wysuszoną doniczkę zanurzamy w miejscu, gdzie wylaliśmy lakiery delikatnie obracając ją dookoła, aby powłoka lakieru osadziła się na całej doniczce lub na fragmencie, który chcemy ozdobić. Pamiętajcie tylko, żeby do tej czynności założyć na przykład lateksowe rękawiczki, które zabezpieczą Wam dłonie przed pofarbowaniem.

              To bardzo prosta i niedroga technika dekoracyjna, która za każdym razem daje inny rezultat. Dzięki temu dzieci zawsze są zachwycone, a kwiatki w kolorowych doniczkach prezentują się niezwykle uroczo.

eksperymenty dla dzieci

dekorowanie doniczek

techniki dekorowania doniczek

malowanie doniczek

zdobienie doniczek

dekorowanie doniczek diy


Efekt końcowych naszych warsztatów


              Poniżej kilka przykładowych prac po wysuszeniu. Efekt marmurkowy wygląda za każdym razem inaczej w zależności od podłoża na które nakłady lakiery oraz doboru kolorów. Można tak jak większość dzieci wybierać bardzo różne kolory, jak również trzymać się jednej tonacji barw ciepłych lub zimnych. Świetnie wychodzą też doniczki utrzymane w jednej gamie kolorystycznej na przykład 3-4 odcienie niebieskiego, czy zielonego. Za każdym razem niezależnie od wybranych kolorów efekt końcowy jest bardzo ciekawy.

kreatywne-prace-plastyczne-wiosna

moje dzieci kreatywnie dekorowanie doniczek

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »