fbpx
zabawy na lato
duża motoryka,  eksperymenty,  MAŁE DZIECI,  recykling,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy plastyczne,  zabawy sensoryczne

Zabawy na lato 40 pomysłów na wakacje

              Zabawy na lato przydadzą się każdemu z nas, bo prędzej czy później usłyszymy od naszej pociechy -Mamo nudzi mi się! O ile nuda często budzi kreatywność dziecka i jest wręcz wskazana, to jednak czasem i my rodzice możemy wyjść z inicjatywą ciekawej zabawy i pomysłu na wspólne spędzanie czasu w domu czy w plenerze. Zobaczcie nasze wakacyjne zestawienie ponad czterdziestu różnych zabaw dla dzieci.

            Poniżej przedstawię Wam propozycje każdej naszej letniej zabawy wraz z krótkim opisem, a po kliknięciu tytułu lub zdjęcia przejdziecie do szerszego opisu zabawy, która Was zainteresuje. Wiele z nich jest nagranych również z instrukcją filmową, więc szukajcie i bawcie się dobrze. Niech te wakacje będą dla Was niezapominane i pełne pozytywnych wrażeń.

 


Pienisty kolorowy wąż


                 Puszczanie baniek mydlanych to jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa i świetna zabawa dla dzieci. Spróbujcie idąc dalej stworzyć kolorowe pieniste węże. Potrzebujecie do tego miseczkę z wodą i płynem do mycia naczyń, przeciętą plastikową butelkę, kawałek bawełnianej szmatki, gumkę recepturkę i barwniki. Szmatkę zakładamy na przecięty otwór butelki i mocujemy za pomocą gumki. Kocówkę butelki ze szmatką moczymy w wodzie z płynem do mycia naczyń. Na mokrą szmatkę nakrapiamy barwniki i dmuchamy przez drugi otwór butelki. Już po chwili zauważymy, że przez szmatkę zacznie tworzyć się i wydobywać długi pienisty wąż. Moi chłopcy byli tą zabawą zachwyceni, to świetny pomysł na rodziną aktywność w plenerze lub na zabawę dla grupy dzieci na przykład podczas kolni. Zawody kto wydmucha dłuższego węża z pewnością dostarczą dzieciom wielu emocji.

eksperymenty w domu


Własny szałas Tipi z patyków


               Nasze tipi to tak zwany szałas leśny, więc przed przystąpieniem do konstruowania wybraliśmy się na spacer do lasu po stertę różnych patyków. Dodatkowo potrzebujemy: 5 tyczek bambusowych do zbudowania konstrukcji koszt około 4zł za sztukę do kupienia w marketach budowlanych, sznurek, klej termotopliwy i pistolet do klejenia na gorąco, moskiteria lub stara firanka. Zobacz po kliknięciu na zdjęcie jak powstawał nasz szałas krok po kroku.

tipi dla dziecka


Integracyjny labirynt DIY


               Świetna propozycja zabawy dla dwójki dzieci, rodziców, przedszkolaków i dla całej grupy maluchów. Prosty i tani w wykonaniu labirynt z recyklingu do zabawy w parach.  Taka forma rozrywki zbliża, uczy współpracy, koordynacji, wzajemnego zrozumienia i dostarcza mnóstwo pozytywnych emocji. Rozgrywki można organizować rodzinie, podczas urodzin, w przedszkolu, szkole lub na koloniach…

 

labirynt dla dzieci


Labirynt z recyklingu


          Do budowy labiryntu wykorzystałyśmy przedmioty, które są wokół nas, drewniane tyczki, butelki, sznurki, folię streczową, bibułę, koła itp. Dzieci były niezwykle zaangażowane z tworzenie labiryntu jak również chętnie podejmowały się pokonania go w jak najszybszym czasie bez dotykania stworzonych wcześniej przeszkód.

labirynt z recyklingu

 


Materac wodny


              Próbowaliście kiedyś dmuchany materac zamiast powietrzem wypełnić wodą. My tak i powstała fantastyczna zabawa sensoryczna. Ubaw był nie tylko przy tworzeniu wodnego materaca, ale również w trakcie korzystania z niego. To idealna propozycja na ochłodę w letnie dni. Wodny materac wykonujemy ze zwykłego materaca dmuchanego. Wystarczy przez otwór wlać do środka wodę i zabawa gotowa…

kreatywne zabawy z 4 latkiem


Gra w klasy, gumę lub sznura… to najlepsze zabawy na lato


               Gra w klasy, gumę lub sznura to wspomnienia z dzieciństwa każdego z nas. Jednak wcale tak nie musi być, że zostaną tylko wspomnieniami. Wystarczy odrobina inicjatywy, kawałek sznurka, kreda lub guma i sami możemy pokazać naszym dzieciom jak się kiedyś bawiliśmy. Boisz się, że to nie wypali… Nic bardziej mylnego, co roku podczas półkolonii pokazujmy dzieciom nasze zabawy i zawsze jest kolejka chętnych do wspólnej zabawy. Wszystko jest w naszych rękach…

 

zabawy dla dzieci na dworze


Kolorowe bańki i malowanie pianą


           Pamiętam, gdy jako kilkuletnia dziewczynka dmuchałam przez słomkę do kubeczka z wodą i płynem do mycia naczyń tworząc pieniste mniejsze lub większe bańki mydlane. Ja tą zabawę urozmaiciłam nieco moim dzieciom i dodałam do wody barwniki spożywcze. Dzięki temu mogliśmy tworzyć wielobarwne bańkowe obrazy na kartkach papieru. Kliknij na zdjęcie i zobacz pełen opis zabawy oraz film.

 

techniki kreatywne


Mata DIY do zabaw ruchowych z plandeki


                     Zobacz jak łatwo wykonać samodzielnie z kawałka plandeki matę do zabaw ruchowych za około 30zł . Instrukcja krok po kroku po kliknięciu na zdjęcie. Poznasz też kilka propozycji naszych zabaw i obejrzysz filmik.

 

zabawy ruchowe dla dzieci


Wędrująca woda, malowanie na mleku, wulkan i wiele innych eksperymentów


                 Poznaj kilkanaście prostych eksperymentów dla dzieci, to zawsze niezawodny sposób na dłuższe zainteresowanie dziecka. Nic tak nie wpływa na wyobraźnię dzieci jak nauka prze zabawę i samodzielne odkrywanie świata.

 

eksperymenty z woda dla dzieci


Gra w Kapsle


             To również zabawa z mojego dzieciństwa. co prawda na czarnym podwórku obok starej kamienicy, trzepaka i śmietnika, ale jednak została wspaniałym wspomnieniem. Zasady są proste, każdy po kolei, pstryka w swój kapsel, tak aby przesunąć go do przodu, ale żeby nie wypadł z trasy. Kto wypadnie wraca na miejsce w którym był przed pstryknięciem i tym samym nie przesuwa się dalej. Wygrywa osoba, która pierwsza przekroczy metę. My zamiast kapsli użyliśmy plastikowych zakrętek, każdy miał swój numerek, aby ich nie pomylić. Po kliknięciu na zdjęcie poznasz więcej szczegółów.

fajne zabawy na podwórku


Marionetki i ekostworki


           Dlaczego tak bardzo pokochałam zabawy z recyklingu? Bo nic nie kosztują, wykorzystujemy to co mamy w domu, to co znajdziemy podczas spaceru i tworzymy. Ekostworki to świetny pomysł na niezwykle rozwijającą zabawę dla dzieci w każdym wieku. Zobaczcie jakie fajne stworko-marionetki udało nam się stworzyć z niczego.

zabawki z recyklingu


Kamienne opowieści


               Urlop, wypoczynek, zbieranie kamieni i doskonała zabawa. Niewiele trzeba, aby zamienić kreatywne i twórcze zabawy na powietrzu w niezwykłą kamienną opowieść. Czytaj dalej po kliknięciu na zdjęcie. Wspólnie z dziećmi za pomocą pisaków stworzyliśmy różne obrazki na każdym z zebranych kamieni. Czasem to było miejsce w którym znaleźliśmy kamień, innym razem coś z czym nam się kojarzy lub o czym marzymy.

co robic z dziecmi w domu


Lodowe zabawy


             Zabawy z lodem są idealne na każdą porę roku. To już nie pierwsza propozycja zabawy sensorycznej z lodem, ale nigdy dotąd nie było takich emocji, śmiechu i skupienia jednocześnie. Zebrałam w jednym poście wszystkie nasze lodowe propozycje, więc do dzieła!

 

zabawy z lodem

 


Kamienny Zbijak


           Do zabawy potrzebne są rożne kamienie i dużo precyzji, aby ułożyć kamienną wieżę. Następnie Adaś zbijał kamykiem ułożoną stertę kamieni i liczył ile z nich zostało nietkniętych. Wygrywał ten, kto zbił więcej kamieni. Przy okazji zabawy odpoczywaliśmy na szlaku, trenowaliśmy liczenie oraz precyzję w układaniu kamiennej wieży, bo nie jest to takie proste.

zabawy na lato


Malowanie balonami wodnymi


             Zabawy plenerowe z ciepłą i zimną wodą wzbogacone farbami i kolorowymi balonami to połączenie najbardziej lubianych przez dzieci form aktywności. Dzięki takiemu połączeniu oddziałujemy niezwykle silnie na dziecięce zmysły. Kolory, powietrze, światło, dotyk, woda, dźwięki, jednym słowem to nie tylko zabawa, plastyczna, ruchowa ale również niezwykłe sensoryczne doznania.

zabawy dla dzieci na dworze


Balonowy Glutek do zrobienia z prostych składników dostępnych w domu


                Większość znanych mi dzieci uwielbia różnego rodzaju glutki tak zwane Slime. Takie aktywności pozwalają na swobodną zabawę, dostarczają wielu bodźców sensorycznych i są fajnym pomysłem na zabawę szczególnie w deszczowe dni, gdy trzeba zostać w domu.

masa balonowa


Gniotek z żelatyny zrób to sam


                  Gniotek DIY z żelatyny to nasze najnowsze odkrycie. Wcześniej robiliśmy już gniotki z mąki i ryżu, ale galaretowaty gniotek z żelatyny to nasz prawdziwy hit. Dostarcza mnóstwo wrażeń i zabawy.

 

jak zrobic gniotka


Makieta toru wyścigowego


               Jeśli macie w domu fanów małych autek lub Formuły F1 to z pewnością wspólne wykonanie makiety toru wyścigowego będzie świetnym wakacyjnym wyzwaniem konstrukcyjnym. A zabawa na takim samodzielnie wykonanym torze dostarczy wielu emocji. Taką makietę można zbudować nawet w ogrodzie, zobacz jak powstawał nasz tor wyścigowy i do dzieła!

majsterkowo


Tor wodny


                Zabawa ruchowa zarówno do domu jak i na plener dla jednego dziecka, dwójki lub całej grupy. Podczas takiej aktywności trenujemy koordynację, równowagę i pobudzamy zmysły. Ważne aby podczas zabawy chodzić po butelkowym torze gołymi stopami, wtedy lepiej czujmy powierzchnię. Dla zwiększenia doznań czuciowych w kilku butelkach może być umieszczona ciepła woda, a w innych zimna.

 

zabawy ruchowe dla dzieci


Zabawy piaskiem kinetycznym


               Zabawa piaskiem kinetycznym KINETIC SAND to wspaniałe doświadczenie i niezapomniane doznania zmysłowe. Jest to jedna z ciekawszych propozycji do twórczej zabawy jak i świetny pomysł na prezent dla każdego dziecka. Zobacz po kliknięciu na zdjęcie ile różnych zabaw można wymyślić ze zwykłym piaskiem w linku czeka na Was również film.

zabawy dla malych dzieci


Żelowy woreczek ze skarbami


             Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleiłam kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory. Nasze zabawy z żelem możecie zobaczyć na filmie, umieszczonym na końcu postu, a przy okazji będzie mi miło, jeśli dołączysz do subskrybentów mojego kanału You Tube. Więcej szczegółów zabawy poznasz klikając na zdjęcie.

zabawy dla dzieci w domu


Ptaki z rolek


                  Czytanie książek i obserwacja przyrody to pierwsze kroki, aby poznać najbardziej znane gatunki ptaków, a jak do tego dodamy samodzielne wykonanie Sikorki, Gila, Bociana lub Sowy, to z pewnością maluch szybko i na długo zapamięta poznane ptaki. To świetna propozycja na wspólną zabawę na przykład po spacerze w lesie czy parku.

 

rolki po papierze toaletowym ozdoby


Pacynki ze skarpet i własny teatrzyk


                Niby taka prosta i oczywista zabawa, a jednak często przez nas zapominana. Jeśli nie masz w domu pacynek ani kukiełek, można je zrobić samodzielnie ze skarpet, szmatek czy plastikowych butelek. Samo zaprojektowanie i wykonanie własnych ,,aktorów” do spektaklu to dla dziecka niezwykle emocjonująca zabawa. Lalkarstwo i tworzenie teatrzyku daje dzieciom możliwość wcielania się w różne postacie, przekazywania emocji (radości, smutku czy złości) i tworzenie wymyślnych dialogów. To niezwykle rozwijająca aktywność, która potrafi odkryć w dziecku wiele talentów.

 

zabawy dla dzieci w domu

 


Frotaż liści i natury


             Bardzo przyjemna i efektowna twórczość zarówno dla przedszkolaków jak i starszych dzieci. Do zabawy potrzebujecie różne kształty liści, kartki, kredę, suche pastele lub węgiel. Pod kartkę kładziemy liść, a następnie pocierając kartkę położonym na płasko węglem lub kredą odciskamy fakturę liścia. Mieszając różne kolory można uzyskać ciekawe efekty. Najlepiej zobaczycie to na naszym filmie klikając na zdjęcie.

 

frotaż przykłady


Zabawy balonami wodnymi rzut do celu


                 Jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci, czyli balony wodne i rzut do celu, ale nie byle czym tylko balonami wypełnionymi wodą! Zabawa idealna na przyjęcie urodzinowe, dla grupy dzieci czy jako rodzinna rozgrywka podczas ciepłego weekendu. Klikaj na zdjęcie i czytaj jak się bawić, czeka też oczywiście film.

blogi parentingowe 2017


Foliowy witraż na oknie DIY


                     Sądzisz, że malowanie na oknie jest kłopotliwe, drogie, wymaga specjalnych farb, czy wiąże się z bałaganem? Nic bardziej mylnego, jak poznasz nasz patent na foliowy witraż, z pewnością stworzycie podobny w domu.

techniki plastyczne w szkole podstawowej


Patyczkowe zabawy


              Zabawa choć banalnie prosta, to niezwykle oddziaływuje na dziecięcą wyobraźnię. Wspólnie z dzieckiem w zależności od wieku wybierz łatwiejsze lub trudniejsze szablony. Kliknij na zdjęcie i pobierz szablony do druku oraz poznaj kilka propozycji zabaw patyczkowych.

kreatywnie w domu


Maski zwierząt do wydruku kolorowania i malowania


                  Maski zwierząt do pobrania i wydruku projektowałam wspólnie z dziećmi do przedstawienia teatralnego o zwierzętach leśnych podczas półkolonii. Zabawa ta zainspirowała mnie do wykonania gotowego zestawu masek do kolorowania, wycinania, malowania i wyklejania przeznaczonego dla młodszych dzieci. Maski zwierzątek do samodzielnego wykonania, które możecie pobrać po kliknięciu na zdjęcie, z pewnością zajmą wasze dzieci na dłużej zwłaszcza w deszczowy dzień.

 

maski zwierząt z papieru


Zabawa w ruchome piaski


                  Piasek Kinetyczny, Moon Sand i wiele innych mas plastycznych to doskonałe zabawy sensoryczne i wspierające rozwój małej motoryki oraz sprawności dłoni. Dziś według własnego przepisu zrobiliśmy domowy ruchomy piasek. Kliknij na zdjęcie i poznaj szczegóły oraz zobacz film.

blogi kreatywne


Zabawki DIY zrób to sam Latająca Bila


                                Sznurek, dwie przecięte butelki, ewentualnie coś na uchwyty (my użyliśmy druciki kreatywne) i gotowe. Prosta zabawka własnej produkcji, która na jakiś czas zajmie ruchowo dzieci.

latajaca bila


Piłka Wodna dla malucha


                 Zabawy sensoryczne są dla dzieci bardzo atrakcyjne, przyjemne i rozwojowe. Poznawanie świata zmysłami, dotykiem, wzrokiem bardzo fajnie stymuluje nawet najmniejsze bobasy. Do zrobienia piłki sensorycznej potrzebna jest przezroczysta dmuchana piłka plażowa, lub ewentualnie koło do pływania. Kliknij na zdjęcie i zobacz instrukcję krok po kroku oraz kilka wariantów na wspólną zabawę.

pilka wodna


Eko statki z recyklingu z napędem balonowym to nasze ulubione zabawy na lato


              Wspólne wykonywanie ekostatków z recyklingu i testowanie jak pływają to zabawa na wiele godzin zarówno dla rodziny jak i dla grupy dzieci. Zobacz nasze pomysły, a potem spróbujcie stworzyć własne parostatki z napędem balonowym…

 

zabawy dla 3 latka


Strzelająca butelka


               Nasz hit z przed paru lat, to strzelająca butelka. Wykonanie jest bardzo proste przecinamy butelkę na wysokości około 1/3 od góry, następnie naciągamy na gwint butelki balon, tak aby wystawał tylko taki dzyndzel. Następnie oklejamy taśmą brzeg przeciętej butelki, aby nie był taki ostry i ozdabiamy naszą, jak to Adaś mówi- strzelaczkę. Naboje do strzelania, aby były bezpieczne wykonałam z foli aluminiowej, ugniatając z Adasiem małe kulki. Przeczytaj dalej po kliknięciu na zdjęcie.

