fbpx
Latarnie morskie z gliny
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  CERAMIKA,  twórczość,  warsztaty

Latarnia morska z gliny – szablony do druku

              Latarnie morskie to doskonały temat na wspólną zabawę w domu, zajęcia plastyczne, lub warsztaty kreatywne. Przygotowałam dla Was instrukcję wykonania latarni z gliny lub masy solnej wraz z szablonami do druku. Myślę, że dzięki temu każdy z Was może zrobić taką pracę samodzielnie w domu.

              Kilka tygodni temu zostałam zaproszona do poprowadzenia warsztatów kreatywnych w Hotelu Aquarius w Kołobrzegu. Ponieważ to miasto nad morzem, które słynie między innymi z pięknej latarni. Dlatego postanowiłam, że przygotuję warsztaty właśnie w tej tematyce. Spotkanie udało się doskonale i powstało mnóstwo pięknych prac. Dlatego teraz odrobina moich warsztatów od praktycznej strony specjalnie dla tych, którzy nie mogli być  z nami, a mają ochotę również na takie latarnie.

            Do wykonania latarni morskich potrzebujesz: glinę samoutwardzalną lub masę solną (przepis na masę). Ja polecam tworzenie w glinie, bo ten materiał plastyczny pozwala na bardziej precyzyjne tworzenie detali. Dodatkowo potrzebujesz szablony latarni (do druku poniżej), wykałaczki, kartkę lub bawełnianą szmatkę jako podkład, odrobinę wody w miseczce, drewnianą szpatułkę i na koniec farby do malowania. Ja używałam akrylowych, ale nadają się też tempery, plakatowe, a nawet akwarele.


Pobierz szablony latarni morskiej do druku


Latarnia morska szablon kolorowanka

           Wydrukowane szablony odrysowałam na tekturce i wycięłam dużymi nożyczkami, a detale nożyczkami do paznokci. Szablony na tekturce są sztywniejsze i posłużą większej ilości dzieci podczas warsztatów.

           Glinę najlepiej wałkować na kartce lub bawełnianej szmatce, aby nie przykleiła się podczas pracy do stołu. Opakowanie gliny 450g starcza na dwie-trzy latarnie. Najpierw wałkujemy placek grubości ok 0,5 cm, a następnie odrysowujemy za pomocą wykałaczki szablon. Dociskając wykałaczkę mocniej do gliny odetniemy niepotrzebne części i wytniemy okienka. Szablon ułatwia dzieciom zachowanie kształtu.

          Wycięta z gliny latarnia jest płaska. Teraz, aby stworzyć efekt trójwymiarowości doklejamy poszczególne wypukłe elementy według własnej inwencji. Możemy dokleić “kamienie” (kuleczki z gliny), daszki, gzymsy itp. Ważne aby przy doklejaniu użyć trochę wody, a doklejone elementy docisnąć lub rozetrzeć brzegi gliny do przyklejanej powierzchni. Wtedy wszystko będzie się dobrze trzymać.

          Jeśli chcecie zrobić cegiełki może je odcisnąć za pomocą drewnianego patyczka lub narysować wykałaczką. Najpierw poziome linie, a potem pionowe cegiełki. Końcówką szpatułki możecie zrobić też strukturę dachówek na daszkach.

warsztaty kreatywne dla dzieci

warsztaty dla dzieci ewa wojtan


Suszenie gotowych prac


            Latarnie morskie zostawiamy do suszenia na płaskiej powierzchni na około 12-24h w zależności od grubości elementów i temperatury w pokoju. Większość naszych latarni schła około 14h. Gliny samoutwardzalnej nie wypalamy i nie suszymy suszarką, gdyż od nierównomierne schnięcia może spowodować pęknięcia.

         Wysuszone prace są twarde i świetnie nadają się do malowania. Można je zostawić w naturalnym białym kolorze i powiesić na ścianie. Wystarczy z tyłu przymocować zawieszkę lub kawałek sznureczka za pomocą kleju na gorąco. Jeśli na pracy są drobne nierówności lub ostre fragmenty możemy je delikatnie wyrównać za pomocą pilnika do paznokci.

 

moje dzieci kreatywnie prace plastyczne

latarnie morskie z gliny diy


Malowanie latarni morskich


          Latarnie morskie po wyschnięciu możemy malować dowolnymi farbami. Ja użyłam farb akrylowych. Warto wybrać kilka kolorów na przykład odcienie błękitu, biały i niebieski, lub kolory ceglane, czerwony i czarny itp., zadbajmy też, o odpowiedniej grubości pędzle, aby udało się pomalować detale. Starajmy się nie używać zbyt dużo wody, aby praca się nie rozmoczyła.

prace plastyczne morze, latarnie, moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan, warsztaty

latarnia z gliny lub masy solnej

latarnia praca plastyczna

warsztaty kreatywne dla dzieci

latarnie morskie z gliny

latarnie morskie diy

moje dzieci kreatywnie warsztaty

ciekawe prace plastyczne dla dzieci

2 komentarze

  • Monika Łączna

    Pilnik do paznokci jako mini szlifierka! Na to bym nie wpadła. Nie wiedziałam, że tym to można tak ładnie wyrównać. Efekt końcowy pokazuje, że jednak tak.

  • eLPa

    Dzień dobry,
    jestem zauroczona tymi pracami plastycznymi. Są piękne i bardzo pomysłowe. Chyba też coś takiego zrobię z moimi wnukami. Pozdrawiam serdecznie.
    eLPa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »