Butelkowe tajemnice zabawa
Proponowana dziś zabawa dla dzieci jest prosta do zrobienia w warunkach domowych i zawsze dostarcza wielu emocji. Część rodziców i dzieci, którzy przychodzą na moje kreatywne warsztaty dobrze tą zabawę zna:-)
Potrzebujemy kilku nieprzezroczystych butelek, najlepiej plastikowych. Doskonale sprawdzają się takie po jogurtach pitnych. Do każdej butelki wkładamy tajemnicze przedmioty np. makaron, szyszki, piórka, fasolę, groch, kamyczki, muszelki, sianko, klamerki, kredki, wstążeczki, worek foliowy, orzechy itp.
Zabawa ma kilka opcji w zależności od potrzeb i wieku dzieci.
Zabawa dla maluszków od 12 miesiąca:
W przypadku maluszków staramy się wykluczyć drobne elementy typu koraliki, groch itp. warto użyć przedmiotów szeleszczących i o różnej strukturze. Układamy lub ustawiamy przed dzieckiem przygotowane wcześniej butelki z ciekawymi przedmiotami. Zachęcamy do zaglądania, potrząsania, pokazujemy jak otworzyć i omawiamy wspólnie co jest w danej butelce. Pokazujemy, że coś grzechocze jest zimne lub ciepłe, że szeleści lub łaskocze. Dmuchamy na piórko pokazując jak lata lub upuszczamy szyszkę demonstrując jak spada.
Zakręcanie i otwieranie butelek to doskonałe ćwiczenie małej motoryki dłoni.
Niektóre butelki mają nawet swoje zapachy np. sianko i szyszka.
Dzieci 2-3 letnie i starsze potrząsając tajemnicze butelki starają się odgadywać po rożnych odgłosach co może być ukryte w środku. Wcześniej oczywiście zapoznajemy dzieci z zawartością i odpowiadającym mu dźwiękiem.
Kolejna opcja zabawy dla dzieci 4-6 letnich to odgadywanie zawartości butelki po dotyku z zawiązanymi oczkami. Podajemy dziecku kolejne butelki, dziecko otwiera je i wysypuje na dłoń zawartość starając się odgadnąć co to jest.
Wszystkie maluszki które bawiły się butelkami na moich zajęciach, zawsze chętnie zaglądały do środka, uczyły się otwierać i zamykać butelki oraz nazywać zawartość.
Zabawa pamięciowa
Oglądamy z dziećmi wszystkie butelki i układamy po kolei starając się zapamiętać co było w każdej z butelek. Następnie pytamy dziecko w której butelce były korali lub muszelki. Zadaniem malucha jest odtworzenie w pamięci zawartości butelek i próba odnalezienia jak najszybciej tej właściwej.
Rodzice oczywiście również mogą spróbować pobawić się w odgadywanie, a poniższe zdjęcie zrobił Adaś. Jestem dumna, w końcu już tyle zabaw fotografowałam, że zupełnie naturalne było dla synka, aby chwycić leżący w trawie aparat i zacząć fotografować bawiącą się mamę:-) To całe blogowanie jednak uczy więcej niż myślałam i nie tylko mnie ale i moje dzieci.
W razie się zestarzeję to czuję, że następca rośnie do prowadzenia bloga he he
Na koniec zabawa ruchowa i w poszukiwanie. Rozkładamy butelki po pokoju, ogródku lub placu zabaw, a zadaniem dziecka lub grupy dzieci jest odnaleźć jak najszybciej butelkę z określoną zawartością np. z muszelkami. Kto odnajdzie jako pierwszy może dostać punkty lub nagrodę i zabawę powtarzamy szukając np. butelki z szyszkami. Zabawy połączone z rywalizacją lub z poszukiwaniem na czas zawsze są bardzo pozytywnie odbierane przez dzieci i uczą je zarówno cieszyć się z wygranej jak i godnie przyjąć przegraną.
5 komentarzy
Marta Mart
Swietne i proste w wykonaniu. Napewno wyprobuje na naszej playgroupie!
Małgorzata L.
Świetny pomysł, w ogóle ten blog to kopalnia pomysłów, pozdrawiam serdecznie :).
ewawojtan
Małgorzata dziękuję serdecznie:-) zapraszam do zaglądania, sporo zabaw jest w archiwum ale i nowe dosyć często pojawiają się:-) pozdrawiam
Melanies fashion
Super, juz wiem co przygotuje dzieciakom na imprezę urodzinową mojej trzylatki 😀
Adrianna
Świetne 😉 muszę zrobić Jędrusiowi. My bawimy się balonami.