fbpx
eksperymenty,  Montessori

Barwienie kwiatów – eksperyment

               Nasz kolejny eksperyment przyrodniczy, tym razem przeprowadzony już w wiosennym klimacie. Postanowiliśmy zabarwić białe tulipany. Moi chłopcy uwielbiają takie aktywności i odkrywanie świata poprzez doświadczenia. Efekty naszej zabawy możecie zobaczyć na filmie na końcu postu.

               Wiele osób zastanawia się jak zabarwić kwiaty i dlaczego barwione kwiaty kosztują w kwiaciarni trzy razy drożej niż normalne. Dziś w prostym eksperymencie sprawdzamy jak sprawić, aby kwiaty zmieniły kolor. Do naszego doświadczenia potrzebujemy kilka białych kwiatów, szklanki z wodą i barwniki. Najlepsze są intensywne barwniki spożywcze, ale podobne efekty uzyskamy z barwnikami do jajek lub  z wodą zabarwioną bibułą. Od jednej z czytelniczek wiem, że woda zabarwiona farbami nie dała oczekiwanego efektu.

przyroda dla dzieci

kreatywne dzieci        Kwiaty nabierają intensywnej barwy po około dobie. Dla nas oprócz barwienia taki eksperyment posłużył jako ciekawa lekcja, że wszystko co spożywamy pijemy, lub jemy wpływa na nasz organizmy. W kuchni na stole stały takie same tulipany tylko w wodzie, po 24 h było widać, że tulipany w wodzie były dużo bardziej świeże i ładne, niż zabarwione kwiaty. Liście które złapały kolor wyglądały na oklapłe, a kwiaty ewidentnie nie znosiły najlepiej zbyt dużej ilości barwnika. Samo barwienie kwiatów jest efektowne i sprawia dzieciom dużo radości, ale jest też doskonałą edukacją na temat zdrowego odżywiania. Trzy lata temu przeprowadziliśmy podobny eksperyment tylko z liśćmi kapusty możecie to zobaczyć  >tutaj<.

kreatywne zabawy

barwienie kwiatów

eksperyment barwienie kwiatów

jak zabarwić kwiaty


Zapraszam na film

Tu możesz subskrybować mój kanał YouTube:  >klik<


5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »