fbpx
zabawy dla dzieci w domu przedszkolu z tasma edukacyjne kreatywne
DIY,  recykling,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy plastyczne,  zabawy sensoryczne

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą

            Najprostsze zabawy są najlepsze, czasem wystarczy taśma, nożyczki i kilka gadżetów, żeby stworzyć niesamowitą zabawę lub dekorację. Wybrałam dla Was kilkanaście najciekawszych pomysłów na wspólne zabawy z taśmą klejącą.


Obrazek w ramce z taśmy

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą


           Portret taty z powywijanymi włosami sprawia, że praca jest przestrzenna i przyciąga uwagę. Dodatkowo za pomocą kolorowej taśmy do pakowania wykonaliśmy serduszkową ramkę. Dzięki temu obrazek jest jeszcze bardziej efektowny i nadaje się na prezent urodzinowy dla taty. Michałek był zachwycony, a wykonanie dekoracyjnej ramki zajęło dosłownie minutę.

dzieci kreatywnie zabawy w domu przedszkolu prace plastyczne


Wodny tor przeszkód


           Podczas tej aktywności trenujemy koordynację, równowagę i pobudzamy zmysły. Ważne aby podczas zabawy chodzić po butelkowym torze gołymi stopami, wtedy lepiej czujemy powierzchnię. Dla zwiększenia doznań czuciowych w kilku butelkach może być umieszczona ciepła woda, a w innych zimna. Butelkowy tor sklejamy taśmą pakową, a następnie wymyślamy różne zadania ruchowe i chodzimy po torze niczym po równoważni.

zabawy ruchowe dla dzieci w domu przedszkolu kreatywne


Zmazywalne kółko i krzyżyk


         Do tej zabawy potrzebna jest szeroka i bezbarwna taśma klejąca, suchościeralne pisaki i biała kartka. Grę w kółko i krzyżyk każdy z nas dobrze pamięta ze swojego dzieciństwa.

        Wystarczy okleić kartkę szeroką bezbarwną taśmą i dzięki temu możemy pisać i rysować na kartce wielokrotnie. Dzięki suchościeralnym pisakom, używanym do białych tablic, z łatwością zmażemy wszystko za pomocą chusteczki lub papierowego ręcznika. U nas taka wersja zabawy świetnie się sprawdziła.

zabawy z tasma kolko i krzyzyk zabawy dla dzieci w domu 4 5 latka


Zabawy i ćwiczenia grafomotoryczne

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą


          Tu ponownie wykorzystaliśmy szeroką bezbarwną taśmę klejąca oraz ozdobne taśmy pakowe. Kolorowe taśmy pakowe tesa, można wykorzystać do ozdobnego pakowania paczek lub przygotowania niebanalnych dekoracji. My tym razem wykorzystaliśmy je do zabaw grafomotorycznych. Oprócz kartki i taśmy przydadzą się też pisak do tablic suchościeralnych i papierowy ręcznik lub chusteczka. Podobnie jak w wyżej opisanej grze w kółko i krzyżyk.

         Na białej kartce narysowałam szlaczki, literki i cyferki, a następnie zakleiłam je bezbarwną taśmą. W ten sposób dziecko może wielokrotnie trenować pisanie, a wzory narysowane na taśmie zmazywać papierem.

        Serduszkowce wzory posłużyły nam jako gotowy do powtarzania szlaczek, natomiast na taśmie w kropki rysowaliśmy w wybranych miejscach punkty, które trzeba było połączyć w linii prostej prowadząc ją tylko po białych kropkach. Nie było to proste zadnie, ale bardzo się Spodobało moim chłopcom.

ćwiczenia grafomotoryczne zabawy mala motoryka zabawy z tasma nauka pisania kreatywnie


Kartonowe domki


                Wiecie jak lubię takie twórcze zabawy, a kartonowe domki zawsze sprawiają dzieciom dużo radości. Wystarczy dać maluchom nożyczki, klej, kartki, pisaki, taśmy klejące i pozwolić na stworzenie wymyślnych budowli architektonicznych. Takie „coś z niczego” sprawia dzieciom dużo satysfakcji i uczy samodzielności oraz kreatywności.

zabawki z kartonu domek kreatywnie recykling prace plastyczne


Poznajemy figury

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą


              Na podłodze wykleiłam taśmą izolacyjną podstawowe figury geometryczne takie jak koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt itp.  Następnie dzieci nazwały wszystkie wyklejone figury, wskakiwały do nich, a rozsypane papierowe figury próbowały dopasować w wyklejone taśmą kształty, tworząc zbiory figur.

zabawy dla dzieci w przedszkolu domu kreatywnie poznawanie figur z tasma

książka z pomysłami na zabawy dla dzieci

Zobacz naszą książkę z pomysłami na zabawy

Jeśli szukacie pomysłów na zabawy z dziećmi w domu, ale bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam naszą książkę. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów, inspiracji, przepisów na masy plastyczne, porad i wskazówek dla dzieci w wieku 2-12 lat.

To ponad 340 stron inspiracji i aż 450 kolorowych zdjęć, a wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Z “Dziennikiem Zabaw” na pewno znajdziecie inspirujący i ciekawy pomysł na każdy dzień! ❤


Samodzielnie wykonana gra dla samochodów


           To świetna propozycja dla fanów motoryzacji i jedna z najbardziej kreatywnych zabaw i twórczych wyzwań. Dałam moim chłopcom długi rulon papieru, kilka kolorowych, szerokich taśm klejących, pisaki i… powstała z tego fantastyczna gra dla samochodów.

          Każdy samochód miał do pokonania swoją trasę z różnymi przeszkodami i zadaniami. Za pomocą kolorowych taśm samoprzylepnych wykleiliśmy kilka dróg, a pisakami oznaczyliśmy i opisaliśmy różne pola specjalne. Tu potrzebna była kreatywność już przy samym tworzeniu, a zabawa i wspólna gra dla autek zajęła nas na całe popołudnie.

kreatywne zabawy dla dzieci z tasma w domu przedszkolu 4 5 lat


Sensoryczne woreczki żelowe


         Do tej zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz kolorowa taśma izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleiłam kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było podzielić je na cztery zbiory. Woreczek wypełniony żelem przykleiłam do okna, dzięki czemu zabawa była bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło dodawało zabawie pewnej magii.

         Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem Michałka było umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików. Przesuwanie koralików do kolejnych zbiorów, to doskonały trening małych paluszków i całkiem miłe uczucie dotykowe. Kolejne zadania można formułować następująco:

-umieść w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.

-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie

-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła

-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze

-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze

żelowe woreczki strunowe kreatywne zabawy w domu przedszkolu


Pamięć dotykowa


          Różne nasiona, ziarna, makrony, mąkę, sól wsypałam do woreczków strunowych, szczelnie zamknęłam i zakleiłam taśmą klejącą. Każdy woreczek ma swoją parę, więc można wymyślać dowolną ilość zabaw i modyfikować je według potrzeb. Kiedy już zapoznamy maluchy z nazwą wszystkich ziaren, dzieci z zawiązanymi oczami próbują odnaleźć dwa takie same woreczki używając tylko zmysłu dotyku.

zabawy sensoryczne z tasma w domu przedszkolu dla dzieci

zabawy z tasma


Papierowe stwory


          Tym razem propozycja na twórczą zabawę plastyczną. Za pomocą szarych papierów do pakowania, gazet, kartonów i szerokiej taśmy pakowej tworzymy rozmaite stwory i dinozaury.

zabawy z tasma prace plastyczne przestrzenne kreatywnie dinozaury


Gra w kapsle wersja domowa

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą


        W dzieciństwie często grałam z koleżankami i kolegami w kapsle. Podobną zabawę można zorganizować w domu. Wystarczy za pomocą szerokiej taśmy dekoracyjnej do pakowania wykonać na dywanie lub papierze trasy dla kapsli. Oznaczyć start i metę, a następnie każdy z graczy w wyznaczonej  kolejności pstryka delikatnie w swój kapsel i próbuje jak najszybciej pokonać wyznaczoną za pomocą taśmy drogę. Kiedyś uwielbiałam tą zabawę, więc z przyjemnością bawiłam się teraz z dziećmi.

gra w kapsle zabawy dla dzieci z tasma w domu przedszkolu kreatywnie


Magnetyczny labirynt


        Do tej zabawy potrzebny Wam będzie kawałek kartonu lub sztywnej tekturki, ozdobna taśma klejąca lub izolacyjna do wyklejenia trasy labiryntu oraz dwa magnesy.

        Na tekturce wyklejamy trasę labiryntu, następnie na górze kładziemy jeden magnes, a pod spodem drugi. Magnes przez tekturkę przyciąga drugi magnes, a dzięki temu możemy nim sterować zgodnie z wytyczoną trasą. Ta zabawa, to prawdziwe wyzwanie, które uczy cierpliwości i precyzji ruchów. To świetna zabawa dla całej rodziny. Michałek z zapałem  kibicował tacie, podczas pokonywania labiryntu.

zabawy z tasma dla dzieci w domu kreatywnie edukacyjne przedszkolu labirynt

zabawy z tasma w domu kreatywne edukacyjne labirynt w przedszkolu


Kulodrom dla dzieci

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą


       Kulodrom to świetna zabawa dla młodszych dzieci, a zarazem wspaniałe kreatywne wyzwanie dla starszaków. Do tej zabawy potrzebujecie dowolną taśmę klejącą, butelki, kartoniki, rolki, rurki i wszystko, co można wykorzystać do stworzenia toru dla kulek.

       Taki tor można zbudować na ścianie, drzewie, w łazience, czy na stole. Samo tworzenie to już niezła frajda, a sprawdzanie i testowanie jak ulepszyć kulodrom, żeby kulki pokonywały go szybciej, tylko dodaje wrażeń i radości.

kreatywne zabawy dla dzieci malych w zlobku przedszkolu domu dwulatka trzylatka

moje dzieci kreatywnie zabawy z tasma kreatywne dla dzieci w domu przedszkolu edukacyjne co robic


Symetryczna gra


         Do tej zabawy wystarczy kartka przedzielona taśmą klejącą na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 sztuki np. łyżeczki, klocki, autka itp.).

         Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo zwiększmy liczbę przedmiotów, lub wykorzystujemy do zabawy kolorowe figury geometryczne.

zabawy dla dzieci w domu przedszkolu co robic edukacyjne z tasma symetryczne kreatywnie

zabawy dla dzieci w domu kreatywnie nauka figur w przedszkolu zabawa dwulatka trzylatka


Deszczowa chmura zabawa plastyczna


         Zabawa plastyczna w tworzenie deszczowej chmury z pewnością zainteresuje każde dziecko. Potrzebujesz: bibułę, najlepiej w kilku odcieniach niebieskiego. Spryskiwacz z wodą, dużą białą kartkę, watę, klej oraz taśmę klejącą.

           Na dużej kartce przyklejonej taśmą do okna przyklejamy w górnej części różne kawałki bibuły w odcieniach niebieskiego. Gdy powstanie chmura oklejamy ją watą. Teraz można zacząć wytwarzanie deszczu. Za pomocą spryskiwacza z wodą dziecko namacza chmurę i już po chwili może obserwować spływające smugi deszczu. Przenikające prze okno światło podkreśla dodatkowo efekt strug deszczu.

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą


Tor dla autek na ścianie

Zabawy dla dzieci z taśmą klejącą

         W tej zabawie wykorzystaliśmy elementy toru dla autek, ale mogą to być kartonowe paski papieru lub rolki. Przykleiliśmy je taśmą klejącą do ściany tworząc bardzo widowiskowy i efektowny tor dla autek. Podobne tory tworzyliśmy również na schodach i poręczach. Chłopcy uwielbiają wymyślać takie konstrukcje i obserwować kaskaderskie popisy autek.

zabawy dla dzieci w domu kreatywnie w przedszkolu z tasma scianowce ewa wojtan blog


Partnerem wpisu jest marka tesa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »