fbpx
jak zrobic piniate
DIY,  twórczość,  zabawy plastyczne

Jak zrobić Piniate?

          Samodzielne zrobienie piniaty urodzinowej nie jest takie trudne, a daje ogromną satysfakcję. Możliwości i różnych wzorów jest wiele, a samo jej wykonanie to najlepsza wspólna zabawa przed urodzinami.

Do wykonania piniaty potrzebujemy:
– dużą miskę
-balon
-mąkę i wodę
-gazety
-kolorową bibułę
-nożyczki i klej
Jedną z piniat robiłam z 3 i 4 latkami, najlepsze było wspólne darcie gazet na małe kawałki
prace plastyczne dla przedszkolakow

 

Nadmuchany balon najlepiej włożyć do miski. W drugiej miseczce rozrabiamy mąkę z wodą, aby uzyskać tak zwany klej, który powinien mieć konsystencje śmietany.

 

zabawy z balonami
         Teraz dzieci maczają kawałki gazety w mącznym kleju i okładają nimi balon dookoła. Zamiast mącznego kleju można również wykorzystać klej wikol lub introligatorski rozrobiony 1/1 z wodą. Zostawimy tylko mały otwór przy końcówce balona. W zależności od tego jak trudna do rozbicia ma być piniata, tyle warstw gazet układamy. Z mojego doświadczenia wynika, że trzy warstwy wypadają  idealnie.

 

piniata przepis krok po kroku
     Oklejony balon pozostawimy na noc do wyschnięcia w ciepłym i suchym miejscu. Trzeba tylko uważać aby kaloryfer nie był zbyt ciepły, bo skorupa wyschnie nierównomiernie i może nam pęknąć.

 

 

         Po wyschnięciu przebijamy balon i wyciągamy go z wyschniętej skorupki. W otwór wrzucamy cukierki i następnie go zalepiamy. Tera możemy piniatę dowolnie dekorować. Wiele osób pyta jak zamocować sznurek. Ja robię przy otworze około 4-5 centymetry niżej dwa malutkie otwory. Jeden z jednej strony, a drugi na przeciwko. Przekładam przez nie długi sznurek i wyciągam go z drugiej strony przez duży otwór, teram robię kilka dużych supłów takich pętelek, które po wciągnięciu sznurka do skorupki zaprą się o wycięte po bokach dziurki. Takie mocowanie przetestowałam już 4 razy i za każdym razem sprawdziło się dobrze o ile piniata przy otworze nie jest zbyt cienka.

 

jak wlozyc cukierki do piniaty

 

Z naszych dwóch baloników powstał bałwanek.

 

 

bałwan praca plastyczna
          Moje odczucia przy rozbijaniu bałwanka przez dzieci były trochę mieszane, żal mi go było, więc mój wniosek jest aby dobrze przemyśleć co ma przedstawiać nasza cukierkowa piniata. Alternatywą na kolejne urodzinki była kolorowa kula niespodzianka. Piniata została zrobiona na dużym okrągłym balonie, a następnie udekorowana kolorową bibułą.

 

jak zrobic piniate

 

jak sie robi piniate

 

pomysly na piniate

 

dekoracje na urodziny

 

Kolejna fajna piniata została zrobiona na trzech sklejonych ze sobą balonach, tak aby powstał kształt serca.

 

dekoracje na walentynki

 

piniata serce

 

jak zrobic piniate serce

 

Na Adasia urodziny próbowaliśmy zrobić z synkami piłkę nożną, ale trochę nam nie wyszło i skończyło się na Angry Birds 😉

 

klej do piniaty

 

Chłopcy byli bardzo zaangażowani i uradowani z robienia piniaty 🙂

 

przepis na klej do piniaty

 

plastyczne zabawy dla dzieci

 

          Nasze nieudolne próby zrobienia piłki hi hi 🙂 można oczywiście prościej okleić całość białą bibułą i przykleić tylko czarne łaty, ale Adaś tak nie chciał. Dlatego ostatecznie przerobiliśmy piłkę na ptaka 😉

 

piniata pilka

 

Oczy i dziób przykleiłam klejem na gorąco.

 

piniata angry birds

 

jak zrobic piniate
            Jak widać na zdjęciach samo wykonywanie piniaty jest doskonałą twórczą zabawą, a na urodzinach bardzo ciekawym urozmaiceniem przyjęcia. Adaś wspólnie z kolegami rozprawił się z piniatą w kilka minut ale ubaw, okrzyki, śmiech i emocje przez ten czas były nieziemskie 🙂 Tym sposobem, Michał też już zamawia na swoje urodziny piniatę samochód 😉

Zapraszam na film instruktażowy

oraz do obserwowania naszego kanału You Tube z licznymi inspiracjami:


Poniżej zdjęcie z warsztatów z robienia Piniat podczas Meksykańskiej Fiesty w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Wspaniała zabawa 🙂

warsztaty dla dzieci

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »