Dzień tęczy w przedszkolu- kolorowe zabawy
Dzień tęczy tak jak i wiele innych ciekawych świąt i obchodów wpisał się już na stałe w kalendarz każdego przedszkola. Jest to dzień wypełniony kolorowymi zabawami, eksperymentami i ciekawymi pracami plastycznymi. Dziś zebrałam dla Was w jednym miejscu nasze najciekawsze pomysły i inspiracje.
Dzień tęczy w przedszkolu i wspólna praca plastyczna
Tęczowe dłonie, to świetna propozycja dla grupy dzieci, ale również do zabawy indywidualnej. Tęcze wykonałyśmy z grupą 15 dzieci w wieku 3-4 latka. Warto, aby przy zabawie uczestniczyły dwie osoby dorosłe. U nas koleżanka malowała dłonie, a ja czuwałam nad odciskaniem barwnych śladów w odpowiednich miejscach. Szczegółowy opis tu: Tęczowe dłonie.
Malowanie pipetą na rozsypanej soli
Do tej zabawy wystarczy wysypać na tacę sól kuchenną, zabarwić wodę w kubeczkach na przykład: bibułą, barwnikami lub farbami i zaczynamy. Kolorową wodę nabieramy do piety, strzykawki, czy spryskiwacza i polewamy na rozsypaną sól.
Pryskanie kolorowym płynem, obserwowanie jak barwy mieszają się razem, tworzenie rozmaitych obrazów niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię. Taka zabawa manualna to świetny trening małej motorki, który przygotowuje małe rączki do nauki pisania >Zobacz nasz film<
Eksperyment z kolorami
Do zabawy potrzebujecie: jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej.
Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrzenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów,
Najlepiej efekty naszego eksperymentu zobaczycie na naszym filmie. Przy okazji będzie mi bardzo miło jeśli dołączycie do obserwatorów mojego kanału YouTube Ewa Wojtan i subskrybujecie mój kanał. Znajdziecie tam już ponad 100 różnych filmowych inspiracji i propozycji na wspólny czas i zabawę z dzieckiem.
Tęczowe kwiaty – eksperyment z barwieniem
Nasz kolejny eksperyment przyrodniczy, tym razem przeprowadzony już w wiosennym klimacie. Postanowiliśmy zabarwić białe tulipany. Moi chłopcy uwielbiają takie aktywności i odkrywanie świata poprzez doświadczenia. Efekty naszej zabawy możecie zobaczyć na filmie wystarczy kliknąć na zdjęcie lub tytuł i przeczytasz etapy eksperymentu krok po kroku.
Barwienie soli i solne obrazki
Jedna z bardziej lubianych zabaw czyli barwienie soli za pomocą kredy, to zaledwie wstęp do wielu innych plastycznych inspiracji. Zabawa doskonale rozwija małą motorykę, dostarcza wielu wrażeń dotykowych i sprawia dziecku dużo radości. >Zobacz film<
Tworzenie ilustracji z zabarwionej soli, to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarcza dziecku wielu bodźców dotykowych oddziałując niezwykle na wyobraźnię. Starsze dzieci mogą samodzielne narysować ilustracje, którą udekorują wielobarwną solą, a dla młodszych szkrabów proponuję wydrukować gotowy rysunek na przykład naszego motyla o tu: >malowanie solą<
Tęcza na mleku eksperyment z kolorami
Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, zakraplacz lub łyżeczki, duży talerz.
Na duży talerz wlewamy mleko, a następnie dodajemy stopniowo rozpuszczone barwniki spożywcze, lub wodę zabarwioną bibułą Samo wkrapianie barwników na powierzchnię białego mleka jest dla dzieci duża atrakcją.
Gdy na mleku zbierze się już tęczowa tafla kolorów, namaczamy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Jeśli eksperyment się uda barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczną samoistnie wirować i mieszać się tworzą wspaniałe, barwne widowisko.
Tęczowe ręczniki i wędrująca woda
Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka nieco cierpliwości. Do zabawy przygotowaliśmy 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Jeśli nie macie barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę.
Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Całe doświadczeni w przyśpieszonym tempie możecie zobaczyć na filmie.
Tęczowe obrazy na oknie
Tęczowe witraże i obrazy na oknie to kolejny pomysł na barwną zabawę plastyczną nawet dla grupy dzieci. Folią streczową okleiłam szyby od okna balkonowego ciągnąc pasmo foli od góry do dołu. Dla wzmocnienia dokoła ramy okna przykleiłam taśmę papierową. Całość dokładnie zobaczycie na naszym filmie: foliowy witraż
Twórcza abstrakcja w kolorach tęczy dla najmłodszych przedszkolaków
Techniki malarskie są różne, a każda z nich dostarcza dziecku nowych wrażeń i odkryć. My dziś proponujemy ekspresyjne i radosne malowanie kasztanami, lub kulkami. Z pewnością będzie przy tym dużo śmiechu 🙂
Dziecko potrząsa i kołysze kuwetą na boki, do przodu i do tyłu obserwując jak kasztany się przemieszają, kolory zmieniają swoje barwy, a na kartce powstaje co raz to innym malunek. To nie tylko możliwość wyrażenia swoje ekspresji, ale również zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię. Zgadywanie co przedstawi dany rysunek, dodawanie kolejnych kolorów do naszej pracy sprawia, że rysunek przedstawia co raz ciekawszą ilustrację. >Zobacz film<
Kolorowe krople- zabawa motoryczna
Do zabawy potrzebujemy: kilku szklanek z wodą, pipety, puste opakowanie po tabletkach oraz barwniki spożywcze lub kawałki kolorowej bibuły. Wodę w szklankach barwimy barwnikami spożywczymi, farbami lub zamaczając w ciepłej wodzie kawałki bibuły. Przy okazji można wprowadzić elementy nauki kolor, mieszania barw.
Gdy emocje związane z barwieniem wody już opadną dajemy dziecku kroplomierz,Dziecko nabiera dowolne kolory i stara się wkropić po kropelce w otwory opakowania od tabletek. To zadanie uczy precyzji, cierpliwości i świetnie trenuje małe rączki i paluszki. Odpowiednie wkropieni barwnych kropli wymaga od dziecka skupienia uwagi.
Tęczowe obrazy z piany
Do zabawy potrzebny jest: duży biały brystol, kilka szklanek, woda, płyn do mycia naczyń, słomki, farby lub barwniki.
Przebieg całej naszej zabawy możecie zobaczyć na naszym filmie. Do szklanek z wodą nalewamy odrobinę płynu do mycia naczyń oraz farby lub barwnika. Płyn dokładnie mieszamy i gotowe ,,barwne mieszanki” ustawiamy w kilku miejscach na białym brystolu. Teraz dzieci dmuchają do każdej ze szklanek tworząc olbrzymie ilości kolorowej mieniącej się w słońcu piany. Można również dmuchać w wytworzoną już pianę słomką tworząc w niej wielkie bańki mydlane. Zabawa daje dzieciom mnóstwo frajdy i z pewnością spodoba się każdemu z nich: >zobacz film<
Mieszanie kolorów na wacikach – zabawa motoryczna
Mieszanie kolorów dla dzieci, to wspaniała propozycja na zabawę plastyczną. Ponieważ zbliżają się święta Wielkanocne postanowiliśmy podczas zabawy w barwienie stworzyć piękne pisanki. Zobaczcie na naszym filmie jak niewiele trzeba, żeby zająć dziecko na dłuższy czas. To wspaniała nauka przez zabawę: >zobacz film<
Masy plastyczne DIY w tęczowych kolorach
Masy plastyczne dla dzieci do wykonania samodzielnie w domu to doskonały przepis na udaną zabawę zarówno dla rodziny jak i dla przedszkolnej grupy. W jednym artykule zabrałam dla Was wszystkie nasze sprawdzone przepisy na masy plastyczne domowej roboty oraz instrukcję jak najłatwiej zabarwić masę na różne kolory.
Tęczowe litery
Tęczowe litery to pomysł na zabawę grafomotryczną połączoną z bardzo lubianą przez dzieci techniką plastyczną. Zobacz na naszym filmie jak łatwo zrobić tęczową tablicę do trenowani nauki pisania literek i tworzenia pięknych obrazków.
Do zabawy potrzebujesz: Kartkę z bloku technicznego, kolorowe kredki świecowe lub pastele olejne, czarną farbę plakatową, temperę lub akrylową, szeroki pędzelek i patyczek drewniany ( patyczek do uszu lub można też użyć końcówki pędzelka).
Kartkę należy zamalować kredkami lub pastelami pasek obok paska na różne kolory. Gdy cała kartka będzie pokryta kolorowymi paskami szerokości około 1-2cm, zamalowujmy całość czarną farbą. Ważne, aby użyć gęstej farby nie rozcieńczonej wodą. Wszystko możecie zobaczyć krok po kroku na naszym filmie
Szablon tęczy do wyklejania
Karty pracy do wyklejania plasteliną, to świetna propozycja dla najmłodszych dzieci. Działania twórcze, lepienie, ugniatanie, manipulowanie i wyklejanie rozmaitych plastelinowych kolaży daje dzieciom bardzo wiele możliwości. Zaczynając od prostej tęczy, gdzie uczymy się kolorów i liczenia: >Pobierz szablon tęczy<
Magnesowy labirynt DIY
Do zabawy potrzebujecie: tekturkę, karton lub brystol jako podstawę labiryntu, dwa magnesy oraz taśmę dekoracyjną do wyklejania labiryntu.
W zupełnie najprostszej wersji trasę labiryntu można narysować pisakiem, lub wykleić ścianki z plasteliny. Natomiast dla najmłodszych dzieci polecam wylepienie ścianek labiryntu za pomocą kolorowych i włochatych drucików kreatywnych lub papilotów. Będą to dodatkowe bodźce i doznanie sensoryczczno-wzorkowe dla dziecka. Całą instrukcję zabawy i tworzenie labiryntu możecie zobaczyć na naszym filmie.
Kolorowa masa plastyczne
Gdy chłopcy byli młodsi niekoniecznie przepadali za taki kleistymi, ciągnącymi się glutkami. Zdecydowanie wybieraliśmy zabawy z gliną, piaskiem kinetycznym, cieczom nienewtonowską czy ciastoliną. Jednak stopniowo takie eksperymentowanie i zabawy sensoryczne zaczęły ich wciągać i pasjonować, dlatego kilka miesięcy temu zrobiliśmy nasze pierwsze podejście do glutków i zrobiliśmy własną masę balonową i kolorową masę.
Tęczowe doniczki DIY
Marmurkowe doniczki, które możecie wykonać razem z dziećmi to świetny pomysł na wiosenne warsztaty, czy samodzielnie wykonany prezent.Do dekorowania możecie wybrać doniczki zarówno ceramiczne jak i plastikowe. Marmurek będziemy robić za pomocą kolorowych lakierów do paznokci. Według mnie najładniejszy efekt wychodzi na białych doniczkach, zresztą przeczytajcie opis wykonania krok po korku: Marmurkowe doniczki.
Kolorowe ślimaki z papieru
Ślimaki z papieru lub papierowych talerzyków to bardzo kolorowa i wesoła praca plastyczna dla przedszkolaków, a nawet dzieci szkolnych. Praca nie jest trudna, za to efekt końcowy w postaci bujanego ślimaka bardzo cieszy.
Zabawa z kolorowym i gumkami i szablonami
Zabawy z kolorowymi gumkami do włosów i specjalnie dla Was przygotowanymi szablonami mogą być ciekawą propozycją dla przedszkolaków. Taka nauka przez zabawę, a przy tym aktywność motoryczna to świetna i niedroga propozycja na wspólne popołudnie.
Więcej pomysłów na zabawy znajdziecie w naszej książce
Szukacie pomysłów na zabawy z dziećmi w domu lub przedszkolu, ale bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam naszą książkę. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów, inspiracji, przepisów na masy plastyczne, porad i wskazówek dla dzieci w wieku 2-12 lat.
To ponad 340 stron inspiracji i aż 450 kolorowych zdjęć, a wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Z “Dziennikiem Zabaw” na pewno znajdziecie inspirujący i ciekawy pomysł na każdy dzień!
Wejdź na stronę dziennikzabaw.pl i pobierz bezpłatnie 36 stron, aby zapoznać się ze środkiem.