 

zabawy 4 latka


Gra w Cymbergaja


                  Gra Cymbergaj w naszej wersji domowej jest bardzo łatwa i tania w wykonaniu, a zabawa naprawdę przednia. Przy okazji ćwiczymy refleks, celność, koordynację ruchową- jednym słowem same zalety, a wspólnie spędzony czas jest bezcenny. Po kinięciu na zdjęcie przejdziesz do opisu oraz zobaczysz film z naszej zabawy.

 

  gra diy


Liściowa zabawa


                Po przyjściu do domu ze spaceru rozłożyliśmy wszystkie znalezione liście na blacie kuchennym. Porównywaliśmy je, układaliśmy od największego do najmniejszego, potem wybranych kilka liści odrysowaliśmy pisakiem suchościeralnym i Adaś próbował dopasować je na swoje miejsca po kształtach. To świetna aktywność dla młodszych dzieci oraz nauka dla starszych. Zobacz też nasze zabawy na kanale YouTube i subskrybuj.


Kredowe mega labirynty


                   Rysowanie kredą na chodniku każdy z nas dobrze zna,  jak się okazuje takie rysowanie wcale nie musi być nudne… U nas zaczęło się jak zwykle: drzewko, autko, słoneczko, statek kosmiczny i nagle: – A może narysujemy wielki labirynt na całym boisku? To aktywność i propozycja dla starszych dzieci. Uczy planowania przestrzennego, logicznego myślenia i dostarcza sporo wrażeń. Dodatkowo w grupie uczymy się współpracy.

 

zabawy z kreda


Teatr cieni i zagadek


             Doskonała zabawa pobudzająca wyobraźnię i kreatywność dziecka, a jednocześnie dająca dużo radości i satysfakcji. To idealna propozycja na wieczór. Wyszykujemy różnorodne przedmioty i podświetlając je od tyłu za kurtyną prześcieradła, pokazujemy pozostałym uczestnikom zabawy. Kto odgadnie najszybciej co kryje się za tajemniczym cieniem pokazuje kolejną zagadkę.

teatr cieni


Zabawa w detektywa odszukaj ślady


                Zabawa w detektywa na tropie śladów… to propozycja, która powstała jak zwykle małym kosztem, ale efekt jest fantastyczny. Dzieci była zaangażowane w przygotowania i z niecierpliwością czekały, aby zamienić się w małych tropicieli. Malowanie podeszwy od różnych butów, odciskanie i szukanie par bardzo angażuje dzieci w każdym wieku. To świetna propozycja na zabawę indywidualną lub grupową.

 

odciski butów


Makieta miasta z pudełek


                To świetny pomysł na zabawę dla grupy dzieci. Stworzenie z elementów recyklingu takich jak pudełka, butelki, folie i rolki… wielkiego miasta lub kamieniczek. Każde dziecko na tu swój udział, a połączenie wszystkich elementów w całość daje niezwykły efekt.

kreatywne prace plastyczne


Mandale ze znalezionych skarbów to zabawy na lato pobudzające wyobraźnię


               Mandale ułożone na wielkich kawałkach brystolu to niezwykle twórcza letnia zabawa. Elementy natury kwiaty, liście, korę lub morskie akcenty układamy na kształt mandali tworząc niezwykłe obrazy. Wszystko mocujemy za pomocą kleju introligatorskiego.

mandale rodzaje

 

mandala rodzaje


Tajemnicze butelki


                Proponowana zabawa jest prosta do zrobienia w warunkach domowych i zawsze dostarcza wielu emocji. Potrzebujemy kilku nieprzezroczystych butelek, najlepiej plastikowych. Doskonale sprawdzają się takie po jogurtach pitnych.  Do każdej butelki wkładamy tajemnicze przedmioty np. makaron, szyszki, piórka, fasolę, groch, kamyczki, muszelki, sianko, klamerki, kredki, wstążeczki, worek foliowy, orzechy itp. Niezapomniane przeżycia gwarantowane.

tajemnicze butelki


Jeśli podoba Ci się nasze zestawienie zobacz podobne wpisy


Prace plastyczne 50 inspiracji

Zabawy dla dzieci 6-24m

Zabawy dla 2-3 latka ponad 50 pomysłów

Mała motoryka 40 zabaw wspierających naukę pisania

40 zabaw pobudzających zmysły

Wpieranie edukacji matematycznej dzieci


 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »