Zabawy z balonami 10 pomysłów dla dzieci
Zabawy z balonami, to idealne propozycje na wakacyjne i ciepłe dni. Zebraliśmy kilka naszych ulubionych zabaw i eksperymentów zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Każda z nich jest prosta w wykonaniu, a najważniejszym motywem przewodnim są wspomniane balony.
4 zabawy i eksperymenty z balonami
będzie nam bardzo miło jak zasubskrybujesz nasz kanał
Bitwa na balony wodne i rzut do celu
Na początek jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci, czyli balony wodne i rzut do celu. Zabawa idealna na przyjęcie urodzinowe, dla grupy dzieci czy jako rodzinna rozgrywka podczas ciepłego weekendu. Chłopcy wypełnili balony woda za pomocą węża ogrodowego, ale można to też zrobić pod kranem. Pierwsza propozycja, to oczywiście bitwa na balony wodne, tu możemy dzielić się na drużyny i stworzyć prawdziwy poligon w ogródku lub podczas urodzinowego przyjęcia, festynu.
Druga propozycja to rzut do celu. Moi chłopcy mieli wyznaczone miejsce z którego rzucali wypełnione wodą balony, każde uderzenie w naszą tarczę to odpowiednia ilość punktów. Wygrywa oczywiście osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Najbardziej zabawne sytuacje oczywiście były w chwilach, gdy balony pękały, a woda rozlewała się niespodziewanie dookoła. Oprócz zabawy z balonami dzieci miały świetny treningu koordynacji i siły. Tu możesz zobaczyć film z naszej zabawy: > rzut do celu <
Malowanie balonami wodnymi
Zabawy plenerowe z ciepłą i zimną wodą wzbogacone farbami i kolorowymi balonami to połączenie najbardziej lubianych przez dzieci form aktywności. Dzięki takiemu połączeniu oddziałujemy niezwykle silnie na dziecięce zmysły i wyobraźnię. Kolory, powietrze, światło, dotyk, woda, dźwięki, jednym słowem to nie tylko zabawa, plastyczna, ruchowa ale również niezwykłe sensoryczne doznania. Balony można napełnić samu pod kranem lub dać dzieciom, aby razem napełniły je na przykład wodą z węża ogrodowego.
To był dopiero początek naszej zabawy, ale już radość przeogromna, a dzieci chciały napełniać jeszcze i jeszcze…. Śmiechy, okrzyki radości, nauka wspólnej zabawy i współpracy między dziećmi, to zapewne kolejne zalety takiej twórczej i kreatywnej aktywności. Do zabawy oprócz balonów wodnych wykorzystaliśmy duże brytole i zwykłe farbki w tubach. Tu możesz zobaczyć film z naszej zabawy: > malowanie balonami wodnymi <
Jeśli marzy Wam się zabawa w domu bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam naszą książkę. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów, inspiracji, przepisów na masy plastyczne, porad i wskazówek. To ponad 340 stron inspiracji i ponad 450 kolorowych zdjęć, a wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Z “Dziennikiem Zabaw” na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień!
Balonowe gniotki
Samodzielnie wykonane gniotki, to dla dzieci podwójna frajda. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę.
Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię. Nasza zabawka jest już gotowa, zobacz na filmie jakie to proste: >jak zrobić gniotka<
Eksperyment z balonem
Do butelki wlewamy około szklanki octu, a do balona wsypujemy około 2 łyżeczki sody. Potem zakładamy balon na butelkę, przesypujemy zawartość sody z balona do butelki z octem i obserwujemy. Po wymieszaniu składników następuje reakcja chemiczna: bąbelkowanie i pienienie się, wydziela się gaz (dwutlenek węgla), który wypełnia nasz balon.
Balon z wykałaczką eksperyment
Ciekawe zabawy z balonami, czyli dlaczego balon nie pęka?
Do tej zabawy i eksperymentu potrzebujecie długą wykałaczkę, wodę oraz balon. Balon dmuchamy do średniej wielości, tak aby zostało jeszcze trochę rezerwy i zawiązujemy go. Następnie moczymy wykałaczkę w wodzie i delikatnie przebijamy za jej pomocą balon od dołu, gdzie wiązaliśmy balon do góry w miejscu, gdzie jest najwięcej gumy (takie najciemniejsze miejsce). Balon został przekłuty wykałaczką w miejscu najmniejszego naprężenia gumy (spód i wierzch) ale nie pękł, ponieważ w tych miejscach działa największa siła spójności cząsteczek, z których zbudowany jest balon.
Statek z napędem balonowym
Twórcze zabawy z balonami
Nasz eko-statek został wykonany z kartonika po mleku, które zostało przecięte na pół i ozdobiony papierem. Następnie przykleiliśmy do niego nadmuchane lekko balony i rurkę. Tak powstał statek z napędem balonowym. Adaś dmuchał w słomkę puszczając bańki powietrzne pod wodę. Możecie tez jeden z balonów zamontować pod statkiem, nadmuchać go powietrzem i wypuścić, wtedy nasz statek popłynie turbodoładowany powietrzem z balona.
Strzelająca butelka
Strzelająca butelka, to zabawa do której wracamy co jakiś czas już od kilku lat. Wykonanie jest bardzo proste. Przecinamy butelkę na wysokości około 1/3 od góry, następnie naciągamy na gwint butelki balon, tak aby wystawał tylko taki dzyndzel. Następnie oklejamy taśmą brzeg przeciętej butelki, aby nie był taki ostry i ozdabiamy naszą jak to dzieci mówią- strzelaczkę. Naboje do strzelania, aby były bezpieczne wykonałam z foli aluminiowej, ugniatając małe kulki.
Ustawiamy w piramidkę 5 kubeczków na dole, a następnie dokładamy kolejne coraz wyżej. Ja dla ciekawszej zabawy kubeczki ponumerowałam, więc w momencie gdy kubeczki spadały spisywaliśmy ich numery i taką liczbę punktów dostawała osoba, która strzelała. Dzięki temu doszedł element rywalizacji i nauki matematyki.
8. Żelowy gniotek DIY
Do wykonania żelowych gniotków potrzebujecie: Przezroczyste balony (ja kupiłam 100szt. na allegro), kolorowe cekiny lub brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczkę w której wymieszacie wodę z żelatyną, butelkę do przelania żelatyny oraz lejek.
Młodsze dzieci z pewnością będę potrzebowały do przygotowywaniu gniotka pomocy dorosłej osoby. Samo wykonanie trwa kilka minuta, a zabawa jest bardzo atrakcyjna zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Zresztą Michał na naszym filmie świetnie pokazuje razem ze mną jak taką zabawkę wykonać: >Jak zrobić żelowego gniotka?<
9. Piniata urodzinowa z balona
Samodzielne zrobienie piniaty urodzinowej nie jest takie trudne, a daje ogromną satysfakcję. Możliwości i różnych wzorów jest wiele, a samo jej wykonanie to najlepsza wspólna zabawa przed urodzinami. Nadmuchany balon najlepiej włożyć do miski. W drugiej miseczce rozrabiamy mąkę z wodą, aby uzyskać tak zwany klej, który powinien mieć konsystencje śmietany.
Teraz dzieci maczają kawałki podartej gazety w mącznym kleju i okładają nimi balon dookoła. Zamiast mącznego kleju można również wykorzystać klej wikol lub introligatorski rozrobiony 1/1 z wodą. Zostawimy tylko mały otwór przy końcówce balona. W zależności od tego jak trudna do rozbicia ma być piniata, tyle warstw gazet układamy. Z mojego doświadczenia wynika, że trzy warstwy wypadają idealnie. Zobacz dokładny opis i różne wzory piniat tu: Jak zrobić piniate?
Zabawy z balonami
propozycje sensoryczne dla młodszych dzieci
Na kartonowym kole umieściłam przedmioty, które dzięki zróżnicowanej fakturze i twardości pobudzają wrażliwość dotykową. Ponadto dobrałam poszczególne fragmenty faktur w taki sposób, aby były kolorowe i kontrastowe wobec siebie, dzięki temu dodatkowo pobudzamy zmysł wzorku. Zabawy sensoryczne zawsze zajmują dzieci na znacznie dłużej, niż zwykłe zabawki. Możliwość dotykania różnych struktur, przesypywani nasion, porównywania ich to bardzo atrakcyjne zajęcie. Chłopcy doskonale bawili się w ten sposób w wieku około 2 lat. Przeskakiwali na różne pola, szukaliśmy różnych faktur, porównywaliśmy je.
Masa balonowa DIY
Jeśli lubicie takie balonowe zabawy zobaczcie również kilka innych pomysłów, które są równie ciekawe. Wystarczy kliknąć na wybrane zdjęcie i przejdziecie do opisu zabawy. Masa balonowa to świetna alternatywa dla uwielbianych przez dzieci baniek mydlanych, a nawet balonów z gumy balonowej. Dokładne propozycje i instrukcję krok po kroku zobaczycie
Zobacz również aktywne zabawy z balonami
Tu możesz subskrybować nasz kanał YouTube o tu: >klik<
3 komentarze
Hania
Super pomysły dla dzieci! Na pewno spróbuję kilku z nich ze swoimi dziećmi!
Anonim
mam pytanie odnośnie sensorycznego kola5. Jakim klejem najlepiej przykleić np. Makaron lub inne rzeczy, które się chce umieścić.
Monika
Pomysły są świetne, wykorzystamy 🙂