fbpx
moje dzieci kreatywnie
duża motoryka,  matematyka,  poznajemy kolory,  poznajemy kształty,  warsztaty,  Zabawy ruchowe

Mata edukacyjna dla dzieci DIY

         Kochani dziś prezentuję jak samodzielnie wykonać matę edukacyjną i animacyjną do zabaw ruchowych z dziećmi.   Podobną matę można uszyć z materiału, jeśli posiadamy takie umiejętności. Prezentowany projekt jest mojego autorstwa, zgadzam się na udostępnianie i korzystanie z projektu maty z podaniem źródła pomysłu.

 

          Do wykonania maty użyłam niebieskiej plandeki i kolorowych taśm klejących. W plandece wycięłam po dwa kwadraty obok siebie. Następnie brzegi każdego kwadratu okleiłam kolorowymi taśmami. Po środku przykleiłam wzdłuż całej maty zielony pasek. Całość kosztowała mnie około 20 zł i dwie godziny pracy. Z maty korzystam już dłuższy okres czasu podczas warsztatów z dziećmi i póki co trzyma się wszystko solidnie 🙂

mata animacyjna

zabawy ruchowe dla dzieci

zabawy dla 3-4 latków

   Podczas zabaw przy użyciu maty dzieci ćwiczą zmysł równowagi, dużą motorykę, trenują skoki i wzajemną współpracę. Pierwszy dzień gdy przyniosłam matę do małych pzedszkokkaów… Dzieci zaciekawione z zamkniętymi oczami czekają na niespodziankę 😉


zabawy w przedszkolu

 

Na początek wszyscy ustawiają się jeden za drugim i idziemy pomalutku po zielonym mostu, tak aby nie zmoczyć nóg w wodzie. Mostkiem jest oczywiście zielona linia, a wodą niebieska mata 🙂

 

mata edukacyjna diy

 

zabawy ruchowe dla dzieci

Następnie ustawiamy się parami i wspólnie na sygnał hop robimy krok do przodu, lub przeskakujemy obunóż, lub na jednej nodze w zależności od danej zabawy.

integracja w przedszkolu

 

Dzieci świetnie się bawiły, śmiały, słuchały kolejnych zadań. Takie ćwiczenia to nie tylko zabawa ale również udoskonalanie dużej motoryki oraz nauka współpracy w parach.

 

integracja w przedszkolu

 

           Kolejne propozycje to zabawy edukacyjne. Tutaj dzieci tańczą w rytm muzyki, a w momencie gdy jest cisza (muzyka wyłączona) każdy biegnie po piłeczkę i układa ją w kwadrat o odpowiednim kolorze. Następnie kontynuujemy tańce i zabawę.

 

zabawy edukacyjne w przedszkolu

 

zabawy w przedszkolu

 

nauka kolorów

 

zabawy dla 2-3 latków

 

Kolejny trudniejszy wariant zabawy polega na trzymaniu przez dzieci maty w powietrzu i przechodzeniu po kolei z otworu w otwór.

mata edukacyjna diy

moje dzieci kreatywnie

 

 Poniżej dzieci jadą pociągiem podśpiewując piosenkę…

 

zabawy integracyjne w przedszkolu
 Chłopcy kicają jak żabki z otworu w otwór.

 

zabawy integracyjne w przedszkolu

 

 

 

nauka kolorow w przedszkolu

 

Michałek również bardzo zadowolony z zabawy 🙂

 

aktywnosc ruchowa w przedszkolu

 

zabawy ruchowe w przedszkolu
          Matę można również wykorzystywać do nauki liczenia, sylab, kształtów itp. Wystarczy obok kwadratów przykleić poznawane sylaby, cyferki lub kształty i podczas skocznych zabaw utrwalamy ich nazwy.
Wymiary maty:
Początkowo długość maty wynosiła 6m ale zdecydowanie lepsza jest 3m
szerokość 1,5m
kwadraty mają wymiary 25×25 cm

Plandekę i taśmy zakupiłam na Allegro.


Zapraszam na krótki filmik

Tu możesz subskrybować mój kanał YouTube:  >klik<


 

 

 

 

27 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »