fbpx
butelkowe tajemnice zabawa
gry,  integracja sensoryczna,  MAŁE DZIECI,  rozwijamy ZMYSŁY,  zabawy logiczne,  Zabawy ruchowe

Butelkowe tajemnice zabawa

          Proponowana dziś zabawa dla dzieci jest prosta do zrobienia w warunkach domowych i zawsze dostarcza wielu emocji. Część rodziców i dzieci, którzy przychodzą na moje kreatywne warsztaty dobrze tą zabawę zna:-)

 

              Potrzebujemy kilku nieprzezroczystych butelek, najlepiej plastikowych. Doskonale sprawdzają się takie po jogurtach pitnych.  Do każdej butelki wkładamy tajemnicze przedmioty np. makaron, szyszki, piórka, fasolę, groch, kamyczki, muszelki, sianko, klamerki, kredki, wstążeczki, worek foliowy, orzechy itp.

 

zabawy dla 4 latków

 

Zabawa ma kilka opcji w zależności od potrzeb i wieku dzieci.
zabawy dla przedszkolaków

Zabawa dla maluszków od 12 miesiąca:


 

             W przypadku maluszków staramy się wykluczyć drobne elementy typu koraliki, groch itp. warto użyć przedmiotów szeleszczących i o różnej strukturze. Układamy lub ustawiamy przed dzieckiem przygotowane wcześniej butelki z ciekawymi przedmiotami. Zachęcamy do zaglądania, potrząsania, pokazujemy jak otworzyć i omawiamy wspólnie co jest w danej butelce. Pokazujemy, że coś grzechocze jest zimne lub ciepłe, że szeleści lub łaskocze. Dmuchamy na piórko pokazując jak lata lub upuszczamy szyszkę demonstrując jak spada.
Zakręcanie i otwieranie butelek to doskonałe ćwiczenie małej motoryki dłoni.
zabawy dla 5 latka
Niektóre butelki mają nawet swoje zapachy np. sianko i szyszka.
dziecko w domu
            Dzieci 2-3 letnie i starsze potrząsając tajemnicze butelki starają się odgadywać po  rożnych odgłosach co może być ukryte w środku. Wcześniej oczywiście zapoznajemy dzieci z zawartością i odpowiadającym mu dźwiękiem.
zagadki dla dzieci
             Kolejna opcja zabawy dla dzieci 4-6 letnich to odgadywanie zawartości butelki po dotyku z zawiązanymi oczkami.  Podajemy dziecku kolejne butelki, dziecko otwiera je i wysypuje na dłoń zawartość starając się odgadnąć co to jest.
zabawy dla rodzenstwa
            Wszystkie maluszki które bawiły się butelkami na moich zajęciach, zawsze chętnie zaglądały do środka, uczyły się otwierać i zamykać butelki oraz nazywać zawartość.
zabawy dla roczniaka

 


Zabawa pamięciowa


 

             Oglądamy z dziećmi wszystkie butelki i układamy po kolei starając się zapamiętać co było w każdej z butelek. Następnie pytamy dziecko w której butelce były korali lub muszelki. Zadaniem malucha jest odtworzenie w pamięci zawartości butelek i próba odnalezienia jak najszybciej tej właściwej.

 

zabawy dla 2 latka
            Rodzice oczywiście również mogą spróbować pobawić się w odgadywanie, a poniższe zdjęcie zrobił Adaś. Jestem dumna, w końcu już tyle zabaw fotografowałam, że zupełnie naturalne było dla synka, aby chwycić leżący w trawie aparat i zacząć fotografować bawiącą się mamę:-) To całe blogowanie jednak uczy więcej niż myślałam i nie tylko mnie ale i moje dzieci.
W razie się zestarzeję to czuję, że następca rośnie do prowadzenia bloga he he

 

ewa wojtan
               Na koniec zabawa ruchowa i w poszukiwanie. Rozkładamy butelki po pokoju, ogródku lub placu zabaw, a zadaniem dziecka lub grupy dzieci jest odnaleźć jak najszybciej butelkę z określoną zawartością np. z muszelkami. Kto odnajdzie jako pierwszy może dostać punkty lub nagrodę i zabawę powtarzamy szukając np. butelki z szyszkami. Zabawy połączone z rywalizacją lub z poszukiwaniem na czas zawsze są bardzo  pozytywnie odbierane przez dzieci i uczą je zarówno cieszyć się z wygranej jak i godnie przyjąć przegraną.
szukanie skarbu
 zabawy dla 3 latka

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »