fbpx
Polecamy,  twórczość,  warsztaty,  zabawy konstrukcyjne,  zabawy plastyczne

Jak stworzyć animację poklatkową?

                 Wspólna zabawa, edukacyjny projekt, czy wymyślona misja w terenie to doskonałe formy alternatywnej edukacji. Bo jedno to czytanie książek, gry i filmy edukacje, a co innego realizacja własnego projektu od A do Z. Tak właśnie było w przypadku stworzenia wspólnie z dziećmi własnego filmu. Do zabawy w animację zainspirowało nas Studio Wyobraźni Cartoon Netwok.

studio wyobraźni cartoon network

animacja poklatkowa krok po kroku

              Sobotni poranek zastanawiamy się co dziś robić, gdzie pojechać, co ciekawego przeżyć. -A może stworzymy własny film, ostatnio czytaliśmy o tym na stronie Studia Wyobraźni Cartoon Network. -Był nawet jakiś konkurs! -Tak jest konkurs na najlepszą animację, scenorys lub własną wymyśloną postać! -Adaś co raz bardziej interesuje się fotografią, więc decyzja padła na film poklatkowy. -No to zastanówcie się teraz o czym ma być ten film -rzucam chłopcom wyzwanie -może o trzęsieniu ziemi, albo jak wybucha wulkan, tak jak w tym eksperymencie co robiliśmy – fajny pomysł, ale trudno będzie to sfotografować poruszając jednocześnie ludzikami… może coś łatwiejszego na początek? -To może mecz piłki nożnej, zrobimy boisko i piłkarzy… -Ok, to już lepszy trop -Ja wiem! ja wiem! -krzyczy Michał -Zrobimy wyścigi samochodowe! -krzyczał cały podekscytowany -zbudujemy tor i samochody będą się ścigać, wyprzedzać i rozbijać… -Super, to nie będzie takie trudne, a mamy nawet duży karton od lodówki. -To zabieramy się do pracy!

makieta toru wyścigowego

tor hot wheels

               Tak wyglądał wstęp do naszej zabawy. Chłopcy pobiegli do pokoju powybierać najlepsze auta i ludziki, a ja przygotowałam inne potrzebne rzeczy do wykonania makiety naszego toru wyścigowego.

              Animacja poklatkowa to technika animacji w które ręcznie poruszamy nieruchome przedmioty, fotografując z jednego i tego samego miejsca każdy kolejny ruch naszego obiektu. Dlatego najlepiej wykonywać zdjęcia ze statywu, dbając również o odpowiednie doświetlanie miejsca akcji. Po zmontowaniu kilkunastu lub kilkudziesięciu zdjęć w formie filmu mamy wrażenie, że przedmioty się poruszają. W naszym przypadku są to poruszające się samodzielnie po torze samochody. Doskonale zobaczycie to na naszym filmie.

       Wszelkie cenne wskazówki dotyczące tworzenia animacji, rysownia postaci z kreskówek, czy wymyślania zabawnych scenorysów znajdziecie na platformie edukacyjnej http://imaginationstudios.cartoonnetwork.pl/. Oprócz wielu rad i wskazówek możecie również poznać kulisy powstawania ulubionych kreskówek. Adaś był zachwycony różnymi narzędziami, dzięki którym mógł rysować, kolorować, tworzyć storyboardy, muzykę, a nawet efekty specjalne.

studio wyobrazni cartoon network

                  Podstawy rysowanie takie jak perspektywa, szkicowanie od ogółu do szczegółu, odmierzanie proporcji to cenne rady dla początkujących młodych rysowników.

nauka rysowania

 

tor hot wheels

 

           Po przejrzeniu najważniejszych informacji na stronie Studia Wyobraźni Cartonn Network zabraliśmy się za tworzenie własnej animacji. Wyszukaliśmy w wyszukiwarce internetowej fotografie prawdziwych torów wyścigowych. Wybraliśmy najciekawsze elementy i zabraliśmy się za szkicowanie zarysu naszej makiety. Już na wstępie ustawiamy statyw z aparatem, aby oznaczyć na makiecie do którego miejsca będzie widoczny kadr zdjęcia. Dla bezpieczeństwa nóżki od statywu przykleiłam do podłogi taśmą, aby dzieci nie trąciły statywu, a kadry animacji poklatkowej nie uległ przesunięciu.

animacja poklatkowa jak zrobic

                    Wspólnie malujemy trasę naszego toru, doklejmy z mniejszych kawałków mosty i tunele, oznaczamy linie startu, pola startowe, a nawet wysypujemy wokół prawdziwy żwirek. Na trybunach ustawiamy ludziki, wszystko po to, aby jak najbardziej oddać klimat prawdziwego toru wyścigowego.

tor hot wheels

                 Michał przestawiał samochody, a Adam w tym czasie fotografował każdy ruch.  Potem już obaj chłopcy przestawiali auta i kibiców, a ja zajęłam się fotografowaniem. Ile było przy tym przeżyć, emocji i śmiechu możecie zobaczyć na naszym filmie poniżej. Nagraliśmy zarówno backstage z naszej twórczej pracy jak i efekt animacji poklatkowej, ale i tak nasz kot Carlos pod koniec filmu rozbawi Was najbardziej, stając się pierwszoplanowym bohaterem 😉

zabawy dla chlopcow

kreatywne zabawy dla dzieci

animacja poklatkowa

                Teraz czas na montaż, zdjęcia wrzuciliśmy do podstawowego programu Movie Maker i połączyliśmy je w pokaz slajdów. Efekt widać doskonale na filmie. Teraz pora wysłać nasz projekt na konkurs Cartoon Network. Adasiowi marzy się Dron z kamerą, więc jest o co walczyć. Wchodzimy na stronę http://www.imaginationstudios-konkurs.cartoonnetwork.pl/ i wysyłamy zgłoszenie do konkursu!

blogi parentingowe

studio cartoon network

 


Zapraszam na film


 

Macie ochotę zrealizować podobny projekt i wygrać fantastyczne nagrody?

animacja poklatkowa konkurs

           Ruszyła druga edycja Studia Wyobraźni Cartoon Network. Weź udział w konkursie Studia Wyobraźni i zdobądź nowoczesny zestaw gadżetów do twórczej zabawy! W konkursie są trzy kategorie w których możesz: narysować wymyśloną przez siebie postać, stworzyć własny scenorys lub tak jak my nagrać animację.

DRON HEXACOPTER WALKER WIFI Z KAMERĄ,

TABLET INTUOS COMIC M,

CYFROWY NOTATNIK BAMBOO SPARK,

KAMERA SPORTOWA GOPRO HERO,

TABLET INTUOS COMICS i wiele innych nagród czeka na Ciebie!

Najlepsze prace zobaczysz w telewizji!

 

           Wystarczy wejść na stronę: http://imaginationstudios.cartoonnetwork.pl/ i wybrać kategorię konkursu, która najbardziej Wam odpowiada. Konkurs jest częścią projektu Studio Wyobraźni Cartoon Netwok, o której pisałam już rok temu >tutaj<. Pomysł zabawy, warsztatów i konkursu jest świetny, bo pobudza dziecięca wyobraźnię, kreatywność i mobilizuje do własnej twórczości. Być może w trakcie realizacji własnego projektu odkryjecie nowe pasje i talenty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »