fbpx
Moje Dzieci Kreatywnie,  twórczość,  zabawy konstrukcyjne,  zabawy plastyczne

Brama czasu

Dziś mam wielką przyjemność zaprezentować Wam ostatni z naszych dużych projektów zrealizowanych we współpracy z pracownia Moa podczas warsztatów dla dzieci w Domu Kultury Morena w Gdańsku.

 

 

Często pytacie mnie, skąd czerpię pomysły. Odpowiedź jest bardzo banalna:-) Pomysły pojawiają się niespodziewanie, gdy jest jakaś potrzeba, gdy widzę różne przedmioty, gdy obserwuję otaczającą rzeczywistość. Każdy przedmiot ma swój kształt, fakturę i różne właściwości, które staram się łączyć i wykorzystywać w rozmaitych projektach. Prezentowana dziś brama, powstała, dzięki otrzymaniu od pewnej Pani dwóch wysokich i wąskich kartonów. Początkowy pomysł to brama, potem podczas rozmów z dziećmi powstał pomysł skonstruowania bramy radości, a z drugiej strony bramy czasu. Bramy, która będzie przenosić nas w różne epoki i style w sztuce. Począwszy od prehistorii, Egiptu poprzez Grecję, aż do sztuki współczesnej.

 

 

Przed każdym większym projektem omawiam, z dziećmi kolejne etapy pracy. Oglądamy albumy ze sztuką i architekturą i planujemy kolejne działania. Takie twórcze zabawy uczą nie tylko cierpliwości, planowania, kreatywności ale i współpracy oraz odpowiedzialności za powierzone zadania.

 

 

Po skonstruowaniu szkieletu bramy, wspólnie rozpoczęliśmy malowanie całości na biały kolor. Starsze dziewczynki szkicowały fragmenty kolumn, a młodsze układały literki z foli aluminiowej.

 

 

 W górnej części postanowiliśmy umieścić witraże inspirowane rozetami z gotyckich kościołów,
a zaraz pod nimi znalazły swoje miejsce malowidła z prehistorycznych jaskiń.

 

W naszej bramie nie mogło zabraknąć odpowiednich guziczków pozwalających na ,,przenoszenie się w czasie” do wybranej epoki. Wszystko wykonane z nakrętek i przyklejone taśmą dwustronną.

Te magiczne guziczki, to jedna z najbardziej lubianych i używanych przez dzieci części naszego projektu. Każdy wciskał, kręcił i wypowiadał rożne słowa, które pozwoliły im przy użyciu odrobimy wyobraźni przenieść się na przykład do starożytnego Egiptu.
 Kolejny fragmenty bramy reprezentujące style różnych epok, wykonywane były przez dzieci, a następnie przy współudziale  i pomocy mojej i Anity ( z pracowni MOA) montowane w całość.

 

Poniżej znalazły się nawet kamieniczki ze starego Gdańska, które pilnie strzeże Sfinks oraz Lew.

 

 

Witraż wykonany z bibuły z jednej strony kolorowy z czarnymi otoczkami, a z drugiej strony pobielany.

 

 

 

 

 

 Brama cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i niesamowicie pobudzała ich wyobraźnię podczas pracy jak i w trakcie zabawy.

 

Jednym z dodatkowych elementów bramy oprócz lwa, był również kangur z maleństwem.
Wykonany z papieru i pomalowany farbami.Tym razem inspiracja bajkami.

 

Dzieci wspólnie wyklejały i malowały naszą papierową rzeźbę.

 

 

Z drugiej strony powstała piękna i kolorowa brama radości. Czyli twórczość ekspresyjna dzieci.

 

 

Dookoła piękne piramidy, kafle, mozaiki i księżniczki z rożnych epok.

 

 

 

Dekoracyjne schody z kartonów i styropianu.
Michałek był bardzo szczęśliwy ganiając się dookoła z innymi dziećmi:-)

 

Na naszej bramie również fragment twórczości Tadeusza Makowskiego  “Kapela dziecięca”

 

Podobną bramę można wykonać w domu jak również w przedszkolu i szkole. To bardzo ciekawy sposób zaprezentowania dzieciom fragmentów historii sztuki.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »