fbpx
zabawa w sekrety
DIY,  rozwijamy ZMYSŁY,  zabawy konstrukcyjne,  zabawy plastyczne

Zabawy dla dzieci na dworze – Sekrety, widoczki, aniołki…

                          Zabawy dla dzieci na dworze można urozmaicać w różny sposób. Choć u nas jest głównie aktywnie czyli  rolki, rower, piłka, wyjazdy to czasem też tworzymy różne cuda.  Malujemy, majsterkujemy i konstruujemy na dworze wykorzystując piękną letnią aurę. Ostatnio przypomniała mi się moja ukochana zabawa z dzieciństwa i pokazałam ją moim dzieciom, a oni wciągnęli się i zachwycali tą propozycją.

                        Do zabawy potrzebujesz: różne znalezione skarby natury np.: listki, kwiaty, kamyczki, koraliki, muszelki, patyczki, korę, piórka i co tylko Was zachwyci. Przyda się też kawałek szkła, a jeśli masz obawy o bezpieczeństwo dziecka możesz użyć przezroczystego kawałka plastiku np. od opakowania po płycie CD. Cała zabawa jest prosta, a jej czarujący efekt możesz zobaczyć na filmie poniżej.

zabawy na podworku

               Jako dziewczynka wspólnie z koleżankami wiele razy robiłam takie sekrety. W zależności od regionu Polski na zabawę mówiono również: widoczki, aniołki, szkiełka, szkatułki… Wystarczyło czasem znaleźć na podwórku kawałek szkła i już był pretekst do zabawy i stworzenia sekretu. Trzeba było wykopać w ziemi dołek, ułożyć w nim swoje znalezione skarby, przykryć szkiełkiem i zakopać. Najważniejszym elementem zabawy oprócz tworzenia cudnych kompozycji było, aby ukryty skarb zachować w tajemnicy i zapamiętać jego miejsce. Sekrety pokazywało się koleżankom w wielkiej tajemnicy. Każdego dnia można było przyjść odszukać swój sekret i podziwiać ukryte skarby natury.

              Zabawa niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię i choć szkło nie było najbezpieczniejsze do zabawy wtedy nikt się tym nie przejmował. Wspólnie z Michałkiem zrobiliśmy kilka takich sekretów w ogródku i mamy z tego wiele radości. To świetna propozycja na wakacyjne dni.

             Pokusiłabym się nawet o taką wakacyjną zabawę z grupą przedszkolaków. Wspólne poszukiwanie skarbów i ukrycie ich w różnych częściach ogrodu, piaskownicy przedszkolnej lub placu zabaw wraz z karteczkami z imieniem dzieci. Zamiast szkła dla bezpieczeństwa dzieci lepiej użyć kawałków plastiku np. od plastikowej przezroczystej butelki. Szukanie ukrytych skarbów kolejnego dnia z pewnością będzie świetną przygodą i dostarczy wiele radości i pozytywnych emocji.

widoczki zabawa

zabawa aniołki

zabawy dla dzieci na dworze

 

zabawa z sekrety


Zapraszam na film

Jeśli podoba Ci się to co tworzymy, będzie mi bardzo miło jeśli  subskrybujesz nasz kanał YouTube


4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »