fbpx
kaktusy z gliny ciekawe prace plastyczne dla dzieci
CERAMICZNA TWÓRCZOŚĆ,  DIY,  twórczość,  zabawy plastyczne

Kaktusy z gliny lub masy solnej

             Ostatnio mam spore zaległości z publikowaniem tego, co tworzymy z dziećmi na zajęciach ceramicznych w Centrum Kultury. Nim jednak ruszymy ze  świątecznymi inspiracjami na Wielkanoc postaram się uzupełnić trochę pomysłów na lepienie  z gliny lub masy solnej. Dziś bardzo wdzięczny temat, czyli kaktusy.

           Masa solna to najtańszy i najbardziej przyjemy materiał plastyczny dla dzieci. Do niektórych prac warto wykorzystać też masę porcelanową przepis jest >tutaj < Z masy można tworzyć rozmaite prace według własnej wyobraźni. Przepis na masę jest prosty i sprawdzony od lat podczas różnych zajęć i warsztatów w moimi małymi artystami.

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

          Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam. Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu. Przygotowana masę solną barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej.

          Nasze kaktusy powstały z gliny ceramicznej, ale możecie użyć gliny samoutwardzalnej, która nie wymaga wypalania. Bardzo lubię lepić z dziećmi z gliny, bo daje niesamowite możliwości tworzenia i konstruowania dowolnych form. Takie manualne zajęcia artystyczne  wyciszają, relaksują i doskonale wpływają na rozwój motoryki małej. Wszystkie kaktusy dzieci formowały ręcznie. Zaczynamy od doniczki, a następnie kształtujemy kaktusa. Kolce i kwiatki możemy dolepiać formując je z kuleczek, lub szczypiąc palcami nasze kaktusy. Postaram się niebawem nagrać film, aby pokazać jakie to łatwe.

           Po ulepieniu zostawiamy prace do suszenia. W przypadku gliny samoutwardzalnej lub masy solnej po wysuszeniu możemy prace pomalować farbami akrylowymi, temperami lub farbami do ceramiki, które zostawiają delikatny połysk.  Nasze kaktusy powstały z gliny ceramicznej, więc musiały zostać wypalone w piecu ceramicznym w temp. 850C. Następnie pokryliśmy je kolorowymi szkliwami i prace ponownie zostały wypalone na ponad 1000C. Taki długi proces technologiczny uczy dzieci cierpliwości i przestrzegania zasad oraz regulaminu pracowni. Jednak efekt końcowy jest wart czekania, a radość dzieci gdy mogą w końcu odebrać prace do domu jest bezcenna 🙂

kaktusy z gliny

co ulepic z dziecmi z gliny

ceramika dla dzieci kaktusy z gliny prace plastyczne dla dzieci

masa solna pomysly

kaktus praca plastyczna

prace plastyczne dla dzieci

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »